Spojené štáty americké zvažujú po udalostiach posledných mesiacov zakázať predaj ochutených náplní do elektronických cigariet, čo prednedávnom uviedol vo svojom vyjadrení aj prezident Donald Trump. Niekoľko štátov v USA pritom spravilo zásadné kroky voči predaju elektronických cigariet a náplní, pričom sa k nim pridáva ďalší. Guvernér New Yorku potvrdil razantné zmeny, ktoré majú viesť k zákazu predaja vybraných náplní do e-cigariet a k prísnej kontrole obchodníkov v tomto štáte.

V uplynulých mesiacoch sa v médiách objavovalo čoraz viac správ o zdravotných problémoch, ktoré mali v USA údajne spôsobiť elektronické cigarety. Podľa niektorých sa má v štátoch šíriť akási neznáma „choroba“, ktorú by malo vyvolávať práve vapovanie, čo však nie je úplnou pravdou. Mnohé portály a médiá aj na Slovensku nesprávne interpretovali správy zo zámoria, ktoré mohli vyvolať v spoločnosti obavy, že e-cigarety zabíjajú a spôsobujú vážne dýchacie problémy a ďalšie zdravotné komplikácie.

Zobraziť celú galériu (2)
Vape-shopy ponúkajú zákazníkom desiatky, až stovky rôznych značiek liquidov s množstvom najrôznejších príchutí. Každé balenie liqudu musí mať na obale uvedené všetky obsiahnuté zložky. Zdroj: Flickr

Ako sme však poukázali aj v našom seriáli a nedávnych článkoch, príčinu týchto vzniknutých problémov netreba hádzať na elektronické cigarety ako také, ale na samotné náplne, konkrétne nelegálne liquidy, ktoré si mnohí Američania zakúpili z neznámych zdrojov. Šírenie spomínanej „choroby“ vyvrátilo aj Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu v USA, ktoré v tlačovej správe potvrdilo, že v doterajších prípadoch neboli zistené infekčné účinky či iné príčiny, ktoré by naznačovali, že ide o akúsi „chorobu“ z vapovania.

Nelegálne náplne majú na svedomí niekoľko úmrtí a stovky hospitalizácií

Dovedna bolo zaznamenaných 6 úmrtí a 450 hospitalizácií ľudí v 33 štátoch USA, ktorým údajne spôsobili zdravotné problémy elektronické cigarety. Takáto formulácia však nie je správna, pretože v drvivej väčšine prípadov boli zdravotné problémy spôsobené nelegálnymi a škodlivými náplňami do týchto zariadení.

Centrum Wadsworth testuje v rámci vyšetrovania niekoľko vzoriek vapovacích produktov z marihuany, s obsahom nikotínu, pričom doteraz bolo testovaných 12 vzoriek z rôznych, ale aj rovnakých produktov, ktoré mali užívať aj pacienti so spomínanými zdravotnými problémami.

Zobraziť celú galériu (2)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Elektronické cigarety #5: Ako sa z menej škodlivej alternatívy fajčenia stala obrovská hrozba? Pochybili aj médiá

Vzorky boli podrobené testom na THC a iných konopných látok, nikotín, syntetické THC, opiáty a pesticídy. Mnohé z testovaných vzoriek pritom majú byť falošnými konopnými produktami pre rekreačné vapovanie, ktoré sú niektorých štátoch USA dostupné, no v iných sú zakázané.

Následkom týchto prípadov vydali úrady v USA varovanie pre ľudí, aby prestali používať elektronické cigarety do ukončenia prebiehajúceho vyšetrovania, na ktorom sa podieľajú viaceré inštitúcie, vrátane Správy potravín a liečiv (FDA).

USA plánujú zákaz predaja ochutených náplní. Štát New York pristúpil k zásadným rozhodnutiam

Laboratórne vzorky pritom potvrdili prítomnosť acetátu vitamínu E a THC takmer vo všetkých odobraných vzorkách, píše Ministerstvo zdravotníctva štátu New York. Donald Trump však chce napriek týmto zisteniam a informáciám zakázať všetky ochutené náplne do e-cigariet. Zákazy by sa potom dotkli aj žuvačkových, sladkých, ovocných a ďalších druhov náplní, ktoré milióny vaperov obľubujú, okrem tabakových.

Podľa vyjadrení guvernéra štátu New York, Andrewa M. Cuoma, majú práve sladké a ochutené liquidy lákať k vapovaniu maloleté deti. Predaj tabakových produktov či elektronických cigariet je však v mnohých štátoch povolený ľuďom až od 18, 19 alebo 21 rokov. Jednotlivé vekové hranice sa môžu v štátoch USA líšiť. New York však teraz plánuje vykonať akcie, ktoré majú viesť k úplnému zákazu náplní, ktoré by mohli k vapovaniu a závislosti na nikotíne lákať neplnoletých teenagerov.

Zobraziť celú galériu (2)
Elektronické cigarety sa začali rozširovať po celom svete a napriek obľube u ľudí sú vo viacerých krajinách nelegálne. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Elektronické cigarety #1: Ako sa stal z neznámeho strašiaka populárny fenomén?

Tento štát tak chce skoncovať s predajom sladkých či ovocných áplní, no zároveň zavedie prísnejšie kontroly vape-shopov a obchodov zameraných aj na predaj liquidov do e-cigariet, ktorým za porušenie zákona hrozia vysoké pokuty. Len v roku 2017 pritom štát udelil sankcie vo výške 920 000 dolárov, teda približne 830 000 €.

Vyššia veková hranica má pomôcť k efektívnejšiemu zákazu predaja elektronických cigariet a náplní neplnoletým

Okrem týchto zásadných zmien zvýšil New York aj vekovú hranicu pre predaj tabakových výrobkov a elektronických cigariet. Každý, kto si teda bude chcieť v štáte New York kúpiť niektorý zo spomínaných produktov, musí mať vek minimálne 21 rokov. Mnohokrát sa totiž stávalo, že k elektronickým cigaretám, náplniam a ďalším produktom spojeným s vapovaním sa dostali aj neplnoleté osoby v čase, kedy podľa legislatívy bol minimálny vek na kúpu týchto produktov v New Yorku 18 rokov. Nová legislatíva začne v tomto štáte platiť od 13. novembra tohto roku.

Guvernér Cuomo však 12. septembra podpísal aj nariadenie pre vytvorenie programov pre školy a školení pre zamestnancov, ktoré majú viesť k prevencii a zamerať sa na zastavenie vapovania či používanie elektronických cigariet. Pred pár dňami guvernér vydal aj príkaz, aby Ministerstvo zdravotníctva v štáte New York začalo vyšetrovanie zamerané na spoločnosti, ktoré vyrábajú produkty do elektronických cigariet.

Podľa nových nariadení musia teraz predajcovia zverejniť aj varovanie, ktoré má zákazníkov upozorniť na možné negatívne zdravotné následky vapovania. Konkrétne zákazy na predaj náplní do e-cigariet v štáte New York sa potom majú vzťahovať na všetky vyššie spomínané príchute, okrem mentolových a tabakových, informuje The Wall Street Journal.

Komentár autora: 

Elektronické cigarety sa stali modernou a podľa mnohých aj výrazne menej škodlivou alternatívou klasického fajčenia, no v USA sa v posledných mesiacoch stali terčom mnohých zákazov. Dôvodom majú byť stovky hospitalizácií ľudí a niekoľko úmrtí, ktoré však spôsobilo vapovanie nelegálnych náplní. Práve látky ako THC a vitamín E v olejových bázach mali po vapovaní spôsobiť značné zdravotné problémy. Zatiaľ čo teda Amerika bojuje s elektronickými cigaretami, tie klasické sú naďalej predávané a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spôsobia po celom svete ročne až 8 miliónov úmrtí. Niektoré štáty v USA už k takémuto razantnému kroku pristúpili a len nedávno boli ochutené náplne zakázané v Michigane. Zákaz sa však nevzťahuje na tabakové príchute. 

Rovnaký krok teraz spraví aj štát New York, ktorý vyrukoval s prísnymi opatreniami. Na tieto udalosti však doplatia poctiví vaperi, ktorí si kupovali legálne schválené liquidy z overených vape-shopov a naďalej si nebudú môcť kúpiť svoje obľúbené sladké či ovocné príchute. Spojené štáty majú totiž voči EÚ a jej členským krajinám obrovskú nevýhodu v slabej regulácii náplní a elektronických cigariet. Každý predajca na Slovensku či v inom členskom štáte únie musí pri predaji náplní disponovať bezpečnostným listom, ktorý zaručuje kvalitu predávaného liquidu a v ňom obsiahnuté zložky. Rovnako tak sa u nás umiestňujú na produkty spojené s elektronickými cigaretami a vapovaním aj výstražné nápisy, ktoré majú ľudí varovať pred závislosťou na nikotíne.

V USA doteraz takéto označenia mnohokrát chýbajú, no u nás ich nájdeme aj na produktoch, ktoré samé o sebe nemôžu obsahovať žiaden nikotín. Práve tejto návykovej látky sa týka drvivá väčšina varovaní. Navyše sa na Slovensku ani v inej európskej krajine podobné prípady ako v USA doteraz nevyskytli, čo potvrdilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR. V USA je teda potrebná prísnejšia regulácia elektronických cigariet a náplní, avšak zakazovať ochutené liquidy na základe toho, že môžu vytvoriť závislosť u detí nie je z môjho pohľadu správne. Miesto toho je potrebné zamedziť predaju takýchto produktov neplnoletým zákazníkom. Každý vaper však má možnosť kúpiť si aj náplň bez obsahu nikotínu, čím sa eliminuje riziko vzniku alebo podpory závislosti na tejto látke.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP