Čas dokáže vo svete technológií zmeniť naozaj mnoho. Kto by bol povedal, že Google jedného dňa predstaví aktuálne najpoužívanejší operačný systém medzi smartfónmi? V roku 2007 svetu telefónov kraľovali iné spoločnosti, ktoré Android vôbec nebrali s veľkou vážnosťou.

Premietal si si niekedy vo voľnej chvíli, čo všetko sa udialo za posledných 10 rokov? Áno, presne tak starý je film o Simpsonovcoch a v roku 2007 svoju púť začínala Tesla. Pred 10 rokmi Steve Jobs predstavil aj prvý iPhone. Vtedajší svet smartfónov však patril iným lídrom, ktorí dokázali presadiť svoje operačné systémy. Určite si aj ty ešte spomínaš na dnes už mŕtvy Symbian, na ktorom bežali vtedajšie Nokie. Svoj vlastný systém malo ešte aj BlackBerry a preraziť sa snažil Microsoft. K tomu všetkému bolo na scéne aj Apple a do povedomia zákazníkov sa tiež zapísala Motorola.

Aj nováčik môže občas poriadne prekvapiť

Ako čas plynul, technológie sa skutočne rapídne menili a rovnako s nimi aj postavenie mnohých svetovo známych spoločností. Všetko však jedného dňa narušil Google, keď predstavil svoj nový operačný systém pre smartfóny – Android. Najväčší konkurenti si však z diela Googlu ťažkú hlavu nerobili a nedávali mu veľké šance na úspech. Bol to práve ten Android, ktorý sa postaral o drvivú porážku mnohých protivníkov.

Podcenili tú nesprávnu spoločnosť

Fínska legenda o Androide tvrdila: „Nevnímame ho ako hrozbu.“ To však Nokia ešte ani len netušila, čo ju čaká o pár rokov neskôr. Šéf divízie Microsoft Mobile, Scott Horn, pred 10 rokmi o Google a jeho Androide povedal: „Zdá sa, že sa snažia dať dokopy mnoho ľudí, aby vybudovali telefón. My to však robíme už 5 rokov. Nechápem, aký to bude mať zmysel.

John Forsight od Symbianu zasa o nováčikovi medzi mobilnými operačnými systémami prezradil: „Pokiaľ by sa Google nepridal do tohto priemyslu, tak ten by len zívol a prevalil sa. Vznik Androidu berieme vážne, ale my máme skutočné telefóny, pravé mobilné platformy a zdravý rast, ktorý sme budovali dlhé roky.“ Apple pred 10 rokmi zasa vznik Androidu vnímalo takto: „So spoločnosťou Google máme skvelé vzťahy a Android na tom nič nemení. Stále bude pre náš iPhone dôležitým partnerom.

Nenechaj si ujsť
Android proti iOS v najlepšom súboji roka. Tak ktorý operačný systém je rýchlejší?

Keď sa prenesieme späť do súčasnosti, tak zisťujeme, že Nokia najprv doplatila na Symbian, ktorý zo sveta smartfónov nadobro vymizol. Pokusy Microsoftu uspieť v tomto segmente prerástli až do jej prevzatia, čo sa však príliš nevyplatilo. Táto fínska legenda sa ale nevzdala a po rokoch začína odznova. Tentokrát už s najpopulárnejším operačným systémom Android. Jediným silným rivalom, ktorý vytrval, je kalifornské Apple a jeho iPhony. Tie si zamilovali milióny používateľov. Operačný systém od Google bol už od začiatku odsúdený na úspech a jeho vtedajší rivali tak podcenili toho nesprávneho hráča.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom