Rok 2020 je z pohľadu zmien na trhu procesorov doslova prelomovým. Dlhú dobu „druhotriedne“ AMD totiž začalo významným spôsobom dobiehať či dokonca predbiehať Intel, čo sa najnovšie ukazuje aj na číslach prieskumu Steam Hardware Surveypre hardvér využívaný hráčmi najväčšej PC platformy na svete.

AMD už má štvrtinu trhu

O tom, že AMD má nad Intelom v súčasnej dobe navrch minimálne čo sa výkonu procesorov týka nie je vo svete technológii pochýb. Potvrdzujú to aj nedávne výsledky novej línie procesorov Ryzen 5000, ktoré doslova pochovali čipy najväčšieho výrobcu.

Tento rok je však zmeny vidieť aj na hráčskom trhu, ktorý je pre obe spoločnosti veľmi dôležitý. AMD, ktoré si dlhú dobu a dokonca ešte v prvej polovici tohto roka držalo podiel na trhu pod úrovňou 20 %, totiž v priebehu niekoľkých mesiacov významne stúplo a momentálne podľa pravidelného prieskumu platformy Steam zaberá už 26,91 % hráčskeho trhu. AMD pritom zaznamenalo medziročný nárast o 6 %, píše Techradar.

Podľa analýzy Steamu disponuje stále takmer polovica (44,21 %) hráčov štvorjadrovým procesorom, no ich podiel na trhu má klesajúcu tendenciu. Takmer 26 % hráčov už má šesťjadrový a 10 % hráčov osemjadrový procesor, čo je oproti 14 % respektíve 3 % v júni minulého roka významný posun.

Bez výrazných zmien však ostáva trh s hráčskymi grafickými kartami, kde jednoznačne kraľuje Nvidia s podielom takmer 74 %. AMD si medziročne polepšilo o 1 % a momentálne zaberá 16,5 % trhu, zatiaľ čo karty od Intelu tvoria 9,5 % trhu.

Najobľúbenejšou grafickou kartou na trhu ostáva obľúbená GTX 1060 z roku 2016 s viac než 10 % podielom na trhu a prvým modelom od AMD je Radeon RX 580 na 10. mieste s 2,14 % podielom na trhu. V rebríčku sa objavili už aj nové modely zo série Nvidia RTX 3000, pričom kartu RTX 3080 využíva 0,23 % hráčov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP