Kúpa iPhonu X rozhodne nie je lacná záležitosť, keďže Apple pri svojom novom zariadení stanovil poriadne vysokú cenovku. Avšak najmä záujemcom z Európy sa teoreticky ponúka netradičný spôsob, ako pri kúpe tohto zariadenia ušetriť. Kuriózne by sa im totiž mohla vyplatiť cesta do USA.

Takúto netradičnú príležitosť spôsobujú rozdielne ceny iPhone X pre jednotlivé oblasti sveta. Apple totiž pri stanovovaní cien musí brať do úvahy rôzne náklady a konečná cenovka sa preto môže líšiť aj o stovky eur. Práve takým prípadom je aj iPhone X. Túto novinku je možné v USA pri základnej konfigurácii zakúpiť v prepočte za približne 840 € (999 $), no napríklad u nás je oficiálna cena rovnakého modelu stanovená na 1 199 €. Vo Veľkej Británii je cenovka o čosi nižšia, približne na úrovni 1 120 € (999 £). Rozdiel v sumách je teda značný a v kombinácii s lacnými letenkami do USA, ktoré je dnes možné najmä z ostrovov Veľkej Británie pri troche šťastia nájsť, vytvára možnosť netradičným spôsobom ušetriť.


Nie tak rýchlo. Celý výlet bude drahší

Teoreticky to teda vyzerá dobre, v skutočnosti to však s takýmto ušetrením bude podstatne komplikovanejšie. Prvým problémom je už samotná cena iPhone X v USA. Sumy sú totiž v tomto prípade uvádzané bez dane, ktorá sa líši v závislosti od jednotlivých štátov USA. Napríklad v New Yorku je daň z predaja stanovená na 8,75 %, v iných štátoch sa pohybuje na úrovni do 11 %, v niektorých je však dokonca nulová. Ďalším problémom je aj samotný dovoz smartfónu do Európy. iPhone X zakúpený v USA by totiž musel prejsť na území EÚ colným konaním, čo je spojené s ďalšími poplatkami.

Je pravda, že pri prílete domov vás colníci nemusia skontrolovať, každopádne neprecliť takýto tovar je ilegálne. Celkovo to tak už s ušetrením na novom iPhone pre nás, Európanov nevyzerá úplne ružovo. Možno však kúpa novinky od Apple s pridanou hodnotou v podobe výletu do USA niekoho predsa len zláka. Lacnejšie ako u nás to však určite nebude.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP