Počas bojov je pre vojakov nesmierne dôležitý aj výhľad na bojové pole, ktoré im čoskoro zmapujú ešte lepšie aj miniatúrne drony. Spojené štáty pridelia svojej armáde špeciálne drony, ktoré budú pre vojakov v teréne nesmierne nápomocné.

Vývoj technológií ovplyvnil nielen náš každodenný život, ale aj technologickú výbavu vojakov po celom svete. Medzi najlepšie vybavené armády pritom patrí aj tá americká, ktorá si však čoskoro ešte viac polepší. Vojaci totiž dostanú malé drony od spoločnosti  FLIR Systems za 34,5 milióna eur, ktoré im budú pomáhať na bojovom poli. Prieskumný systém pomenovaný ako „Čierny sršeň“ je pritom tak malý, že ho vysoko na oblohe nie je takmer vôbec vidieť.

Nenápadný pozorovateľ môže zachrániť životy vojakov

Jednou z kľúčových vlastností tohto malého technologického „sršňa“ je jeho kompaktné telo, ktoré na dĺžku meria len 16 cm a celková jeho hmotnosť neprekračuje 33 gramov. Napriek malým rozmerom sa do konštrukcie podarilo vtesnať dostatok technológií, ktoré poskytnú vojakom prehľad o dianí na vzdialenom bojovom území. Vizuálny prieskum pritom môžu drony robiť ako cez deň, tak aj v noci, a to na vzdialenosť až 2 km.

Nenechaj si ujsť
Futuristický vojenský exoskelet z Ruska vyzerá ako zo sci-fi filmov. Znesie dávku radiácie a vojakovi pridá na sile a vytrvalosti

Maximálna rýchlosť pritom dosahuje takmer 22 km/h. Spojením moderných technológií a malého tela tak vznikol perfektný pozorovací nástroj, ktorý sa môže po oblohe pohybovať takmer bez povšimnutia až 30 minút. Počas nasadenia bude operátorovi poskytovať priamy obrazový prenos z bojového poľa, ale tiež zachytené fotografie. Aj podľa spoločnosti FLIR Systems je takýto dron schopný efektívne pomôcť armáde a odhaliť možné nebezpečenstvá, ktoré by inak mohli ohroziť vojakov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom