Internetové obchody sa pri uplatňovaní akcií či rôznych zliav stávajú terčom kritiky za ich cenovú politiku. Známy e-shop s maskotom zeleného Marťana nebol výnimkou ani tentokrát, no odhodlal sa zájsť ešte ďalej. Pri prehliadaní smartfónov na Alza.sk môže zákazník natrafiť na nevýhodné ponuky starších modelov, ktoré sú navyše vo skvelej „zľave“. 

Obchodníci sa chopia každej príležitosti, aby nalákali zákazníkov na svoje extrémne zľavy, ktoré sa neraz šplhajú do poriadnych výšin. Vďaka tomu nakupujúci získajú dojem a presvedčenie, že daný tovar kupujú naozaj výhodne a ponuka, ktorú majú k dispozícii, sa už nebude opakovať. Čo však, ak takýto princíp platí aj pri použitom či rozbalenom tovare, ktorý je navyše starý aj niekoľko rokov? Práve túto politiku sa pri predaji smartfónov rozhodol uplatniť internetový obchod Alza.sk.

„Lákavé“ akcie majú oklamať zákazníka

V kategórií týchto zariadení si môže zákazník pri nákupe filtrovať modely podľa ceny, parametrov a ďalších vlastností, no dostupná je tiež možnosť zobrazenia použitých a zánovných kúskov. V prípade používaných smartfónov definuje Alza.sk tento tovar nasledovne: „Použitý alebo servisovaný tovar bez vady. Kompletnosť balenia, ktorá nebráni plnému užívaniu výrobku. So zárukou celých 12 mesiacov.“ U zánovného tovaru zasa platí, že ide o „nový tovar s plnou zárukou, ktorý bol otvorený, alebo má náhradný obal prípadne bol vrátený inými zákazníkmi.

Nenechaj si ujsť
Predajcovia počas Black Friday opäť klamali. Najznámejší využili tieto triky, aby od teba vylákali viac peňazí

Pravdaže na predaji takéhoto tovaru by nebolo nič zvláštne, veď každý obchodník sa potrebuje zbaviť aj týchto zariadení. Avšak Alza.sk zaradila medzi použité a rozbalené modely zariadenia, ktoré mali svoju premiéru už pred nejakým tým rokom. Navyše k nim boli priradené cenovky, za aké by si dnes zákazník mohol pokojne kúpiť zbrusu nový model.

Nás najviac zarazila ponuka staručkého smartfónu HTC One X za „skvelých“ 378 €, a to po uplatnení 32 % zľavy. Pripomeňme, že tento kúsok má v sebe 1 GB operačnej RAM pamäte. Prednú stenu obýva 4,7″ HD displej a v útrobách sa nachádza starší procesor Tegra 3 so 4 jadrami. O fotografie sa zasa stará 8 MPx hlavný fotoaparát. Aj tento model ponúka Alza.sk ako „použitý“, no vzhľadom na jeho vek a výbavu rozhodne nie je hodný svojej ceny.

Široký výber nevýhodných ponúk

Rovnaké pravidlo platí aj pri ďalších smartfónoch, na ktoré bola taktiež uplatnená lákavá „zľava“, ale ich cena ostáva stále premrštená. Zákazník si tak spomedzi rozbalených a použitých modelov môže vybrať ešte napríklad starší Samsung Galaxy S6 za mastných 646 €. Zánovný Google Pixel so 128 GB úložiskom stojí „len“ 950 € a starý Samsung Galaxy Note 4 v rozbalenom balení opäť v 32 % akcii nesie cenu 517 €. Milovníkov smartfónov z Číny zasa môže zaskočiť použité Xiaomi Mi5S v striebornej verzii za 520 € či v zlatom prevedení za 531 €.

Smer, ktorým sa Alza.sk opäť vydala, zákazníkov rozhodne nepoteší. Po niekoľkých prešľapoch, ktorými si tento e-shop „zarobil“ na nejeden problém, si tak teraz znova trúfa skúšať ich trpezlivosť. Takéto „akcie“ na staré smartfóny však vôbec neznejú výhodne, a preto by si mal zákazník pred nákupom o danom modeli alebo aj inom tovare zistiť viac informácií.

Toto nesmieš zmeškať!
Najlepšie ceny na čínske gadgety priamo z európskeho skladu

Svetovo jedinečné ponuky, ktoré potrápia tvoju peňaženku

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom