Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V polovici minulého mesiaca Apple uviedol na trh nové MacBooky Pro s výrezom ako iPhone a šialeným výkonom. Ide o 14 a 16-palcové notebooky, ktoré využívajú úplne novú generáciu procesorov Apple M1.

Vrátil sa Intel späť do „hry“?

Nový MacBook Pro 14“ a MacBook Pro 16“ využívajú čip označený ako M1 Pro v 8 alebo 10-jadrovej konfigurácii so samostatnými grafickými jadrami. Najvybavenejší šesťnásťpalcový model dokonca dostal verziu M1 Max s dvojnásobnou priepustnosťou pamäte (400 GB/s) a 32-jadrovou GPU.

Ako píše portál Wccftech, MacBooky Pro so svojim výkonom a spotrebou energie vyvolali na internete doslova senzáciu. Nové modely pritom boli uvedené na trh ako súčasť prechodu spoločnosti Apple z čipov od Intelu na vlastné kremíkové CPU.

O pár týždňov neskôr predstavila procesory novej generácie aj spoločnosť Intel. Tie už sú určené pre stolné počítače a ako ukazujú výsledky v benchmarkoch s prehľadom prekonávajú nové Apple M1 Pro a M1 Max.

Spotrebujú ale pritom viac energie.

Rozdiel je markantný

Ako píše portál MacRumors, napriek tomu, že sú prvé procesory 12. generácie od Intelu určené do desktopov, ide o veľmi zaujímavé porovnanie.

V kuloároch sa totiž špekuluje, že Apple má v prvej polovici budúceho roka vydať nový 27-palcový iMac, ktorý bude využívať práve čipy M1 Pro a M1 Max.

Bude teda Apple “strácať”, alebo z nich v stolovom počítači s teoreticky účinnejším chladením ešte dostane výkon, o akom sa nám ani nesnívalo?

Intel Corporation

Čo sa týka samotných benchmarkov, podľa výsledkov benchmarkovej aplikácie Geekbench je vlajkový Intel Core i9-12900K je v multi-core testoch až 1,5-krát rýchlejší ako procesory Apple M1 Pro a M1 Max.

V priemere i9 dosahuje v multi-core testoch 18 500 bodov, zatiaľ čo M1 Pro a M1 Max sa zastavujú na približne 12 500 bodoch.

Čipy od Apple boli v benchmarkoch dokonca porazené aj „inteláckym“ 12-jadrovým čipom Core i7-12700K. Tak ako i9, aj i7 však na svoj chod stále vyžaduje väčšiu spotrebu energie.

Nové procesory od Intelu totiž pri základnej taktovacej frekvencii využívajú aj 125 wattov, pričom s použitím technológie Turbo Boost sa spotreba vyšplhá až na 241W. Vzhľadom na to, že ide o desktopové verzie, vyššia spotreba energie zrejme pre nikoho nebude predstavovať až taký problém, používateľ totiž nerieši výdrž na jedno nabitie mimo kancelárie.

Treba teda upozorniť, že M1 Pro a M1 Max sú naozaj špičkové procesory, ktoré v prepočte na 1 W dosahujú naozaj famózny výpočtový výkon. Pre zaujímavosť, oba uvedené čipy porazili 12-jadrový Mac Pro s procesorom od Intelu.

Taktiež je dobré si uvedomiť, že spoločnosť Apple nikdy nesľubovala, že vytvorí najrýchlejší čip na trhu, ale skôr prisľúbila procesory so špičkovým výpočtovým výkonom na watt, čo rozhodne splnila.

A až čas ukáže, čo Apple predvedie na rovnakom hracom poli, teda medzi desktopmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú