Najlepšie produkty nevznikajú vždy z dlhodobo plánovaného vývoja. Na mnohých z nich často pracujú nadšenci vo svojom voľnom čase a až neskôr sa ukáže, že daný projekt má obrovský potenciál. 

Vedel si o tom, že rovnakým spôsobom vznikla aj rada procesorov AMD Ryzen Threadripper, teda aj vrátane momentálne najrýchlejšieho desktopového procesora na svete? V rozhovore pre Forbes to prezradila Sarah Youngbauer z tímu pre komunikáciu spoločnosti AMD. Narozdiel od ostatných produktov, tento vôbec nebol dlhodobo plánovaný a nebol preň vyčlenený ani veľký rozpočet. Išlo len o záľubu malej skupinky zamestnancov, ktorí mali víziu vytvoriť pravý procesor pre vysoko-výkonné počítače.

threadripper
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / AMD / YouTube

Nenechaj si ujsť
Najvýkonnejšie procesory sveta od Intelu a AMD pretaktovali: 16-jadrové monštrá lámali jeden rekord za druhým

Na projekte pracovali hlavne vo svojom voľnom čase a veľmi im na ňom záležalo. Až o rok neskôr dostali priamo od vedenia zelenú. Predtým než nadšenci začali na projekte pracovať, žiadny plán o prínose 16-jadrového procesora na trh neexistoval. Skupina zamestnancov ale v Ryzene videla potenciál na vytvorenie úžasného produktu a nápad realizovali ako vedľajší projekt. O niekoľko mesiacov neskôr ho však ukázali Jimovi Andersonovi, senior viceprezidentovi výpočtovej techniky a grafiky, ktorý si ho ihneď zamiloval.

Tím musel obsahovať expertov z rôznych oblastí, a tak v ňom nechýbali platformoví architekti, experti na dizajn jadier, biznis a marketing. Pre nich to vôbec nebolo ľahké, keďže mali obmedzené zdroje a ich cieľom bolo vytvorenie monštruózneho 16-jadrového procesora. Poctivá práca a dobrý nápad nadšencov ale priniesol výsledky a neskôr sa z nich stali inžinieri, ktorí svojím projektom vyplnili medzeru medzi radou Ryzen a EPYC.

Threadripper bol pritom veľmi výhodný aj pre AMD. Nepotrebovali totiž vytvárať nový dizajn za milióny dolárov, ale mohli vylepšiť už existujúci Ryzen. Procesory sú navyše kompatibilné s rovnakým socketom ako EPYC. Tým pádom neboli potrebné ani výrazné zmeny na základných doskách a AMD svoje partnerské spoločnosti na Threadripper ľahko prehovorilo. Takýto úžasný príbeh teda stojí za vznikom revolučných procesorov Threadripper. Pred AMD skladáme klobúk dole!

Pošli nám TIP na článokIné zariadenia