AMD včera predstavilo nové procesory Ryzen 7, ktoré odvážne prirovnávalo ku konkurencii od Intelu. Procesory tejto rady sa snažia zaujať porovnateľným výkonom s konkurenciou od Intelu, no pri polovičnej cene. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Mnohých ľudí zaujímali po predstavení výsledky benchmarkov. Tie na seba nenechali dlho čakať a na YouTube sa objavila séria videí, v ktorých sú procesory porovnávané. V prvom videu sa proti sebe postavili Ryzen 7 1800X a Intel Core i7-6800K v hre Battlefield 1 v 4K rozlíšení. Použité boli dve Titan X grafické karty. Jedná sa teda o monštruóznu grafickú výbavu a aj keď 4K by malo byť väčšou záťažou skôr pre grafickú kartu, rozdiel vo výkone predsa len vidno. V tomto prípade procesor od AMD drží krok s Intelom a dokonca ho nepatrne aj poráža.

Intel Core i7-6900K môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Ďalšie video sa týka hry Sniper Elite 4 a sú v ňom porovnané Ryzen 7 1800X a Intel i7-6900K. Tentokrát pracujú oba procesory s dvomi RX 480 kartami. V tejto konfigurácii má Ryzen veľký potenciál, nakoľko opäť mierne poráža Intel na prekvapenie všetkých.

Posledný herný test sa týka streamovania cez Twitch so spustenou hrou Dota 2. V tomto teste však boli použité modely Ryzen 7 1700X a Intel i7-7700K Kaby Lake. Mnoho herných nadšencov by síce povedalo, že Intel i7-7700K na akékoľvek náročné hry a streamovanie úplne stačí, no vyzerá to tak, že stream na procesore od AMD ide ešte o niečo hladšie.
Od herných benchmarkov sa presúvame k takzvaným „mega-tasking“ testom. Jedná sa o súbežne bežiace tri náročné procesy. Prvým je 3D renderovanie v Blenderi, druhým kódovanie videa v HandBrake a tretím Octane 2.0 v prehliadači Google Chrome. Ryzen 1700X splnil všetky tri úlohy približne o 10 sekúnd skôr ako Intel i7-6800K.

Tabuľkový procesor Excel je síce na výbavu pre bežnú prácu úplne nenáročný, no dá sa z neho vyťažiť aj celkom náročný benchmark. Aj tento test dokončila novinka od AMD (opäť 1700X) o štyri sekundy skôr ako vyššie spomínaný Intel.

Nenechaj si ujsť
AMD Ryzen sú nové procesory, ktoré sú odhodlané poraziť to najlepšie od Intelu za oveľa nižšiu cenu

Na záver ešte musíme upozorniť, že všetky tieto testy organizovalo priamo AMD, čiže použité procesory, grafické karty, softvér a nastavenia záviseli od nich. Nie je síce dôvod sa hneď domnievať, že AMD zámerne hendikepovalo Intel, no zároveň nevylučujeme, že AMD pri testoch použilo neobjektívny softvér. Viac sa o nových procesoroch dozvieš v tomto článku.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
21%
Páči sa mi to
58%
Chcem to
21%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.