Vývoj technológií a výrobných procesov sa postaral o prielom v smartfónovom priemysle, kde sme sa počas tejto jesene dočkali prvých 7 nm procesorov. Napredovanie však pokračuje aj v odvetví grafických kariet, kde sa konkurenciu rozhodlo prekvapiť AMD s novými a poriadne inovatívnymi produktami. Svetu grafických akcelerátorov prichádza kraľovať prvé 7 nm GPU karty AMD Radeon Instinct MI60, ktorá sa zameriava na najnáročnejšie výpočtové úlohy.

Pre potreby náročných výpočtov, vizualizácie, alebo pri práci s umelou inteligenciou je nevyhnutný výkonný hardvér, ktorý zvláda všetky zložité operácie omnoho rýchlejšie než iné zostavy. Popri silných procesoroch sa často vyskytujú aj nadupané grafické karty, ktoré sa však dočkali novej revolúcie. O ňu sa postaralo AMD, ktoré svetu ukázalo prvú 7 nm grafiku a nekompromisným výpočtovým výkonom.

Éru 7 nm grafických kariet spustilo AMD

Základom tejto novinky je jadro Vega 20 a nová architektúra, spolu so 7 nm výrobným procesom, čím je karta Instinct MI60 perfektne optimalizovaná pre tie najnáročnejšie úlohy. V jadre tohto čipu sa nachádza celkovo až 13,3 miliardy tranzistorov, ktoré sú rozložené na ploche 331 mm2. S inovovaným výrobným procesom a lepšími parametrami môže nová karta od AMD bežať na vyšších pracovných frekvenciách a zvyšuje výpočtovú silu až na maximálnych 29,5 TFLOPs.

Dokopy až 64 výpočtových jednotiek a 4096 mainstreamových procesorov sa stará o poriadne vysoký výkon. Takýto potenciál je pritom možné využiť nielen pri grafických riešeniach, ale aj pri umelej inteligencii, ktorá rýchlo napreduje. K tomu všetkému sa ešte pripája aj 32 GB HBM2 VRAM, ktorá disponuje šírkou pásma až 1 TB/s. S vyšším výkonom prichádzajú aj vyššie prenosové rýchlosti dát, ktoré sa zdvihli na 200 GB/s pri peer-to-peer pripojení a pri PCI 3.0 je nárast až 6-násobný.

Nenechaj si ujsť
AMD sa snaží prilákať fanúšikov Intelu. Ryzen 7 2700X je teraz ešte lacnejší ako nový Intel Core i9 9900K

Vďaka tomu sa nová grafika spoločnosti môže usporiadať aj do „úľovej“ konfigurácie obsahujúcej 4 takéto karty, pričom pri 8 GPU serveroch môžu byť až 2 takéto úle. V AMD však mysleli aj na bezpečnosť a Radeon Instinct MI60 vďaka technológii SR-IOV na hardvérovej úrovni hackeri neprelomia, čo zvyšuje spoľahlivosť najmä pri cloudových riešeniach.

Prví zákazníci si túto novinku budú môcť užiť ešte počas tohto štvrťroka, kedy by mal výrobca vybavovať prvé predobjednávky na zatiaľ jediné 7 nm GPU na trhu. To však dostalo aj „skromnejšieho“ súrodenca, kartu Radeon Instinct MI50, ktorá je vybavená 3 840 jadrami a 16 GB HBM2 VRAM pamäťou, čo sa však odrazí na prívetivejšej cenovke. Zatiaľ ale o predajných sumách nepadlo ani slovo, no vzhľadom na výkon a zamerania oboch výkonných grafík spoločnosti rozhodne nepôjde o nízku cenu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom