AMD si po predstavení novej rady Ryzen Threadripper drží prvenstvo v najvýkonnejšom deskotopovom procesore sveta. Má označenie 1950X a spolu s ostatnými bratmi vznikol ako voľnočasový projekt malej skupiny zamestnancov.

Toto 16-jadrové monštrum ale nebude na tróne sedieť dlho. Intel, veľký konkurent AMD, totiž pracuje na 18-jadrovom procesore, ktorý má prísť neskôr tento rok a otočiť súboj v prospech Intelu. Zdá sa však, že aj úsilie Intelu bude po určitej dobe na zmar.

Prezradila to pitva

Nenechaj si ujsť
Najrýchlejší desktopový procesor na svete Ryzen Threadripper navrhovali inžinieri vo voľnom čase. Skrýva neobvyklý príbeh

K veľkolepému zisteniu prišiel známy overclocker pod prezývkou der8auer. Ten obetoval svoj voľný čas i tisíc dolárov na rozpitvanie 16-jadrového procesora Ryzen Threadripper 1950X. Tento proces spočíva v odstránení kovového veka pre odhalenie vnútorností. V tomto prípade ale bola pitva ešte profesionálnejšia a der8auer sa dostal až priamo ku kremíku. Zaujímavým zistením je, že procesor používa štyri Ryzen matrice, rovnako ako serverové procesory EPYC.

Máme sa pripraviť na 32 jadier?

Zistenie odhalilo, že AMD má prostriedky na výrobu a predaj desktopového procesora s 32 jadrami. Je to najmä kvôli prítomnosti štyroch matríc, ktoré môžu byť prípravou pre 32-jadrové procesory. Prostriedky teda AMD má a otázne je len to, kedy by takýto procesor mohol prísť. Už teraz je však isté, že táto pripravovaná novinka opäť posunie hranice výkonu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom