Ťaženie kryptomien vo veľkom výrazne ovplyvnilo ceny grafických kariet, ktoré sa stali obľúbeným pracovným nástrojom moderných „baníkov“. Táto situácia do nevýhody postavila najmä hráčov, ktorí si tak za mnohé modely musia priplatiť. Niektoré obchody im začali vychádzať v ústrety a pri kúpe ďalšieho herného hardvéru získajú grafické karty vo výraznej zľave.

Celosvetový „boom“ v ťažbe kryptomien postavil výrobcov a najmä predajcov grafických kariet do neľahkej pozície. Vyprázdňovanie skladových zásob „baníkmi“ viedlo k zvýšeniu cien, na čo začali doplácať najmä milovníci počítačových hier. Mnohí tak zvýšili predajné ceny, kvôli ktorým sa niektoré už tak drahé modely výkonných kariet stali ešte drahšími. Ich hodnota rástla aj v americkom obchode Micro Center, ktorý sa týmito novými sumami chcel vyrovnať Amazonu či Neweggu.

Maloobchodné ceny nebudú pre každého

Je to však práve tento obchod, ktorý teraz pre hráčov zaviedol nové pravidlá a síce, ak si kúpia celú hernú zostavu s procesorom, matičnou doskou, napájacím zdrojom a operačnou RAM pamäťou, získajú grafickú kartu za maloobchodnú odporúčanú cenu. Takúto akciu im ale najprv musí schváliť vedenie pobočky. Zľava totiž nemusí byť pre každého zákazníka rovnaká, pretože nie každý si kúpi herný hardvér za rovnakú cenu. Vo väčšine prípadov sa však ceny grafických kariet pre hráčov dostanú na úroveň odporúčanej maloobchodnej sumy, respektíve sa od nej budú líšiť len minimálne.

Zobraziť celú galériu (1)
HardwareCanucks/YouTube

Nenechaj si ujsť
Po Samsungu priniesol GDDR6 pamäte s brutálnym výkonom aj SK Hynix

Micro Center tak chce týmto krokom pomôcť hráčom, ktorí nebudú kupovať grafické karty pre ťaženie kryptomien. Zákazníci, ktorí sa rozhodnú zaobstarať si len samotnú kartu, ale zaplatia vyššiu cenu, a teda nárok na zľavu nezískajú. Táto sieť počítačových obchodov umožnila poskladať si hernú zostavu aj priamo v e-shope, kde za ňu zákazník zaplatí plnú cenu s vyššou hodnotou grafickej karty. Svoju zľavu následné získa až po kontaktovaní obchodu.

Hráči sú prioritnými zákazníkmi

V tomto prípade ale nemusí toto pravidlo striktne platiť pre každého. Zopár používateľov sa na diskusnom fóre Reddit totiž pochválilo, že maloobchodnú cenu za grafickú kartu získali aj bez kúpy kompletnej zostavy počítačového hardvéru. V každom prípade ale ide o veľmi ústretový krok voči hráčom, ktorí skutočne potrebujú výkonné grafické karty. V obchode Micro Center tým chcú zároveň odlákať „baníkov“ od plienenia skladových zásob.

Touto stratégiou sa inšpiruje aj Best Buy, ktorý taktiež začína znižovať hodnotu kariet na maloobchodné ceny, zatiaľ čo mnohé iné e-shopy a kamenné predajne ich stále predávajú za poriadny príplatok. Škoda len, že sa podobným spôsobom nedočkáme lacnejších grafických kariet aj na Slovensku. Mnohí by sa ale rozhodne potešili, ak by sa predajcovia rozhodli tento systém zaviesť aj u nás.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom