Americká firma Nanoracks dostala finančnú dotáciu od investičnej pobočky emirátu Abú Dzabí, ktorá im pomôže vyvinúť autonómne farmy na obežnej dráhe Zeme. Využijú ich na výskum poľnohospodárstva,  informovala spoločnosť.

Výskum pomôže suchým krajinám

Nanoracks nie sú žiadni začiatočníci, ale ostrieľaní odborníci na poli pestovania rastlín na obežnej dráhe. Táto firma je totiž najväčším súkromníkom operujúcim na palube ISS, kde vykonáva rastlinný výskum už od roku 2009. Teraz sa však chystajú vydať cestou vlastnej vesmírnej stanice.

Nejde pritom o prvý pokus vyniesť na obežnú dráhu niečo podobné, avšak po prvý raz sa jedná o počin súkromnej firmy za účelom výskumu poľnohospodárstva. V prípade úspechu môžu byť výsledky podobné, ako v prípade privatizácie raketových letov, ktorým dominuje spoločnosť SpaceX.

Primárnym cieľom projektu je pre Nanoracks výskum a vylepšenie potravinovej sebestačnosti najsuchších krajín sveta, ako aj prekonanie devastujúceho dopadu klimatických zmien na poľnohospodárstvo. Veľkým vedľajším produktom tohto výskumu však bude potravinová sebestačnosť vesmírnych staníc a rozšírenie možností zásobovania budúcich kolónií.

Zobraziť celú galériu (1)
Prechodová komora Bishop. Zdroj: Nanoracks, Mack Crawford

Orbitálne farmy tak nie sú len krokom k záchrane životov na povrchu Zeme, ale i krokom k úspešnej kolonizácii okolitého vesmíru, o ktorý má dnes azda najväčší záujem práve SpaceX. Najbližšie sa však podľa všetkého dočkáme v tejto oblasti vesmírnej stanice na Mesiaci pod záštitou NASA.

Naposledy sme o zaujímavom experimente s rastom vo vesmíre počuli v januári minulého roku, kedy čínska sonda Chang’e-4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca a na svojej palube v podmienkach mesačnej gravitácie dopestovala klíčky bavlny.

Zobraziť celú galériu (1)
Ilustračný obrázok/Pixabay

Na krídlach SpaceX

Najbližšia misia Nanoracks bude na obežnú dráhu dopravená koncom tohto roka na palube kapsule Cargo Dragon 2 počas misie CRS-21, v rámci ktorej SpaceX pravidelne zásobuje ISS. Na jeho palube dostane spoločnosť na vesmírnu stanicu svoj modul Bishop, ktorého primárnym využitím je nosenie malých satelitov a iných vesmírnych zariadení pre NASA.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP