Nedávny pád trhu kryptomien, kedy sme boli svedkami prepadov o viac než 50 % u takmer všetkých veľkých hráčov, spustil aj výpredaj bitcoinu, ktorý sa z rekordných 65 000 dolárov v apríli dostal až pod úroveň 30 000 dolárov.

Po niekoľkotýždňovom klesaní však v posledných dvoch týždňoch nabrala kryptomena opäť rastúci trend, pričom dnes sa obchodovala za 42 606 dolárov, čo je najvyššia hodnota od 18. mája, informuje Bloomberg. Analytici sa pritom pozerali aj na dve dôležité úrovne, ktoré musela kryptomena prelomiť.

Bitcoin prelomil dôležité úrovne, ďalší rast je však stále otázny

Tými sú kĺzavé priemery MA 50 a MA 100, ktoré sú dobrým ukazovateľom trendu vývoja ceny kryptomeny, pričom ich sklon je určený priamo podľa priemernej ceny za určité obdobie (v tomto prípade 50 a 100 dní).

Všeobecne sa však kĺzavý priemer nepoužíva na predpovedanie trendu ceny kryptomien, no v obchodovaní skôr ukazuje úrovne podpory, alebo v tomto prípade odporu, ktoré musel bitcoin prelomiť. Viac o tomto indikátore, ako aj ďalších užitočných ukazovateľoch pre bitcoin a iné kryptomeny si môžeš prečítať v tomto článku.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (úprava redakcie)

Prečítaj si tiež
Sedieť pri grafe je zbytočné. Toto je 5 ukazovateľov, ktoré musíš sledovať pri bitcoine

Viacerí analytici potvrdili, že dôležitým „inflexným bodom“ práve úroveň 40 000 dolárov, ktorú sa bitcoin snaží udržať. Podľa vedúceho mimoburzového a inštitucionálneho predaja kryptoburzy FTX, Jonathana Cheesmana, naznačuje rast bitcoinu istú podporu trendu, no kryptomena sa v tejto cenovej hladine musí najskor stabilizovať.


Ako však tvrdí Edward Moya, senior analytik trhu pre Severnú Ameriku v spoločnosti Oanda Corp., záujem retailových investorov je stále silný, no inštitúcie a firmy sú v tomto smere opatrné a čakajú na ozajstné potvrdenie trendu.

NEPREHLIADNI
Najväčšia kryptoburza podľahla tlaku úradov. Aj pre Slovákov zastavuje určitý druh obchodovania

To môže predstavovať udržanie sa v aktuálnej cenovej hladine, ako aj prelomenie 200-dňového kĺzavého priemeru MA 200, ktorý sedí aktuálne na úrovni okolo 44 700 dolárov.

V nedohľadne je zatiaľ aj prelomenie veľkej psychologickej hranice 50 000 dolárov, cez ktorú sa bitcoin prvýkrát dostal ešte vo februári. Podľa niektorých analytikov by však takéto hodnoty mohli opäť pritiahnuť „nové toky“ a signalizovať zmenu trendu pre celý trh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú