Posledná generácia procesorov od AMD bola veľkým sklamaním a často sa pripisovala hlavne low-endovým počítačom. Táto situácia si doslova žiadala predstavenie niečoho revolučnejšieho a nakoniec sa tak včera aj stalo. Takéto sú zbrusu nové procesory rady Ryzen.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

AMD vyzdvihuje najmä 52 % nárast inštrukcií za cyklus (IPC), vďaka ktorému by Ryzen mal konkurovať tomu najlepšiemu od Intelu. Nové procesory prídu v niekoľkých variantoch, pričom prvým a zároveň najvýkonnejším bude model Ryzen 7. Ten v sebe ukrýva osem jadier, 16 vlákien a jeho cena začína na hranici 329 dolárov (311 €). Ryzen 7 1800X, ako najvýkonnejší z rady, prichádza s taktom 3.6 GHz (turbo 4.0 GHz) a cenovkou iba 472 €. Ešte raz musíme zdôrazniť slovo „iba“, pretože priama konkurencia pre tento procesor, Intel Core i7-6900K, sa predáva za viac ako 1000 €.

Rad Model Základný takt (v GHz) Turbo takt (v GHz) Najvyšší tepelný výkon (vo wattoch) Prítomnosť chladenia Odhadovaná cena (v amerických dolároch)
RYZEN 7 1800X 3.6 4.0 95 Neznáme $499
RYZEN 7 1700X 3.4 3.8 95 Neznáme $399
RYZEN 7 1700 3.0 3.7 65 Wraith Spire $329


Podľa benchmarkov od AMD, výkon pri teste jedného vlákna Ryzenu 1800X sa vyrovnáva TOP procesoru od Intelu. Pri testoch viacerých vlákien ho dokonca porazil. Aby sa však novinka od AMD dostala na úroveň toho najlepšieho, čo Intel ponúka, výrobca musel použiť o niekoľko stoviek megahertzov viac. Pre AMD to predstavuje podstatnú výhodu, nakoľko môže povedať, že ich procesor vyrovnáva alebo poráža Intel, no môže si ho dovoliť predávať za oveľa nižšiu cenu.

Nové procesory sú už dostupné v predobjednávke známych e-shopov, ako napríklad v americkom Amazone, Newegg a čínskom Jingdong. Odosielanie objednávok začne už 2. marca a AMD sľubuje, že pri spustení predaja bude mať kopu zásob a veľa možností základných dosiek. Myslíš si, že AMD konečne ukázalo tú pravú konkurenciu pre Intel?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
50%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • peterpan

  Pochybujem že porazia, Intel bude vždy Intel ,bolo to tak celé roky bude to aj naďalej.. Intel je v oblasti procakov proste top a aj bude

  • jaro

   poraziť nie ale konkurovať určite dokážu …. takemu bestselleru 6700k/7700k ktorý stojí 330/340€ sa tá 1700vka rovnať určite može … ale treba si počkať ma benchmarky, fps v hrách a recenzie pri skutočnom používani.

 • Ivan

  AMDcku sa to vydarilo, ale ja aj tak ostanem pri Inteli …Som Intel fanboy… :)