Moderné technológie umožňujú ľuďom využívať aj digitálnych asistentov, ktorí sú každodennými pomocníkmi nielen v domácnostiach. Medzi najdokonalejšie a najpopulárnejšie aktuálne patrí Echo Dot od Amazonu, ktorý si však svoje miesto môže nájsť aj v aute. 

Digitálny asistent Amazon Echo Dot zaznamenal veľký úspech aj počas akcie „Prime Day“, kedy sa jeho cena pohybovala na úrovni iba 30 €. Mnohí preto túto príležitosť využili a takéhoto pomocníka si zaobstarali. Medzi šťastnými majiteľmi Amazon Echo Dot bol aj redaktor portálu Business Insider, ktorý ho umiestnil do svojho automobilu. Podľa jeho tvrdení ide o najlepšieho virtuálneho asistenta pre šoférov. Poď zistiť s nami, čím si toto zariadenie vyslúžilo takýto titul.

V rodine Corka Gainesa sú už traja digitálni asistenti od Amazonu. Jeden z nich si miesto našiel v obývačke, druhý v kancelárii a posledný v spálni. Podľa jeho slov ho využívajú pre počúvanie hudby, ovládanie svetiel, termostatu, ale aj na spísanie nákupného zoznamu a rôznych iných úloh. Jeho rodina je tak na tohto virtuálneho pomocníka zvyknutá. 

Pri poklese ceny počas akcie „Prime Day“ padlo rozhodnutie kúpiť ďalší kus tohto asistenta, no vyvstávala otázka, kam s ním?

Potom si Cork spomenul na situáciu, keď jeho malá dcéra požiadala rádio, aby jej zahralo hudbu. Keďže rádio nebolo „múdre“,  nič sa nedialo. V tom momente si Amazon Echo Dot za skvelú cenu našiel miesto v jeho aute. 

Expresne rýchlym dodaním sa balík nachádzal pred dverami šťastného majiteľa už o 7 hodín a čakal len na umiestnenie do auta. 

Ako majiteľ modelu Chevrolet Silverado mal Cork isté výhody v podobe Bluetooth technológie či niekoľkých USB portov a zabudovaného Wi-Fi pripojenia. 

Echo Dot je možné následne zapojiť pomocou adaptéra do zapaľovača a ako zdroj pripojenia na internet využiť svoj smartfón. Spôsobov zapojenia je viacero a taktiež je tohto asistenta možné priamo pripojiť k reproduktorom automobilu.

Nenechaj si ujsť
Nová spoločnosť otca Androidu nepredstavila len revolučný smartfón, ale aj jedinečného domáceho asistenta

Inštalácia je skutočne jednoduchá. Stačí naštartovať vozidlo a potom už len vykonať základné nastavenia Wi-Fi a Bluetooth technológie.

Pre ľahký prístup ho Cork umiestnil do stredovej konzoly, kde ho má hneď po ruke, no koľko ľudí, toľko chutí. Iný majiteľ môže nájsť miesto napríklad aj v zadnej časti vozidla. 

Amazon Echo Dot dokonale zapadol do držiaka pre nápoje, takže je možné ho dokonale ukryť, no pri odkladaní pohárov s vodou treba mať na mysli, že sa tam tento asistent nachádza. 

Prvotným problémom môže byť oneskorené zapnutie asistenta, no na prekvapenie sa jeho systém dokáže načítať dovtedy, kým sa všetci pasažieri usadia a zapnú si pásy. Po približne 45 sekundách je Echo Dot pripravené na používanie. 
Nespornou výhodou je aj automatické pripojenie k Bluetooth, avšak v skutočnosti dôjde k pripojeniu ešte pred úplným načítaním systému asistenta. Nikdy tak nedôjde k žiadnemu oneskoreniu. 

Častým problémom využitia smartfónu ako mediálneho centra je nestabilita pripojenia, no to sa Amazon Echo Dot netýka. Vozidlo je totiž jediné miesto pre jeho pripojenie a signály sa tak nekrižujú.

Nenechaj si ujsť
Dizajn Apple HomePod je terčom posmechu na internete. Toto sú tie úplne najlepšie vtipy

Používanie Echo Dot v aute je skutočne zábavné najmä pri prehrávaní hudby, kedy mu stačí hlasovým povelom zadať svoje požiadavky. Zvuk následne vychádza z reproduktorov vozidla. 
Možnosti tohto asistenta sú skutočne rozsiahle. Používateľ tak môže vykonávať hands-free hovory či posielať SMS správy s využitím aplikácie Alexa vo svojom smartfóne.

Echo Dot ponúka aj prehľad o všetkých novinkách a umožňuje počas jazdy pridať na zoznam úloh či prehrávať audio knihy.

S Alexou je tiež možné ovládať svetlá a termostat v dome v prípade, že pri odchode na to zabudneš.

Najlepšie na celom systéme je dokonalé hlasové ovládanie, vďaka ktorému sa šofér už nikdy nemusí dotýkať displeja či hľadať rôzne ovládacie tlačidlá.

Nenechaj si ujsť
Takto sa zmenilo 25 najpopulárnejších web stránok za niekoľko rokov od svojho vzniku

Echo Dot môže používať každý pasažier v aute aj bez toho, aby sa musel zdvihnúť zo svojho sedadla.

Aj tento informačný systém však má svoje chyby. Pri prehrávaní hudby napríklad nezobrazuje názov skladby. Pre zistenie tejto informácie je potrebné Alexu prerušiť a opýtať sa jej na to.

Amazon Echo Dot taktiež nezvláda navigovať vodiča len pomocou hlasových príkazov. Stále sa v tomto smere tak treba spoliehať na iné navigačné systémy.

Prehrávanie podcastov funguje, no na tento účel je využívané rádio TuneIn, ktoré má taktiež svoje obľúbené zoznamy skladieb. V tomto smere je Echo Dot limitované pri rýchlom pretáčaní skladieb alebo prehrávaní pri vyššej rýchlosti zvuku.

Je zrejme len otázkou času, kedy Alexa dostane lepší prehrávač, no dovtedy je lepšie využívať na prehrávanie skladby zo svojho smartfónu.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia Amazonu chcela nadizajnovať kryty na smartfóny. Celé sa to neskutočne zvrtlo

Obrovským „plus“ je teda skutočné hands-free ovládanie tohto digitálneho asistenta. Ten dokáže používateľovi poslúžiť v mnohých smeroch. V budúcnosti by tak mohlo viacero nových áut využívať Alexu ako pomocníka na cestách.

V automobile však pôsobí Amazon Echo Dot prirodzenejšie. V domácnosti totiž dokáže pomôcť s úlohami, ktoré musí používateľ spraviť ručne sám. Pri umiestnení do vozidla ale za neho urobí úkony, ktoré by on sám počas jazdy nezvládal alebo by ohrozovali bezpečnosť.

Amazon so svojím digitálnym asistentom Alexa dosiahol veľký úspech. Už teraz si ho obľúbili mnohí spokojní zákazníci a aj napriek malým nedostatkom rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo trh aktuálne ponúka. Myšlienka vložiť Echo Dot do auta je skutočne skvelá, pretože dokáže nielen spríjemniť cestovanie, ale tiež pomôcť s rôznymi úlohami počas jazdy. Prijal by si aj ty takéhoto šikovného pomocníka do svojho auta?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom