V článku sa nachádzajú aj materiály SITA a TASR.

Zajtra (14. septembra) bude v Štrasburgu predstavený návrh Európskej komisie na zmiernenie dosahov rastúcich cien energií. Vo svojej pracovnej podobe plán mimo iného navrhuje aj zastropovanie cien elektriny, ktorá nepochádza z plynových elektrární, na sume 180 € za MWh, informuje Reuters.

180 € je približne o 80 % menej než najvyššia cena elektriny, ktorú sme na burze mohli vidieť len nedávno. Našťastie, cena elektriny medzičasom výrazne klesla.

Podľa Reuters má vysoká cena elektriny za následok oslabenie priemyslu a občanom pred zimnou vykurovacou sezónou spôsobuje obrovské náklady na energie.

Zatiaľ ide len o návrh

Európska komisia by mala svoj plán predstaviť v stredu 14. septembra. To však negarantuje, že plán vo svojej aktuálnej podobe prejde. Reprezentanti jednotlivých krajín budú mať viac než dva týždne na to, aby vyladili všetky detaily pred schvaľovacím procesom, ku ktorému by malo dôjsť 30. septembra, uvádza Reuters.

Hlavným bodom, o ktorom sa hovorí, je zastropovanie cien elektriny, ktorá pochádza z neplynových elektrární. Problém totiž spočíva práve v tom, že v európskom systéme ceny často stanovujú plynové elektrárne a ostatný sa im prispôsobujú. Realita je však taká, že výroba elektriny z plynu je nákladnejšia než mnohé alternatívy.

Cieľom zastropovania je zníženie ziskovej marže výrobcov elektriny z biomasy, slnečnej, nukleárnej či veternej energie. Návrh sa netýka uhoľných elektrární, keďže aj ich náklady sa medzičasom zvýšili. Reuters upozorňuje, že ide len o návrh, ktorý sa ešte môže zmeniť.

K zastropovaniu by malo dôjsť až na samom konci transakcie, aby sa neovplyvnili indikatívne ceny na burze. Pôvodne sa hovorilo o zastropovaniu na sume 200 € za MWh, no v aktuálnej podobe návrhu táto suma klesla na 180 €.

Nikto nepochybuje o tom, že si priplatíme

Podľa príspevku, ktorý dal na svoju Facebookovú stránku Igor Matovič, by si domácnosti mali za elektrinu priplatiť od 7 až po 500 €. Treba však podotknúť, že bezpochyby si najmenej priplatia tí, ktorí splnia podmienku zníženia spotreby o 15 %.

Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však chýbajú pravidlá pre implementáciu memoranda podpísaného medzi Slovenskými elektrárňami a slovenskou vládou o zastropovaní veľkoobchodnej ceny elektriny, ktorá tvorí zhruba 47 % z koncovej ceny elektriny.

Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1 782 eur,“ upozornil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Európa sa na opatreniach nevie zhodnúť

Európski ministri energetiky sa minulý týždeň v piatok stretli na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli, aby hľadali riešenia na ochranu občanov pred rekordnými cenami energií pred príchodom zimy. Informuje spravodajca TASR z Bruselu.

K týmto návrhom patrí aj zastropovanie ceny ruského zemného plynu, daň z príjmov výrobcov elektriny, ktoré nevyužívajú zemný plyn, všeobecné zníženie dopytu po elektrine a núdzové úverové linky pre energetické spoločnosti.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti upozornila, že oslovení európski diplomati všeobecne podporujú opatrenia zamerané na poskytovanie likvidity pre energetické spoločnosti a niektorí súhlasia aj s povinným cieľom znížiť dopyt po elektrine v časoch špičkovej spotreby.

Sú tu aj návrhy eurokomisie, ktoré členské krajiny EÚ názorovo rozdeľujú. Napríklad návrh na zastropovanie ceny ruského zemného plynu nemá podporu väčšiny členov eurobloku. Niektoré krajiny sa pýtajú, ako by sa dali ceny elektriny naviazanej na ceny plynu znížiť vzhľadom na v súčasnosti malé objemy plynu, ktoré Rusko posiela do Európy.

Naším hlavným zámerom je znížiť ceny. Strop, ktorý by bol uvalený len na ruský plyn, by neviedol k zníženiu ceny plynu,“ upozornila belgická ministerka pre energetiku Tinne Van der Straetenová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP