Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V poslednom čase sa akoby roztrhlo vrece so škandálmi, pri ktorých mnohé spoločnosti nesprávne nakladali s osobnými údajmi svojich zákazníkov. K tejto situácii sa nepričinil len Facebook, ale aj Google, ktorý ešte donedávna umožňoval tretím stranám pristupovať k e-mailom používateľov. Pozornosť teraz padá na samotný Android, ktorý napriek vypnutej funkcii histórie polohy odosielal dáta o lokalizácii 10-krát častejšie ako konkurenčný iOS.

Odhalenie prišlo po testovaní Androidu s bežiacim prehliadačom Chrome na pozadí. Počas 24-hodinového intervalu totiž boli do Googlu odosielané dáta smartfónu o polohe až 340-krát, teda zhruba 14-krát za jedinú hodinu. Väčšina používateľov o tomto spôsobe zhromažďovania údajov o lokalizácii pritom ani len netuší. Niektorí mohli s úmyslom obmedziť sledovanie polohy smartfónu vypnúť funkciu „História polohy“. Ani to spoločnosti nezabránilo, aby ich naďalej sledovala.

Google opäť ukázal ako sleduje ľudí

Smartfóny s nainštalovaným prehliadačom Chrome totiž pravidelne odosielajú dáta niekoľkonásobne častejšie ako iPhone s prehliadačom Safari. Za všetko môže v tomto prípade uzatvorený systém, ktorý Googlu bráni získavať toľko údajov v tak krátkom časovom rozpätí. Pre účinnejšie zastavenie odosielania dát o polohe musia majitelia Androidu deaktivovať možnosť „Aktivita na internete a v aplikáciách“ na tomto odkaze.

Zobraziť celú galériu (1)
Jimmy Tries World/YouTube

Nenechaj si ujsť
Desiatky Androidov obsahujú zásadné bezpečnostné chyby. Dvere útočníkom otvárajú aj známi výrobcovia

Google dokonca sám priznal, že zbiera údaje o polohe používateľa aj napriek vypnutej funkcii, ktorá zaznamenáva históriu polohy. Jedným z hlavných spôsobov zarábania spoločnosti sú reklamy, kvôli ktorým sa snaží zistiť o svojich zákazníkoch čo najviac informácií. Apple to narozdiel od Googlu nemá zapotreby a miesto reklám a zbierania citlivých informácií sa sústredí na predaj svojich produktov a služieb. To, že preň zákazník nie je produktom, potvrdil aj CEO spoločnosti, Tim Cook.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú