AMD na seba nenechalo dlho čakať. Po predstavení procesorov od spoločností Apple a Intel prichádza na rad aj AMD so svojou architektúrou Zen 4 a procesormi Genoa a Bergamo. Na tému upozornil portál Tom’s Hardware.

Na dnešnom podujatí AMD Accelerated Data Center generálna riaditeľka AMD Lisa Su oznámila kľúčové správy o pripravovaných podnikových procesoroch.

Minuloročnú jeseň sme nadšene písali o procesorovej rade AMD Ryzen 5000, ktorá sa pýšila Zen 3 architektúrou. Tá ešte stále bola vyrábaná 7 nm výrobným procesom, kedy sa však spoločnosť pohrala s optimalizáciou a na prakticky identickej platforme priniesla nárast výkonu o desiatky percent.

Ako píše portál AnandTech, pred pár mesiacmi bolo prezradené, že nová, v poradí už štvrtá generácia EPYC procesorov známa ako Genoa, uzrie svetlo sveta budúci rok.

Avizovanú štvrtú generáciu procesorov, ktorá  bude postavená na architektúre Zen 4 a 5 nm výrobnej technológii od TSMC, podľa najnovších informácií rozšíri ďalší segment procesorov optimalizovaných pre cloud s názvom Bergamo.

ScreenShot/AMD/YouTube

V rámci dnešnej prezentácie AMD nielenže odhalilo procesory Genoa a Bergamo, ale taktiež predstavilo úplne novú čipovú architektúru Zen 4c. Ako sme spomínali, prvý menovaný 96-jadrový procesor Genoa príde s „kožou na trh“ už budúci rok, zatiaľ čo 128-jadrové Bergamo s novou architektúrou Zen 4c sa na trhu objaví až niekedy v roku 2023. Písmenko „c“ naznačuje, že ide o čip optimalizovaný pre cloud.

AMD taktiež uviedlo, že 5 nm polovodiče TSMC, ktoré použije pre nové čipy Genoa a Bergamo poskytnú dvojnásobne väčšiu hustotu, energetickú účinnosť a 1,25-krát vyšší výkon oproti súčasným polovodičom vyrábaným 7 nm technológiou.

O čipe AMD EPYC Genoa sa toho popísalo už pomerne mnoho. Vieme, že ide o 96-jadrový procesor s 192 vláknami postavený na 5 nm technológii a architektúre Zen 4 s podporou 5. generácie PCI-Express (128 liniek), ale tiež špičkových DDR5 RAM pamätí, upozorňuje Wccftech.

Okrem toho, bude EPYC Genoa kompatibilný s novou platformou SP5, ktorá so sebou prináša úplne nový socket. Podľa dostupných informácií by mal socket obsahovať až 6096 pinov usporiadaných vo formáte LGA (Land Grid Array). Nový socket tak bude mať až o 2002 viac pinov ako aktuálny socket s označením LGA 4096.

Procesor je zložený z 12 CCD, pričom každý z nich obsahuje 8 jadier založených práve na architektúre Zen 4. Architektúra taktiež sľubuje „šialený“ pokrok v oblasti nárastu inštrukcií za cyklus.

Čo sa týka čipov Bergamo, ide o 128-jadrové procesory s 256 vláknami, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre cloudové aplikácie. Tak ako Genoa i Bergamo podporuje PCI-Express Gen 5 a DDR5. Najväčší rozdiel by mal byť v tom, že čip Genoa je optimalizovaný pre vyššie takty, zatiaľ čo Bergamo je optimalizované pre pracovné zaťaženia s vyššou priepustnosťou, píše portál Wccftech.

ScreenShot/AMD/YouTube

Ako sme spomínali, Bergamo je postavený na architektúre Zen 4c, ktorá poskytuje lepšiu energetickú účinnosť. Okrem toho, zatiaľ čo architektúra Zen 4 na jednom chiplete rozbehá 8 jadier, Zen 4c dokáže až 16.

Nová línia podnikových procesorov tak jednoznačne prinesie rapídny nárast výkonu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP