Najlepšie produkty nevznikajú vždy z dlhodobo plánovaného vývoja. Na mnohých z nich často pracujú nadšenci vo svojom voľnom čase a až neskôr sa ukáže, že daný projekt má obrovský potenciál. 

Vedel si o tom, že rovnakým spôsobom vznikla aj rada procesorov AMD Ryzen Threadripper, teda aj vrátane momentálne najrýchlejšieho desktopového procesora na svete? V rozhovore pre Forbes to prezradila Sarah Youngbauer z tímu pre komunikáciu spoločnosti AMD. Narozdiel od ostatných produktov, tento vôbec nebol dlhodobo plánovaný a nebol preň vyčlenený ani veľký rozpočet. Išlo len o záľubu malej skupinky zamestnancov, ktorí mali víziu vytvoriť pravý procesor pre vysoko-výkonné počítače.

threadripper
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / AMD / YouTube

Nenechaj si ujsť
Najvýkonnejšie procesory sveta od Intelu a AMD pretaktovali: 16-jadrové monštrá lámali jeden rekord za druhým

Na projekte pracovali hlavne vo svojom voľnom čase a veľmi im na ňom záležalo. Až o rok neskôr dostali priamo od vedenia zelenú. Predtým než nadšenci začali na projekte pracovať, žiadny plán o prínose 16-jadrového procesora na trh neexistoval. Skupina zamestnancov ale v Ryzene videla potenciál na vytvorenie úžasného produktu a nápad realizovali ako vedľajší projekt. O niekoľko mesiacov neskôr ho však ukázali Jimovi Andersonovi, senior viceprezidentovi výpočtovej techniky a grafiky, ktorý si ho ihneď zamiloval.

Tím musel obsahovať expertov z rôznych oblastí, a tak v ňom nechýbali platformoví architekti, experti na dizajn jadier, biznis a marketing. Pre nich to vôbec nebolo ľahké, keďže mali obmedzené zdroje a ich cieľom bolo vytvorenie monštruózneho 16-jadrového procesora. Poctivá práca a dobrý nápad nadšencov ale priniesol výsledky a neskôr sa z nich stali inžinieri, ktorí svojím projektom vyplnili medzeru medzi radou Ryzen a EPYC.

Threadripper bol pritom veľmi výhodný aj pre AMD. Nepotrebovali totiž vytvárať nový dizajn za milióny dolárov, ale mohli vylepšiť už existujúci Ryzen. Procesory sú navyše kompatibilné s rovnakým socketom ako EPYC. Tým pádom neboli potrebné ani výrazné zmeny na základných doskách a AMD svoje partnerské spoločnosti na Threadripper ľahko prehovorilo. Takýto úžasný príbeh teda stojí za vznikom revolučných procesorov Threadripper. Pred AMD skladáme klobúk dole!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom