Amazonský prales to môže mať už čoskoro spočítané, odborníci varujú pred katastrofou. Na jeho záchranu nám totiž ostáva posledných 5 rokov a ak to nedokážeme, stane sa z neho savana, informuje Futurism.

Toto kľúčové územie pritom už desaťročia pustošia ľudia odlesňovaním gigantických rozmerov a zároveň neustále sa množiace požiare, ktoré len v priebehu roka 2019 spustošili až cez 9 000 km2, upozorňuje CBSNews. Pre porovnanie, rozloha Slovenska dosahuje takmer 50 000 km2.

Čo musíme spraviť?

„Existuje veľmi úzke okno príležitosti na zmenu tejto trajektórie. Toto konanie však musí byť exponenciálne,“ vyjadrila sa pre New Scientist Mercedes Bustamante, biologička z Brazílskej univerzity.

Pixabay

Prvým očividným riešením je okamžité a úplne zastavenie odlesňovanie, ktoré je skutočne obrovské. Amazonský prales len kvôli nemu prichádza každoročne až o vyše 10 000 km2. Ani to však nestačí a ľudstvo musí konať aj ďalej. Konať musíme naozaj čo najskôr, pretože sa podľa odborníkov môže Zem otepliť do konca storočia až o 2,7 °C, čo môže znamenať náš koniec.

Takýto krok musí byť okamžite nasledovaný obrovskou vysádzacou a zalesňovacou kampaňou, ktorá dažďový prales obnoví. To však nie je tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vysádzanie jedného druhu stromov neprichádza do úvahy a je nutné zachovať biodiverzitu, bez ktorej prales neprežije.

Hotová nočná mora

„Blížime sa ku kolapsu. Sme v núdzi a potrebujeme okamžite konať. Je to nočná mora,“ opisuje situáciu Luciana Gatti, vedkyňa z Brazílskeho národného inštitútu pre vesmírny výskum, ktorá strávila študovaním Amazonského pralesa roky.

TASR/AP/Noah Berger

Gatti sa zároveň spolu so stovkami ďalších vedcov podieľala na obrovskom vyhodnotení stavu najväčšieho pralesa na Zemi, ktorý napokon zverejnili na webovej stránke The Amazon We Want. Nádeje sú však mizerné.

Ľudstvo totiž nedokázalo zastaviť šialené odlesňovanie tohto pralesu, ktorý je tiež nazývaný pľúcami Zeme, už počas snaženia pretrvávajúceho celé desaťročia. Zvrátiť preto katastrofu len v priebehu piatich rokov, keď má civilizácia na pleciach množstvo ďalších problémov, je prakticky nemožné.

Nastane kaskádový kolaps?

Nie je zatiaľ možné s istotou povedať, aký vplyv bude mať mŕtvy Amazonský prales na svetovú klímu. Je však isté, že nám v boji proti klimatickým nepomôže a čím viac takýchto ekosystémov ľudstvo zničí, tým ťažší náš boj bude.

vhotomax/freepik

Globálne otepľovanie totiž spôsobuje napríklad roztápanie ľadovcov, v ktorých sú uväznené milióny ton metánu, silného skleníkového plynu a zároveň aj prastaré patogény či dokonca rádioaktívny odpad, ktorý tam ostal po starých testoch jadrových zbraní.

Vážne nás ohrozujú aj zmeny v morských prúdoch, ktoré môžu nakoniec úplne skolabovať a spôsobiť veľké problémy, ako napríklad zastavenie zásobovania európskeho svetadielu teplými prúdmi a teda aj prívetivým počasím, kvôli čomu sa môže Európa drasticky ochladiť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP