Jeden z najznámejších internetových obchodov pôsobiacich na Slovensku opäť trucoval. Podľa novely zákona je totiž maloobchodný predaj počas sviatkov zakázaný, no Alza včera opäť nechala takmer všetky svoje pobočky otvorené. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nie je to prvýkrát. Rovnaký krok spravil predajca aj 5. júla, keď bol Sviatok svätého Cyrila a Metoda. Včera počas výročia SNP ostali prevádzky opäť otvorené, až na jednu v Poprade.

Alza vs ministerstvo

Medzi spoločnosťou s českými koreňmi a ministerstvom práce sa potichu odohráva napínavý súboj, keďže každá strana má na vec odlišný pohľad. Alza sa obhajuje tým, že počas sviatkov poskytuje iba služby a tovar nepredáva. Zákazníci si teda môžu maximálne vyzdvihnúť tovar alebo uplatniť reklamáciu. Portál Živé.sk bol realitu preveriť a na jednej z pobočiek mu tovar naozaj nechceli predať. Háčik je ale v tom, že podľa zákona nie je zakázaný iba samotný predaj, ale aj práce s ním súvisiace — vrátane výdaju tovaru a uplatňovania reklamácií.

Vyhne sa pokute?
alza

zdroj fotografie: Alza

Keď Alza začala na Slovensku 5. júla vyvádzať, inšpekcia ju okamžite vyšetrovala. Avšak ako to nakoniec dopadlo, zatiaľ nevedno. Rovnako nie je známe ani to, či bude inšpekcia Alzu vyšetrovať aj za najnovší prípad. V prípade, že by inšpekcia dala za pravdu zákonu, predajcovi by mohla byť udelená pokuta vo výške až 100 tisíc eur.

Nenechaj si ujsť
Slovenská Alza si opäť zavarila a vyšetruje ju inšpektorát práce. Čo vyviedla tentokrát?

Ten sa ale plánuje brániť svojím vypracovaným právnym posudkom. Alza nechala na Slovensku prevádzky otvorené už dvakrát a hodlá tak urobiť aj v piatok, kedy bude Deň ústavy SR. Súboj medzi zákonom a jedným z najznámejších internetových predajcov na Slovensku teda ešte bude zaujímavý.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
26%
Páči sa mi to
4%
Chcem to
0%
Mám to
2%
Nepáči sa mi to
17%
Neznášam to
50%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • Peter Kráľ

  Co je to „Ministerstvo Slovenskej republiky“ ? Vysvetli mi to niekto? To pisal tento clanok nejaky skolkar, ked nevie ake ministerstva mame?

 • Peter Kráľ

  Ministerstvo namornictva? :D

 • Fero

  Zato ,že si majiteľ v čechách honí ego musí ísť piatok Števo a Marika do roboty aj keď kamoška Zita z potravín je doma ….

 • Martin Hurtiš

  Nevidím zmysel v tom aby boli zavreté obchody počas sviatkov. Tie ich kresťanské zvyky nech si nechajú doma pre rodinu a nie dávať do zákonov. Nie každý chodí nerád do roboty a radšej by si zarobil ešte k tomu naviac počas sviatku. Tak isto aj z pohľadu zákazníka je to lepšie.
  21. storočie.

  • Ladislav Lučivjanský

   SNP je neskutocne krestansky sviatok :D

  • Michal Baška

   By som ťa poslal do roboty každý sviatok, každú nedeľu aby si nemohol byť s rodinou a za ten úbohý príplatok čo dostávajú predavači(ky).
   Vysral sa pes na celé kresťanské zvyky!
   V nemecku sú každú nedeľu a skoro každý sviatok zavreté obchody a nikto nepidná.
   Len na slovensku chodí niekto „rád“ do roboty skoro zadarmo…

  • Lordken

   Aké kresťanské zvyky čo tu trepeš? Ako ti už niekto napísal snp je kresťanský sviatok?? Alebo deň ústavy??
   Inteligent argumentuje „21. storočím“ ale aj v zaostalom kapitalistickom západe majú zatvorené aj v nedeľu…
   Zase typický slovenský primitivizmus.
   Fakt nechápem ľudí čo si nedokážu zabezpečiť alebo naplánovať nákupy počas roka tak aby 15 dni z 365 nevedeli prežiť bez otvoreného obchodu.

   Žijeme v 21. storočí takže dalo by sa čakať že ľudia si myslia aspoň deň do predu…

  • najmudrejsi

   strč si tie svoje dementné sekulárne zvyky nútiť ľudí pracovať aj vo sviatok, keď ny nemuseli…

 • marek7610

  Ach bože. Na Slovensku sa vždy riešia debiliny a na dôležité veci nieje čas.

  • Michal Baška

   Súhlasím
   Stačilo by za každé porušenie napariť 100k pokutu a bolo by po probléme.
   To že je slovenská vymožiteľnosť práva nulová za tým nevidí nikto…
   Ani to ako sa „dodržujú“ zákony…

 • Tomáš

  Jediný, kto „vyvádza“ (ako píše autor) sú naši politici. Alza nie, tá z ich „vyvádzania“ a schvaľovania nezmyselných zákonov iba ťaží. :)

 • Jan Brndiar

  Ale no no fontech, trochu rozlišovacích schopnosti by to chcelo, Alza vyjadrila presvedčenie že zákon neporušuje, nie že naň kašle… Ak tvrdíte v článku opak, tak treba argumentovať právne, a nie bohorovne vyhlásiť že porušuje zákon, na to tu máme súdy… To máte asi aj odpoveď čo sa deje s posledným postihom od soi, bud od sankcie upustila alebo je to v rozhodovacom konaní ( rozhodnutie krajskej soi musí potvrdiť ústredná soi) alebo už na súde… Ten má tiež pár stupňov, tak si láskavo počkajte… Podľa môjho skromného nazoru je v práve Alza a fandím im. Fandím preto lebo bojujú za svoje aj keď môžu viac stratiť ako získať, to by mal robiť každý a žilo by sa nám lepšie.

  • Lordken

   Za čo bojuje alza?
   Akože za svoje? To môžem fandiť aj lacimu (bastrnak) že bojuje za svoje kšefty atď.
   Začal si rozumne ale ten záver je teda nejako mimo, alebo mnou nepochopeny

   • Jan Brndiar

    Tiež treba trochu trochu rozlišovať… Je rozdiel medzi vyplatením pár miliónov eur basternakovi so strany štátu a medzi uložením 100 k pokute alze, je rozdiel medzi vykradanim štátneho rozpočtu basternakom a medzi obsluhovanim zákazníkov cez sviatok alzou, a je rozdiel zbohatnúť falšovaním daňových priznaní basternakom a zbohatnúť poskytovaním o čosi lepších služieb ako konkurencia alzou, a hlavne.. je rozdiel medzi porušovaním zákona zo strany basternaka a servilnostou a nekonanim úradov v jeho prípade a medzi svojvoľným konaním ( a svojským výkladom zákona ) zo strany štátu, konkrétne inšpektorátu práce v prípade alzy, teda môj skromný názor je že právo je na strane alzy. Fandím im preto, lebo pozorujem že štátne orgány dosť často postupujú voči firmám ( ktoré nie sú platiteľmi vládnych strán) na základe svojského výkladu zákona a firmy často radšej ustúpia ako by si pre princíp hájili svoje práva… Aby skratka aj oni donútili úradníkov nehrať sa na panbozkov a možno aj novinárov tak trochu nepisat právne závery ktoré ani nevedia obhájiť, ustupujú lebo pokuty, lebo marketing, lebo povesť… A potom sa divime vzniku systému „Nás úradník, nás neobmedzený vládca“… Aj preto tu máme basternakov, lebo väčšina sa správa pokorne… Nemala by, preto im fandim

 • Undertaker

  Zakazdym napariť 100 000 € pokutu a pri neplateni exekuovat.

 • DanielS

  presne tak, reálne to ovplyvnilo iba štatistickú
  odchýlku ľudí a totálnej väčšine to len uškodilo, pracujúci cez týždeň nebudú mať kedy nakúpiť (to že sa alze oplati otvoriť aj pod hrozbou pokuty hovorí za vše) a predavači na zmenách zarobia menej lebo cez sviatok sa 90% z nich ženie do roboty za priplatkami, poznal som mnoho predavačov a viem ako to je, je to populizmus najväčšieho zrna a alza proti tomu bojuje a presne preto som ju podporil v poslednej dobe dosť často (a víkendové doručenia sú najväčšia pecka od príchodu eshopov btw)