Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pár mesiacov pred novembrovými voľbami v USA sa útočníci snažili destabilizovať tamojšie inštitúcie kybernetickým útokom, ktorý však zmaril Microsoft. Okrem amerického senátu sa terčom hackerov mali stať aj konzervatívni experti poskytujúci rady pri riešení ekonomických a politických problémov. Napriek napojeniu útočníkov na ruskú vojenskú spravodajskú službu, Rusko odmieta vedomú účasť na tomto útoku krátko pred americkými voľbami.

Kybernetický útok ruských hackerov sa odohral len 3 mesiace pred voľbami, čo zároveň vytvorilo tlak na aktuálneho prezidenta, Donalda Trumpa, aby túto situáciu riešil. On sám však počas pondelkového vyhlásenia znížil podozrenia, ktoré na Rusko padali. Útočníci sa chceli dostať k citlivým dátam a prihlasovacím údajom, čo by mohlo napáchať nemalé škody. K tomu hackeri využili falošné webové stránky, ktoré mohli byť využité na poškodenie politických skupín a útoky na kandidátov.

Útok zmaril Microsoft

Ruským hackerom sa do cesty postavil Microsoft, ktorý prevzal kontrolu nad 6 webmi a uviedol, že domény boli spájané s ruskou vládou. Doteraz sa ale neobjavili žiadne záznamy, ktoré by potvrdili využitie domén pri úspešných kybernetických útokoch. Falošné weby boli takmer identické s originálmi. Používateľa mali naviesť na prihlásenie pomocou svojich údajov, ktoré mohli poľahky získať útočníci.

Nenechaj si ujsť
Apple musí riešiť vážne problémy. Hackli dodávateľa kľúčového komponentu pre nové iPhony

Niektoré domény sa podľa Microsoftu chovali aj ako jeho vlastné služby. Takéto web stránky by mohli byť použité na oklamanie členov senátu a think-tankov, no zároveň mohli potlačiť komunikáciu ostatných ľudí s nimi. Hackeri mali možnosť obetiam posielať klamlivé e-maily, ktoré by ich však presvedčili o odovzdaní osobných prihlasovacích údajov. Medzi terčmi mal byť aj Hudsonov inštitút a Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI).

Rovnakým spôsobom sa útočníci pokúsili zasiahnuť aj v roku 2016, kedy mali byť ich útoky cielené proti predsedovi kampane Hillary Clintonovej, Johnovi Podestovi. Prezident IRI pripisuje útok na adresu Ruska, ktoré malo podľa neho potlačiť a úmyselne uškodiť organizáciám podporujúcich ľudské práva a demokraciu. Kremeľ však obvinenia odmieta a údajne nemá o útoku žiadne bližšie informácie, čo potvrdil aj hovorca Dmitry Peskov.

Naša reakcia sa už stala tradíciou: nevieme, o akých hackerov ide, nevieme, aký dopad to malo na americké voľby. Zo Spojených štátov prichádzajú správy, že voľby neboli ovplyvnené. O kom presne hovoria, aký je dôkaz a na akom základe sú tieto závery postavené?“ – vyjadril sa k situácii hovorca Kremľa, Dmitry Peskov.

Hackeri ešte nemuseli povedať posledné slovo

Situácia pred politickými voľbami v USA je tak poriadne napätá, no Rusko sa od pričinenia dištancuje. Existuje však podozrenie, že by hackeri mohli svoje útoky ešte opakovať tesne pred voľbami. Inštitúcie v Spojených štátoch sa však budú mať po ďalšej takejto skúsenosti rozhodne na pozore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú