V tomto roku predstavila spoločnosť AMD vylepšenú architektúru ZEN+ procesorov Ryzen. Vylepšenia priniesli lepšie takty, nižšiu spotrebu a samozrejme vyšší výkon oproti predchodcom. 

Architektúra ZEN+ je založená na 12nm výrobnom procese, ktorý akýmsi medzistupňom medzi ZEN a ZEN 2. Práve nová generácia ZEN 2 prinesie do desktopového sveta 7nm procesory, ktoré budú ešte výkonnejšie a úspornejšie než kedykoľvek predtým. Predstavenie je plánované začiatkom budúceho roku, pričom ako prvé budú predstavené procesory EPYC ‚‚Rome,’’ ktoré sú určené pre servery.

Prvé vzorky sú už hotové a prebieha ich optimalizácia

Istý používateľ zverejnil informáciu o tom, že prvé procesory sa už objavili v spoločnosti Radeon Technologies Group. Dôvodom má byť úprava grafických ovládačov. Procesory boli založené na novej architektúre ZEN 2, obsahoval 8 jadier a 16 vlákien s taktom 4,5 GHz. Doplnený bol o pamäte DDR4-3600 MHz (CL15) a grafickú kartu Radeon RX Vega 64 Liquid. Všetko bolo osadené na doske s logom AMD. Aj keď sa špekulovalo o tom, že AMD predstaví úplne nový socket, tak je to veľmi nepravdepodobné. AMD totiž už na začiatku avizovalo, že socket AM4 bude podporovať procesory minimálne do roku 2020. Nová generácia by tak na súčasných doskách mala bez problémov fungovať.

Nakoľko ide zatiaľ len o testovacie kusy čipov, tak testovanie bolo veľmi obtiažne. Procesor niekoľkokrát padol, a preto bolo testy nutné vykonať viackrát, nakoľko málokedy to vydržal až do konca.

Stane sa AMD jednotkou na trhu?

S príchodom procesorov Ryzen prišla aj zdravá konkurencia pre Intel, ktorý dovtedy nemal rovnocennú konkurenciu. AMD ukázalo, že dokáže vytvoriť kvalitný kus kremíku, čo sa odrazilo ako na vyššom podiely na trhu, tak aj na cenách akcií, ktoré stúpli vysoko hore. V súčasnosti sú sily veľmi vyrovnané, no s príchodom 7 nm výrobného procesu si AMD výrazne polepší a ak sa naplnia očakávania, tak procesory AMD prevážia misky váh na svoju stranu.

Prečítaj si tiež
Nvidia a AMD má problém: Intel oficiálne potvrdil vlastnú dedikovanú grafickú kartu

Vylepšenia majú byť skutočne významné a s nimi stúpne rapídne aj výkon. Zvýši sa tiež aj počet jadier a to na všetkých platformách. Pre bežných používateľov má byť dostupný procesor až so 16 natívnymi jadrami, pre TR4 sa očakáva až 32 jadier a serverové procesory dostanú až 64 jadrové čipy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom