V posledných rokoch sa zdá, akoby sa scenár niektorých sci-fi filmov napĺňal už v súčasnosti, čoho dôkazom sú tiež stále prepracovanejšie exoskelety pre ľudí. Umelá, no extrémne odolná a silná kostra dodáva človeku väčšiu výdrž a silu, pričom si jednu z tých najlepších objednala americká armáda pre svojich vojakov. Spoločnosť Sarcos uzatvorila kontrakt na exoskelety, ktoré dodajú vojakom ohromnú silu „vysokozdvižného vozíka“ v elegantnej konštrukcii. 

Sarcos Robotics je poprednou spoločnosťou v robotických systémoch, ktorá bude teraz dodávateľom jedinečných exoskeletov pre Veliteľstvo pre špeciálne operácie USA. Guardian XO poslúži ako plnohodnotný exoskelet, ktorý vyzerá ako z futuristického filmu, no svoju jedinečnú technológiu uplatňuje už dnes.

Sarcos Guardian™ XO® from Sarcos™ Robotics on Vimeo.

Vojaci s exoskeletom budú ako „superhrdinovia na baterky“

Takáto silná kostra dokáže pomáhať nielen vojakom až po dobu 8 hodín, informuje Sarcos. Presne toľko totiž vydržia vstavané batérie, ktoré je po vybití možné jednoducho vymeniť a nabiť. Počas prevádzky umožňuje exoskelet zdvíhať predmety o hmotnosti až 90 kg. Spoločnosť Sarcos sa pri vývoji tejto novinky zamerala najmä na jej spoľahlivosť a efektívnu spotrebu energie. Tento exoskelet však môže fungovať aj v iných podmienkach a svoje uplatnenie by mohol nájsť tiež v rôznych ďalších priemyselných odvetviach.

Nenechaj si ujsť
Americká armáda dostane jedinečné drony. Veľkosťou sa zmestia do dlane

Podobné projekty boli doteraz obmedzované práve napájaním, ktoré bolo závislé od neustáleho prísunu energie zo siete. Doterajšia technika v exoskeletoch potrebovala výkon až 6 000 W, zatiaľ čo Guardian XO si vystačí aj so 400 W a ponúka mnoho špičkových vlastností, informoval Futurism. Zákazka pre americkú armádu, pre ktorú bude tento exoskelet prispôsobený, ale nie je jedinou, ktorú Sarcos Robotics získal. Už v auguste minulého roka spoločnosť podpísala kontrakt pre americké letectvo, informoval Sarcos v tlačovej správe.

Na vývoji týchto kostier však pracujú aj v Rusku, kde v roku 2017 odhalili exoskelet pre vojakov, ktorý ich „premení“ na Stormtrooperov ako z Hviezdnych vojen, informoval Engadget. Potenciál týchto technológií je tak skutočne veľký a využíva sa už dnes v automobilovom priemysle, kde tieto pomocné zariadenia do výroby implementovali viaceré známe automobilky. V budúcnosti sa môžu objaviť ešte ďalšie príležitosti, pri ktorých bude mať exoskelet svoje využitie a pomôže človeku zvládať náročné podmienky či zdvíhať ťažké predmety bez úrazu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom