Jeden z najznámejších internetových obchodov pôsobiacich na Slovensku opäť trucoval. Podľa novely zákona je totiž maloobchodný predaj počas sviatkov zakázaný, no Alza včera opäť nechala takmer všetky svoje pobočky otvorené. 

Nie je to prvýkrát. Rovnaký krok spravil predajca aj 5. júla, keď bol Sviatok svätého Cyrila a Metoda. Včera počas výročia SNP ostali prevádzky opäť otvorené, až na jednu v Poprade.

Alza vs ministerstvo

Medzi spoločnosťou s českými koreňmi a ministerstvom práce sa potichu odohráva napínavý súboj, keďže každá strana má na vec odlišný pohľad. Alza sa obhajuje tým, že počas sviatkov poskytuje iba služby a tovar nepredáva. Zákazníci si teda môžu maximálne vyzdvihnúť tovar alebo uplatniť reklamáciu. Portál Živé.sk bol realitu preveriť a na jednej z pobočiek mu tovar naozaj nechceli predať. Háčik je ale v tom, že podľa zákona nie je zakázaný iba samotný predaj, ale aj práce s ním súvisiace — vrátane výdaju tovaru a uplatňovania reklamácií.

Vyhne sa pokute?
alza

zdroj fotografie: Alza

Keď Alza začala na Slovensku 5. júla vyvádzať, inšpekcia ju okamžite vyšetrovala. Avšak ako to nakoniec dopadlo, zatiaľ nevedno. Rovnako nie je známe ani to, či bude inšpekcia Alzu vyšetrovať aj za najnovší prípad. V prípade, že by inšpekcia dala za pravdu zákonu, predajcovi by mohla byť udelená pokuta vo výške až 100 tisíc eur.

Nenechaj si ujsť
Slovenská Alza si opäť zavarila a vyšetruje ju inšpektorát práce. Čo vyviedla tentokrát?

Ten sa ale plánuje brániť svojím vypracovaným právnym posudkom. Alza nechala na Slovensku prevádzky otvorené už dvakrát a hodlá tak urobiť aj v piatok, kedy bude Deň ústavy SR. Súboj medzi zákonom a jedným z najznámejších internetových predajcov na Slovensku teda ešte bude zaujímavý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP