V komunite už dlhšie panuje názor na to, že trh s intelignetnými hodinkami stagnuje a dlhé roky je v podstate na tom istom. Je len málo spoločností, ktoré sa skutočne snažia a jasným príkladom môže byť spoločnosť Apple, ktorá len nedávno predstavila štvrtú sériu ich Apple Watch.

Tieto hodinky ukazujú, že nositeľné zariadenia nemusia ísť len smerom nahradenia smartfónov, ale môžu byť aj užitočným nástrojom na monitorovanie zdravia a iných aktivít. Práve toto môže byť tá správna cesta a impulz aj pre ostatných výrobcov.

Snaží aj sa spoločnosť Google, ktorá stojí za vývojom vlastného operačného systému Wear OS. Práve v týchto dňoch začína prúdiť nová aktualizácia, ktoré síce nie je na úrovni Apple, ale rapídne zlepšuje používanie hodiniek s týmto systémom.

Začarovaný kruh

Zariadenia s Wear OS trápi jeden veľký problém a to hardvérový. Zariadenia sú síce pekné, no ich výkon je tragický a už príliš dlhú dobu sa neposunul vpred. Dokonca aj najnovšie hodinky používajú procesor Qualcomm 2100, ktorý bol predstavený v roku začiatkom roku 2016 a dnes je jednoducho nedostačujúci. Preto aj aktualizácie musia brať ohľad na to, aby novinky fungovali aj na zastaranom procesore a aby boli ako tak plynulé.

V novej aktualizácií s názvom Wear OS 2.1 sa o čosi pozmenilo rozhranie a sledovanie aktivít je odteraz oveľa jednoduchšie. Zároveň je však ponechaný priestor pre experimentovanie s novými funkciami, no to prebieha už viac na pozadí ako popredí. Vylepšenie dostala aj správa napájania, čím sa o niečo predĺžila aj výdrž na jedno nabitie. Jednou z noviniek sú gestá a to nasledovné:

  • Posunutie doprava: Google asisstent
  • Posunutie doľava: Google Fit
  • Posunutie nahor: Upozornenia
  • Posunutie nadol: Rýchle nastavenia

Nedávno bola aktualizovaná aj aplikácia Google Fit, ktoré priniesla menšie zmeny dizajnu a podrobnejšie fitness informácie. Síce neponúka to čo systém od Apple, no je na dobrej ceste.

Oznámenia sú tentokrát v jednom okne a nie každé v samostnanom, čo uľahčuje orientáciu. Využívať môžeš rýchle odpovede vytvorené pomocou Google AI. Rýchle nastavenia majú až šesť tlačidiel. Skvelý je aj Google Assistent, ktorý zorabzuje správy o počasí, udalosti z kalendára, lety a mnoho ďalšieho.

Aktualizácia tak prináša viaceré vítané zmeny, no mohlo toho byť ešte viac. Samotné hodinky a systém Wear OS má veľkú šancu na masovejšie rozšírenie, no bráni mu tomu zastaraný hardvér. Ostáva preto veriť, že výrobcovia čipov sa začnú sústrediť aj na tento segment a predstavia niečo, čo bude schopné k použitiu.

Prečítaj si tiež
Google napravuje v novej verzii prehliadača Chrome kontroverznú funkciu

No aj týmto krokom sa môže samotný trh s hodinkami prebrať k životu. Celé je to, až na pár výnimiek, taký začarovaný kruh. Výrobcovia hodiniek na to kašlú, lebo si to nikto nekupuje a používatelia na to kašlú tiež, lebo nevidia žiadny vývoj a progres.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom