Americká armáda sa pripravuje na nasadenie svojho prvého hypersonického raketového systému s názvom Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW). Pred jeho definitívnym uvedením do služby je naplánovaný posledný test v decembri tohto roku. Hoci USA patria k svetovým lídrom vo vývoji pokročilých zbraní, v oblasti hypersonických rakiet zatiaľ zaostávali za Ruskom a Čínou, ktoré už podobné systémy aktívne využívajú. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Nedosiahnuteľný pre obranné systémy

Systém Dark Eagle využíva hypersonický klzák (glide body), ktorý umožňuje rakete dosiahnuť extrémnu rýchlosť a dlhý dolet. Dokáže prekonať približne 6 100 km/h (Mach 5) a zasiahnuť ciele vzdialené viac ako 2 700 km. Tento mobilný pozemný systém je vybavený podporným a riadiacim vybavením, ktoré zabezpečuje jeho vysokú presnosť a efektivitu.

LRHW predstavuje revolučnú zbraň, ktorá je schopná dosiahnuť hornú vrstvu atmosféry a pohybovať sa mimo dosahu tradičných obranných systémov. Hypersonické rakety sú extrémne ťažko detekoateľné a ich rýchlosť a manévrovateľnosť spôsobujú, že reakčný čas protivníka je minimálny. V momente, keď sa raketa priblíži k cieľu, je už prakticky nemožné ju zneškodniť.

USA spolupracujú na vývoji LRHW aj s americkým námorníctvom, pričom používajú Common Hypersonic Glide Body (C-HGB) a špeciálne 34,5-palcové boostery námorných síl. Celý systém zahŕňa štyri mobilné odpaľovacie zariadenia (Transporter Erector Launchers – TELs), pričom každé z nich nesie dve rakety. Okrem toho súčasťou jednotky je veliteľské a kontrolné centrum (Battery Operations Center – BOC) a podporné vozidlo.

Testovanie a budúce nasadenie hypersonických rakiet

Napriek úspešnému testu z decembra 2024 je stále potrebné vykonať rozsiahle letové skúšky, ktoré majú preveriť odolnosť elektronických systémov, aerodynamické vlastnosti pri extrémnych teplotách (okolo 1 650 °C) a celkovú bojovú efektivitu rakiet.

Armáda plánovala prvé nasadenie LRHW do konca roka 2025. Pôvodne malo ísť o jednotku 1st Multi-Domain Task Force, 5th Battalion, 3rd Field Artillery Regiment, 17th Field Artillery Brigade so základňou v Joint Base Lewis-McChord, Washington. Zatiaľ však nie je jasné, či táto časová os zostane nezmenená.

Hypersonické zbrane predstavujú budúcnosť moderného boja, pretože kombinujú extrémnu rýchlosť, dlhý dolet, manévrovateľnosť a je takmer nemožné ich zneškodniť. USA síce vstupujú do tejto oblasti neskôr ako ich konkurenti, no ich technologický pokrok naznačuje, že by mohli čoskoro vyrovnať náskok Ruska a Číny.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP