Spoločnosť s maskotom zeleného mimozemšťana musí v susednej krajine zaplatiť za to, že zákazníkov v zavádzajúcej reklame lákala na výrazne zľavy produktov. V rámci reklamy na akcie počas Black Friday od roku začiatku roku 2018 do februára 2019 porušila pravidlá až v 6 kampaniach. Celková výška pokuty sa vyšplhala na zhruba 2,5 milióna eur, na tému upozornil portál DSL.sk.

Finančnú pokutu udelil maďarskej Alze a jej českej materskej firme úrad pre hospodársku súťaž v Maďarsku GVH.

Podľa uznesenia úradu mala maďarská pobočka Alzy propagovať klamlivé reklamy na akcie počas Black Friday, kde uvádzala zľavy na produkty až vo výške 80 %.

Alza musí v Maďarsku zaplatiť miliónovú pokutu

Podľa pravidiel GVH sa však musí uvedená zľava vzťahovať aspoň na 10 % produktov zo sortimentu, ktorých obchod ponúka. Alza takúto zľavu uplatňovala počas spomínaných akcií len pri 1 % produktov. Jednalo sa zväčša o produkty, ktoré obchod v reklamách ani neuvádzal. 80 %-né zľavy sa tak celkovo nachádzali len pri zhruba 20 produktoch obchodu.

Zobraziť celú galériu (2)
Pixabay (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Alza prináša nový spôsob nakupovania. Ak nájdeš zákazníkov, výrazne ušetríš

V reklamách s takýmto zlacnením však Alza propagovala elektroniku a domáce spotrebiče, na ktoré sa akcia nevzťahovala, čím zavádzala zákazníkov. Množstvo produktov so zľavou 80 % tak bolo navyše značne pod minimálnou hranicou, ktorú vyžadujú pravidlá GVH. Spoločnosť pritom v Maďarsku ponúka až 80 000 výrobkov.

Ďalšie desiatky tisíc eur zaplatí za poskytovanie neúplných informácií

Tu však maďarský úrad s udeľovaním pokút neskončil. Alza dostala pokutu ďalších 30 miliónov forintov (necelých 85 000 €) za to, že počas vyšetrovania zavádzajúcich reklám poskytovala úradu neúplne alebo protichodné informácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom