Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Do vesmíru sa chystá ďalšia kľúčová krajina, tentoraz európska, ktorá má veľké ambície a chce byť súčasťou novodobých vesmírnych pretekov. Ako však informuje portál SpaceNews, začať musí od absolútnych základov a použije preto malú raketu, ktorá unesie len pár stoviek kilogramov nákladu. Hranicu vesmíru má však už na dosah.

Prvý suborbitálny test

Novým prírastkom do raketového priemyslu sa stane Španielsko, ktorého spoločnosť PLD Space vyvíja raketu Miura 1. Miura 1 je malá raketa s nosnosťou len 150 kg, pričom túto hmotnosť nezvládne dopraviť ani len na plnohodnotnú obežnú dráhu a miesto toho poslúži len ako testovacie zariadenie pre oveľa väčšiu raketu, ktorou bude Miura 5.

K štartu testovacej rakety Miura jedna môže dôjsť začiatkom ďalšieho týždňa a to až do 31. mája v rámci časového okna, ktoré úrady schválili.

Pôjde o suborbitálny let, ktorého presný deň štartu nie je možné vopred predpovedať z bezpečnostných dôvodov, vysvetľuje portál SatNews a dodáva, že PLD Space oznámi odpočítavanie najneskôr 48 hodín pred štartom a misiu bude vysielať naživo.

Podľa PLD Space má síce Miura 1 dosiahnuť výšku až 150 km, vďaka čomu sa Španielsko zapíše do zoznamu krajín, ktoré pomocou vlastnej rakety pokorili Kármánovu hranicu, avšak realita môže byť  úplne iná. Jedná sa totiž o prvý štart rakety tejto firmy, pričom takéto testovacie misie skončia len málokedy kompletným úspechom.

Trh sa zahusťuje

Trh s malými raketami neustále rastie a aj keď staršie firmy vyvíjajú väčšie stroje, nové firmy vznikajú oveľa rýchlejšie. Obzvlášť v USA to môže byť problém, keďže nie všetky tieto rakety sú dostatočne inovatívne a lacné, kvôli čomu nedokážu získať dostatočné množstvo zákazníkov a pomerne rýchlo tak skrachujú.

Nie je zbytočná

Aj keď sa jedná predovšetkým o testovacie zariadenie, z vedeckého hľadiska nie je vôbec na zahodenie. Nákladu totiž dokáže pri úspešnom lete poskytnúť 3-4 minúty mikrogravitácie a ročne má letieť až štyrikrát, čím chce PLD Space poskytnúť flexibilitu a možnosti pre potenciálnych zákazníkov.

PLD Space

Ďalšou z výhod rakety Miura 1 má byť menšie zrýchlenie v porovnaní s inými suborbitálnymi raketami, ktoré používajú raketové motory na pevné palivo a ich ťah nie je možné významne regulovať.

Skutočne dôležitou však bude raketa Miura 5, ktorá, ako vysvetľuje PLD Space, dosiahne nákladnú kapacitu 540 kg v aerodynamickom kryte nákladu s dĺžkou 4,5 m a možnosťou prídavného stupňa, ktorý poskytne schopnosť dosiahnutie ešte vyššej dráhy pre menšie sondy a satelity.

Prvý stupeň Miura 5 má byť navyše opakovateľne použiteľný, avšak na Zem sa má vracať len pomocou padákov podobne, ako to robí prvý stupeň rakety Electron. Poháňať ho bude 5 raketových motorov spaľujúcich kvapalný kyslík s biopalivom, pričom ročne majú tieto stroje poskytnúť až 15 misií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú