Už pravidelne sa po každý rok, prípadne štvrťrok, dozvedáme rôzne podrobné štatistiky, ktoré sa priamo alebo nepriamo týkajú smartfónov. Azda najzaujímavejšia z nich už pravidelne odhaľuje presný trhový podiel konkrétnych operačných systémoch, na ktorých sú tieto multifunkčné zariadenia postavené.

Bolo teda len otázkou času, kedy sa dozvieme podrobné výsledky záverečného kvartálu minulého roka, ktorý je vzhľadom na počet predaných zariadení najviac smerodajný. Údaje pochádzajúce od analytickej spoločnosti Gartner a len potvrdili dominanciu operačných systémov od Googlu a Applu. Tie si v porovnaní s minulým rokom značne polepšili na úkor svojich konkurentov. Android si oproti poslednému kvartálu 2015 polepšil o 1 %, pričom ho využívalo až 81,7 % zo všetkých smartfónov predaných počas minulého štvrťroka.

zdroj fotografie: YouTube

Apple má taktiež dôvod na radosť, nakoľko si iOS v trhovom podiely za jediný rok polepšil o 0,2 %. To v praxi znamená, že zhruba každý šiesty prístroj zakúpený ku koncu roka 2016 na sebe niesol logo nahryznutého jablka. Naopak mobilná verzia operačného systému Windows zaznamenala výrazný prepad. Nič zatiaľ nenaznačuje tomu, že by sa táto nepriaznivá situácia mala v dohľadnej dobe zmeniť. Obdobné problémy trápili počas roka 2016 aj kanadskú spoločnosť BlackBerry. Jej trhový podiel v súčasnosti nemožno rátať ani na jednu desatinu percenta.

zdroj fotografie: TheVerge

Nenechaj si ujsť
Video: Nová umelá inteligencia od Google sa naučila byť veľmi agresívna v stresových situáciách

Tento kedysi veľmi populárny výrobca síce ponúkol zopár zariadení s operačným systémom zeleného robota, no ani ten ho nedokázal vytrhnúť z biedy. Zhruba polroka dozadu tak došlo k predaju jeho mobilnej divízie. Analytici zo spoločnosti Gartner taktiež uviedli, že počas posledného kvartálu 2016 bolo vo svete aktívne využívaných viac ako 431 miliónov smartfónov, čo oproti roku 2015 predstavuje až sedempercentný nárast. Vďaka ohromnej prevahe týchto systémov je tiež veľmi pravdepodobné, že si takto o rok budeme porovnávať len trhový podiel tejto dvojice mobilných operačných systémov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom