Pripojenie elektromobilu k nabíjačke po tom, čo ho majiteľ zaparkuje doma v garáži, nie je žiadna veda. Americkí zákazníci automobilky RAM sú ale zrejme natoľko pohodlní, že ich aj tento banálny úkon otravuje. Spoločnosť preto na konferencii CES predstavila robota, ktorý sa postará o pripojenie nabíjačky k autu za teba, informoval portál Electrek.

RAM Charger, ako automobilka pomenovala autonómneho nabíjacieho robota, sa postará o ešte bezstarostnejší život s elektromobilom. Dodávať sa bude zákazníkom spolu s pripravovaným elektrickým pickupom RAM Revolution, ktorý automobilka takisto odhalila na konferencii v Las Vegas.

Zaparkuj a o nič sa nestaraj

Malé zariadenie na pohľad pripomína robotický vysávač a automobilka ho uviedla v spolupráci so spoločnosťou EFI Automotive, ktorá sa postarala o vývoj. Po príchode elektromobilu domov sa RAM Charger prebudí a nadviaže komunikáciu s autom. Robotické zariadenie sa následne presunie pod elektromobil, ktorý začne bezdrôtovo nabíjať.

Okrem toho sa dá RAM Charger naprogramovať tak, aby elektromobil nabíjal mimo špičky, teda vtedy, keď je elektrina lacnejšia a tým pádom majiteľ ešte viac ušetrí za nabíjanie. Práve táto funkcia dáva najväčší zmysel, píše IFLScience.

Bezdrôtová nabíjačka integrovaná v autonómnom robotovi žiaľ disponuje iba výkonom 7 kW. To je na pomery dnešných štandardov naozaj málo, keďže z domácej trojfázovej zásuvky je možné dostať až 22 kW. Takto veľký elektrický pickup navyše bude mať podľa všetkého veľkú batériu, ktorá sa tým pádom bude doma nabíjať poriadne dlho. Ak by mala iba 70 kWh, plné nabitie by trvalo viac než 10 hodín.

Pri takomto aute ale pokojne môžeme očakávať aj akumulátor s dvojnásobnou kapacitou, teda 140 kWh, čím sa nabíjanie predĺži na vyše 20 hodín. V každom prípade ale ide o zaujímavý a „cool“ gadget k elektromobilu. Na trh príde v roku 2025 spolu s pick-upom RAM Revolution.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP