Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vývoj umelej inteligencie naďalej intenzívne pokračuje a najnovšie poznatky naznačujú, že sa ani zďaleka neblíži k svojim potenciálnym limitom. Ako upozorňuje portál ArsTechnica, v skutočnosti je to práve naopak a ľudstvo na poli AI ešte len započalo svoju púť. Ohromný posun vpred môže tentoraz zabezpečiť prelom v maticovej matematike, o ktorom informuje populárny magazín Quanta.

Čoraz šikovnejšie procesy

Známe i budúce AI modely sa môžu stať od základov oveľa rýchlejšími vďaka zlepšeniu násobenia matíc, na ktoré sa takéto systémy vo svojom jadre spoliehajú. Matice sú množiny čísiel, ktoré sú usporiadané v pravidelných riadkoch a stĺpcoch, pričom grafické karty sú obzvlášť šikovné pri ich násobení vďaka schopnosti riešiť viacero problémov naraz efektívne.

Vedci však našli nový spôsob násobenia veľkých matíc, ktorý je rýchlejší než akákoľvek doterajšia metóda. Podarilo sa tak odstránením zásadného nedostatku znižujúceho efektivitu celého procesu, pričom jeho prítomnosť si ešte donedávna nik ani len neuvedomoval.

Kým klasické metódy pri násobení dvoch matíc s rozmermi n x n potrebujú n3 samostatných násobení, vďaka zlepšeniu algoritmu sa podarilo znížiť exponent a priblížiť ho oveľa viac k ideálnej hodnote na úrovni 2, ktorá je teoretickým limitom v minimálnom počte potrebných operácií. Tradičnými metódami by dve navzájom násobené matice s rozmermi 3 x 3 vyžadovali 33, teda 27 násobení, avšak vďaka novej metóde klesá exponent z 3 na 2,371552 – operácia s maticami 3 x 3 by teda potrebovala len okolo 14 násobení, teda takmer o polovicu menej oproti klasickým postupom.

Čoraz bežnejšia aj na Slovensku

Ku koncu roka 2023 už AI vyskúšalo takmer 20 % Slovákov. Najčastejšie benefity AI podľa prieskumnej agentúry Go4insight využívajú študenti stredných i vysokých škôl, respektíve mladí ľudia vo veku do 24 rokov. V týchto skupinách má skúsenosti s AI už viac ako 40 % ľudí.

Očakávajú ešte viac

Odborníci dodávajú, že očakávajú ešte ďalšie zníženie množstva potrebných násobení pri riešení matíc, avšak zároveň podotýkajú, že má tento prístup svoje limitácie. Aj keď ide o prekvapivo starý matematický problém, podľa matematikov sú ľudia ešte vždy len na začiatku v jeho chápaní a dosiahnutie vyššej efektivity bude vyžadovať jeho hlbšie pochopenie.

Zefektívnenie riešenia matíc poriadne pomôže vytváraní efektívnych systémov AI, ktoré spotrebúvajú obrovské množstvá elektrickej energie. Nedávna analýza naznačuje, že len samotný nástroj ChatGPT by nás mohol stáť zhruba 564 MWh denne.

Alex de Vries z Vrije Universiteit Amsterdam na základe dostupných údajov o spotrebne energie a AI odhaduje, že ak by Google používal AI na zhruba 9 miliárd vyhľadávaní denne, potreboval by každý rok 29,2 TWh energie, čo je viac než ročná spotreba elektriny celého Slovenska.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú