Na Slnku došlo k nezvyčajne silnej erupcii, ktorá mierila priamo na Zem, upozorňuje SpaceWeatherLive. Prudko nabité častice z tejto erupcie môžu k našej planéte doraziť o 2 až 3 dni a spôsobia nielen rôzne problémy, ale tiež silnú polárnu žiaru, ktorú bude pri troche šťastia opäť možné pozorovať aj z územia Slovenska.

Jedna z najsilnejších

Slnečná erupcia, ku ktorej došlo len pred niekoľkými hodinami, dosiahla podľa najpresnejších meraní triedu M9,82, čo je takmer najvyššia možná hodnota, akú môže slnečná erupcia v triede M vôbec dosiahnuť. Po nej prichádza trieda X, ktorá sa používa pre tie najsilnejšie slnečné erupcie – Aj M9,82 však môže priniesť zaujímavé divadlo.

Očakáva sa, že k Zemi táto erupcia dorazí 1. decembra a s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí pomerne silnú geomagnetickú búrku. Tá bude znamenať výzvu pre satelity či rôzne elektronické zariadenia na Zemi a dôjsť môže aj k výpadkom rádiového signálu, avšak ľudia sa môžu tešiť na silnú polárnu žiaru, ktorá môže byť viditeľná aj zo Slovenska.

Pri slnečnej erupcii dochádza v atmosfére Slnka k vyvrhnutiu elektromagnetickej radiácie, pričom tento jav sprevádza aj vyvrhnutie koronálnej hmoty. Práve táto hmota následne po zásahu našej planéty interaguje s magnetickým poľom a spôsobuje geomagnetické búrky, ktoré v niektorých prípadoch dokážu zničiť satelity.

Prídeme o internet?

„Prvýkrát v histórii ľudstva došlo k súbehu zvýšenej slnečnej aktivity s našou závislosťou od internetu a globálnou ekonomickou závislosťou od internetu“ povedal pre Fox Weather Peter Becker, vedec a profesor fyziky a astronómie z Univerzity Georgea Masona v USA, s odkazom na Slnko, ktoré sa dostáva do najzúrivejšieho obdobia svojho 11-ročného cyklu.

Podľa odborníkov na čosi také ľudstvo nie je pripravené a pracujú preto na systémoch a metódach, ktoré by dokázali pred podobnou katastrofou včas varovať a pomôcť tak zaviesť potrebné opatrenia.

Sú pomerne časté

Najmä počas solárneho maxima, teda keď sa solárny cyklus blíži ku svojmu vrcholu, sú výrony koronálnej hmoty pomerne časté a denne dôjde k takémuto javu približne trikrát. Vo výnimočných prípadoch môže tento jav spôsobiť na Zemi aj vážnejšie problémy pre ľudstvo, ako je poškodenie elektrických sietí.

Najsilnejšia zaznamenaná geomagnetická búrka sa datuje do roku 1859 a je známa ako Carringtonova udalosť, pomenovaná podľa amatérskeho astronóma Richarda Carringtona, ktorý na povrchu Slnka objavil dve zóny, z ktorých búrka pochádzala.

Polárna žiara bola vtedy viditeľná až nad Karibikom a v Spojených štátoch jej sila prebudila baníkov, ktorí si začali pripravovať raňajky v domnienke, že už je ráno.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP