Tragické udalosti zapríčinené pádmi lietadla Boeing 737 Max na jeseň minulého roka a na jar tohto roka donútili kompetentných konať. Lietadlo obsahovalo niekoľko konštrukčných vád, ktoré stáli už za dvomi nešťastnými udalosťami, pri ktorých vyhasli nevinné životy. Boeing pracoval na softvéri lietadla 737 Max v čase, kedy sa rozhodol, že nepotrebuje skúsených inžinierov a vymenil ich za lacnejších programátorov.

To nakoniec vyústilo do situácie, kedy sa veľa leteckých spoločností rozhodlo nepoužívať lietadla Boeing do doby, kedy sa celá situácia nevyrieši a neopravia sa závažné chyby na lietadle – informuje Reuters. Niekoľko softvérových aktualizácií už síce model 737 MAX obdržal, no spoločnosť American Airlines včera už po štvrtýkrát zrušila prevádzku približne 115 letov denne, kvôli stále pretrvávajúcim problémom lietadla.

Prvé lety možno až v budúcom roku

Nie je to pritom tak dávno, kedy sa odhalila ďalšia závažná chyba, kedy chyba procesora mohla spôsobiť dokonca až pád lietadla v prípade, ak by bolo ovládané Autopilotom. Práve na tento problém reagujú aj americké aerolinky, ktoré patria medzi najväčšie na svete. Vyhlásila však, že Boeingu naďalej dôveruje a spolieha sa na to, že blížiace sa aktualizácie a nové pilotné kurzy povedú k tomu, že lietadlo znovu získa certifikáciu a bude bezpečné nim lietať.

Boeing: Niektorí analytici predpokladajú, že lietadlá začnú premávať až v budúcom roku

Prečítaj si tiež
Boeing sa pri vývoji softvéru pre 737 Max spoliehal na lacných inžinierov. Platil im smiešne peniaze

American Airlines vlastní 24 kusov týchto lietadiel, pričom desiatky ďalších čakajú vo výrobe. Pôvodne sa malo bez nich lietať do začiatku septembra, avšak posledné udalosti túto výluku predĺžili až do novembra. Niektorí analytici pritom predpovedajú, že v tomto roku nebudú vôbec lietať a stane sa tak prinajlepšom v tom budúcom.

Pre aerolinky by však bolo ideálne, ak by sa lietalo čo najskôr, nakoľko sú drahé lietadla v súčasnosti nevyužité, pričom ich údržba musí naďalej prebiehať. Na druhú stranu, vďaka malým kapacitám lietajú lietadlá takmer stále vypredané. Preto sa predpokladá, že v konečnom výsledku budú ročné výnosy American Airlines vyššie, než sa predpokladalo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom