Spoločnosti Alibaba a Ford podpisali dohodu na základe ktorej budú spolupracovať na nových technologických príležitostiach ako partneri.

Prvou lastovičkou je otvorenie plne automatickej požičovne aút, ktorá slúži pre účel testovania vozidiel značky Ford pre potencionálnych zákazníkov. Je umiestnená v meste Guangzhou v Číne a požičanie auta na testovaciu jazdu je umožnené cez aplikáciu Tmall app.

Ako to funguje?

Používateľ si cez rozhranie aplikácie vyberie požadovaný model vozidla, uhradí zálohu elektronicky, vyberie si dátum a čas vyzdvihnutia a spraví si selfie, aby ho automat rozpoznal, keď si príde vozidlo prevziať. Testovacie jazdy sú zadarmo iba v prípade, ak zákazník dosahuje veľmi rešpektované kreditné skóre minimálne na úrovni 700. Tí s nižším hodnotením musia platiť poplatok.

Hodnotiaci systém občanov

V Číne hodnotia niektorých obyvateľov takzvaným systémom sociálneho hodnotenia. Alibaba používa kreditný systém známy ako Zhima alebo Sesame Credit, ktorý je istým spôsobom prepojený s vládnym hodnotiacim systémom. Zapojenie sa do tohto projektu je pre obyvateľov zatiaľ dobrovoľné, no podľa portálu Wired, do roku 2020 chce čínska vláda projekt rozšíriť už na všetkých Číňanov. V hodnotení sa pritom prihliada na široké aspekty života a je založené na rôznych verejných, ale aj súkromných zdrojoch informácií. Čínska vláda hodnotí na základe vecí ako kriminálne správanie, finančné záväzky, ale aj podľa toho, čo kupujú, hovoria a robia. Na stupnici od 350 po 950 bodov majú možnosť si zdarma zapožičať auto obyvatelia s minimálnym hodnotením 700.

Plánujú sa ďalšie

Celý proces od príchodu do automatu po vydanie vozidla je podľa Alibaby rýchly a nemal by trvať viac ako 10 minút. Zákazníci môžu používať auto podľa ľubovôle až po dobu 3 dní. Do budúcna plánuje spoločnosť tieto automatické kiosky budovať po celej Číne a bude mať možnosť kúpy auta s 10 % depozitom a financovaním cez partnerov Alibaby.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom