Séria Ryzen 5000 je pre AMD veľkým krokom vpred, nová rada totiž prináša architektúru Zen 3, ktorá je opäť o nemalý kus efektívnejšia. Čo ale z toho, keď neadekvátne percento odoslaných jednotiek je chybných?

Na problematiku nefunkčných čipov novej rady Ryzen 5000 ako prvý upozornil portál PowerGPU na Twitteri, kedy však medzičasom príspevok zmazali. Na pôvodný tweet ale odkazuje portál Wccftech.

PowerGPU v príspevku informoval, že chybovosť nových procesorov AMD je až príliš vysoká. Nimi udávané čísla vyzerali nasledovne:

  • Z 50 jednotiek AMD Ryzen 5950x bolo chybných až 8 kusov
  • Z 50 jednotiek AMD Ryzen 5900x boli chybné 4 kusy
  • Zo 100 jednotiek AMD Ryzen 5800x boli chybné 4 kusy
  • Zo 120 jednotiek AMD Ryzen 5600x boli chybné 3 kusov

Portál sústreďujúci sa už vyše dvoch dekád na stavbu počítačov uvádza, že za celú ich históriu narazili len na jediný chybný Intel, konkrétne model Core i7-9700K. Zarážajúce je rovnako aj to, že najschopnejšie jednotky z výberu sú najchybovejšie, s mierou dead on arrival (DOA) až 16 %, respektíve 8 %.

NEPREHLIADNI 
Microsoft zahladzuje po sebe stopy. Windows 10 konečne vyriešil kritické problémy s BSoD

Ryzeny 7 a 5 pritom vykázali chybovosť „len“ na úrovni 3 a 4 %. Po zverejnení dnes už zmazaného príspevku sa na sociálnej sieti okamžite strhla diskusia naznačujúca, že mohlo dôjsť k poškodeniu na strane spotrebiteľa.

PowerGPU prízvukuje, že čipy boli „mŕtve“ už po príchode, kedy je takmer 20 % miera kazivosti nemysliteľná. Štandard je podľa nich na úrovni 0,1 %.

Problematické sa zdajú byť aj matičné dosky s označením X570, na ktorých chybovosť upozornil ako portál vyššie, tak aj používateľ Harukaze5719, ktorý zároveň potvrdil ako výroky o chybných procesoroch, tak aj o matičných doskách.

Ako píšeme vyššie, PowerGPU príspevok bez bližšieho ozrejmenia už zmazal. Medzitým ale informovali, že s AMD sú v kontakte, pričom im spoločnosť poskytne hneď niekoľko procesorov a matičných dosiek na testovanie.

Podľa všetkého AMD kontaktovalo staviteľov počítačov ako prvé a už sa môžeme len domnievať, že si chybu priznali a teraz sa snažia o napravenie reputácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom