Ako už býva u Googlu zvykom, vždy pred vydaním oficiálnej verzie svojho operačného systému sprístupní testovaciu verziu pre vývojárov. Tento rok sa, samozrejme, môžeme tešiť na ďalšiu verziu. Google tak už teraz sprístupnil vývojárom testovaciu verziu Androidu „O“, ktorá prináša mnoho vylepšení. 

Rovnako ako všetky predchádzajúce vývojárske verzie, aj nová verzia „O“ nám poskytuje iba čiastočný pohľad na svoje nové funkcie. Google sa v tejto verzii zameral hneď na niekoľko vylepšení, pričom tým najvýraznejším má byť dlhšia výdrž batérie. Zatiaľ je však veľmi ťažké predpokladať, ako veľmi sa výdrž batérie na jedno nabitie predĺži a zvlášť ak ide o testovaciu verziu systému. Vylepšení je však omnoho viac a dotknú sa aj aplikácií bežiacich na pozadí, personalizácie notifikácií, adaptívnych ikon a ďalších častí. Nasledujúce riadky ti priblížia zopár z nových inovácií, ktoré vo verzii „O“ môžeš očakávať.

Limit aplikácií na pozadí

V snahe vylepšiť výdrž batérií smartfónov sa Google pri vývoji novej verzie svojho operačného systému uchýlil aj k zmenám v oblasti aplikácií bežiacich na pozadí. Po novom tak bude Android určovať automatické limity týchto aplikácií, ktoré odosielajú a prijímajú dáta na pozadí. Vďaka tomuto vylepšeniu budú môcť vývojári pracovať na aplikáciách, ktoré budú mať menšie nároky na výkon a zároveň sa zníži spotreba batérie.

Notifikácie

K ďalším výrazným zmenám patrí aj nový systém notifikácií, ktorý ich bude po novom deliť podľa kategórií. Táto novinka umožní používateľom jednoduchšie rozoznávať, o aké upozornenie ide. Notifikácie budú rozdelené do rôznych kategórií, od prioritných, až po menej podstatné. Taktiež si používateľ bude môcť zvoliť, aké notifikácie mu bude daná aplikácia poskytovať. To bude možné ovplyvniť priamo v nastaveniach systému.

zdroj fotografie: Google

Automatické vypĺňanie údajov v aplikáciách

Nová verzia taktiež prinesie možnosť automatického dopĺňania údajov. Softvér pre správu hesiel bude následne po uložení údajov schopný ich doplniť do rôznych aplikácií bez nutnosti prístupu k správcovi hesiel. V aplikáciách tak už nebude nutné zakaždým zadávať svoje prihlasovacie meno a heslo, pretože o vyplnenie týchto údajov sa postará táto novinka.

zdroj fotografie: Androidpolice

Adaptívne ikony

V novej vývojárskej verzii Google vývojárom sprístupňuje aj možnosť vytvárania nových, adaptívnych ikon. Tie sa budú samé prispôsobovať pozadiu, ktoré si používateľ zvolí. Animované ikony tak potešia mnohých používateľov, ktorí si svoje zariadenia budú môcť prispôsobiť ešte viac ako doteraz.

                    

Kvalita zvuku bezdrôtových slúchadiel

Google nezabudol ani na milovníkov bezdrôtových slúchadiel. Tí budú môcť svoju obľubenú hudbu počúvať v ešte lepšej kvalite vďaka novým kodekom Sony LDAC, ktoré sú v novom Androide implementované.

Zmien je teda naozaj hojne a dočkáme sa aj podpory obrazu v obraze pri prehrávaní videí či nových vyskakovací okien aplikácií. Tie nahradia doteraz využívané varovné upozornenia. Vylepšení sa dočkajú aj obrazovky smartfónov, ktoré budú môcť s novým operačným systémom zobraziť širší gamut farieb v aplikáciach.

zdroj fotografie: Google

Aj keď sú tieto zmeny zásadným krokom vpred, ešte je na novom Androide „O“ potrebné vykonať veľa úprav a vylepšení, kým sa k používateľom dostane stabilná verzia. Súbor s novým operačným systémom od Googlu je už dostupný na stiahnutie, no nie je určený pre bežných používateľov. Podporované sú zatiaľ tieto zariadenia: Google Pixel, Pixel XL, Nexus 6P, Nexus 5X, Pixel C a Nexus Player.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom