O tom, že elektromobilita je budúcnosťou dopravy sa hovorí na celom svete už pomerne dlho. Elektrifikáciou prechádzajú okrem automobilov aj vlaky či mestská hromadná doprava. Niektoré štáty dokonca podporujú obyvateľov ku kúpe elektromobilov rôznymi výhodami a dotáciami. Ako sa k elektromobilite stavia Slovensko a oplatí sa kúpiť elektromobil v našich končinách?

Elektromobily sú najpopulárnejšie hlavne v Škandinávii, Francúzsku či Kalifornii. K popularite prispieva okrem výbornej infraštruktúry nabíjacích staníc aj pomerne silná podpora zo strany štátov. Budúci vlastníci elektromobilov môžu získať rôzne dotácie, ktoré im zabezpečia lepšiu cenu daného vozidla a v neposlednom rade majú možnosť čerpať rôzne výhody, o ktorých môžu majitelia vozidiel so spaľovacími motormi len snívať.

Zobraziť celú galériu (1)
FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Prispieť k životnému prostrediu však nemusíš len kúpou čisto elektrického vozidla, ale tiež hybridom či plug-in hybridom. Hlavný rozdiel medzi nimi je, že primárny motor je ten spaľovací, pričom elektrický je pomocný, ktorý sa využíva hlavne v mestách a v podmienkach, kedy je elektromotor efektívnejší. Hybridný systém sa pritom nemusí vôbec nabíjať a energia sa získava rekuperáciou napríklad pri brzdení. Plug-in hybrid naopak vyžaduje dobíjanie, no väčšinou vydrží aj väčšiu porciu kilometrov.

Na kúpu elektromobilu môžeš čerpať dotácie, ale aj ďalšie výhody

Na Slovensku môžeme elektromobily na cestách vídať čoraz častejšie, aj keď počtom stále zaostávame napríklad za takým Nórskom, kde sa za minulý rok predalo takmer 148 tisíc vozidiel, pričom až 31 % z nich bolo s elektrickým pohonom. Slovensko je automobilová veľmoc, a preto je veľmi potrebné, aby sme držali krok s lídrami v tomto odvetví. Aj automobilky pôsobiace na Slovensku sa netaja tým, že plánujú do vývoja a výroby elektromobilov investovať v nasledujúcich rokoch obrovské množstvo peňazí.

tesla
Zobraziť celú galériu (1)
Výrobná linka spoločnosti Tesla, ktorú obsluhujú tie najmodernejšie roboty a zariadenia, YouTube/iPhone-Fan

Vláda len nedávno schválila akčný plán rozvoja elektromobility na Slovensku. Tento dokument sľubuje 5 miliónov eur na dotácie na nákup elektromobilov, 1 milión eur pre samosprávy na výstavbu nabíjačiek a 30 tisíc eur na informačnú kampaň. Potenciálnych záujemcov o elektromobily môže pri kúpe elektromobilu odradiť hlavne vyššia cena. Ak si však spočítaš náklady na elektrickú energiu a pripočítaš k tomu dotáciu od štátu, kúpa bude pre teba z dlhodobého hľadiska určite výhodná.

Kúpou elektromobilu, totiž okrem dobrého pocitu z ochrany životného prostredia môžeš získať, ako už bolo vyššie spomenuté aj viacero výhod. Jednou z najväčších je nepochybne dotácia na kúpu nového elektrického vozidla. Dotácia na Slovensku je vo výške 5 tisíc eur pre elektromobily a 3 tisíc eur pre hybridné automobily. Dotácia sa však vzťahuje na nové vozidlo obstarané na území Slovenskej republiky. Pokiaľ sa teda rozhodneš pre kúpu Tesly, napríklad v Rakúsku, na dotáciu môžeš rovno zabudnúť.

Zobraziť celú galériu (1)
Elektromobil Tesla Model Y. Zdroj: Tesla

Ďalšou výhodou je výška povinného zmluvného poistenia. Výška povinného zmluvného poistenia pre klasické automobily závisí od objemu a výkonu motora. Na elektromobily sa v súčasnosti vzťahuje najmenšia možná sadzba PZP, ktorá zahŕňa vozidlá s objemom do 1000 cm3. To v konečnom dôsledku znamená, že za poistenie zaplatíš oveľa menej, ako pri bežnom vozidle.

Poteší určite aj fakt, že pri prvom zápise elektromobilu do evidencie vozidiel budeš oslobodený od registračného poplatku, čím vieš ušetriť ďalšie prostriedky z tvojej peňaženky. V mnohých mestách po celom svete môžeš ako majiteľ elektromobilu využívať jazdné pruhy pre MHD, prípadne špeciálne jazdné pruhy určené len pre elektromobily. Navyše môžeš mať prístup do takzvaných bezemisných zón v husto obývaných mestách, či parkovanie v centre mesta zdarma. O týchto výhodách uvažuje v blízkej budúcnosti aj Slovensko.

Ušetríš aj na samotnej prevádzke a servise

Len to, že samotná prevádzka bude jednoznačne lacnejšia ti ušetrí nemalé množstvo finančných prostriedkov. Elektrina je v porovnaní s benzínom alebo naftou lacnejšia. Náklady na výrobu elektrickej energie by mali aj vďaka zvyšujúcemu sa dopytu klesať.

Ušetríš aj na servise, nakoľko pohonná jednotka elektromobilov je konštrukčne oveľa jednoduchšia, ako pri spaľovacích automobiloch. Má menej pohyblivých častí a súčiastok, ktoré si vyžadujú pravidelnú servisnú údržbu. Pohonná jednotka sa skladá hlavne z elektromagnetu a medeného vinutia, takže sa v ňom v podstate ani nemá čo pokaziť. Práve preto je údržba lacnejšia.

Zobraziť celú galériu (1)
Servisné stredisko spoločnosti Tesla, Tesla

Nakoniec tou najznámejšou a najzásadnejšou výhodou sú nulové emisie. Emisie vplývajú negatívne na dýchaciu sústavu, ale aj na kožnú, obehovú a tráviacu. Taktiež majú veľký negatívny vplyv na klímu našej planéty. Výsledkom toho je aj globálne otepľovanie o ktorom počuť každý jeden rok.

Tak ako to je? Je výroba elektromobilov ekologická alebo nie?

Nájde sa mnoho pochybovačov, ktorí tvrdia, že samotná výroba elektromobilov a súčiastok nie je ekologická a výrazne zaťažuje životné prostredie v ktorom žijeme. Trendom však je v takmer každom odvetví používanie ekologických recyklovateľných materiálov. Automobilový priemysel nie je výnimkou, pričom napríklad určitá časť interiéru a karosérie elektromobilu Nissan Leaf je vyrobená z platových fliaš, domácich spotrebičov či igelitových tašiek.

Zobraziť celú galériu (1)
Jeden z najpredávanejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf. Podľa normy WLTP má dojazd verzia so 64 kWh motorom až 385 km, Nissan

Továrne na výrobu elektromobilov často krát čerpajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Továreň v ktorej sa vyrába Nissan Leaf je napájaná solárnou a veternou energiou, pričom solárnou energiou má byť zásobovaná aj pripravovaná obrovská továreň spoločnosti Tesla Gigafactory. Tá bude čerpať energiu zo solárnych článkov, ktoré sa budú rozprestierať na ploche 1,2 milióna m2, čím sa má stať jednou z najudržateľnejších na svete.

Zobraziť celú galériu (1)
Takto má vyzerať Gigafactory - továreň spoločnosti Tesla, Tesla

Na druhej strane môžeme povedať, že v súvislosti s výrobou elektromobilov sa spájajú aj určité negatíva. Pri výrobe batérií sa používajú rôzne ťažké kovy a chemikálie, ktoré zapríčiňujú, že výroba elektromobilov zanecháva väčšiu ekologickú stopu ako výroba spaľovacieho automobilu. Veľkou výzvou pre výrobcov bude tiež vymyslieť spôsob, ako čo najefektívnejšie a najekologickejšie recyklovať použité batérie, ktoré môžu mať taktiež negatívny dopad na životné prostredie.

Zobraziť celú galériu (1)
Súčasným štandardom používaným v elektromobiloch, či smartfónoch sú Lítium-Iónové batérie, pričom ich výroba zaťažuje životné prostredie, Printscreen/YouTube

V neposlednom rade sa v spojitosti s výrobou elektromobilov spomína aj strata pracovných miest v automobilovom priemysle. Podľa odhadov si výroba elektromobilov vyžiada až o polovicu menej pracovníkov, čo by asi najviac pocítilo práve Slovensko.

Kúpa elektromobilu pravdepodobne neminie ani teba

V každom prípade môžeme konštatovať, že pri elektromobiloch je výhod jednoznačne viac ako nevýhod. Dokonca je takmer isté aj to, že sa elektromobilom nevyhneme, nakoľko ich bude čoraz viac na cestách pribúdať a naopak spaľovacích automobilov bude ubúdať. Celosvetový nezáujem o životné prostredie zapríčinil to, že žijeme v prostredí, ktoré je značne znečistené, a preto sa vlády a výrobcovia z rôznych odvetví snažia túto situáciu zachrániť nariadeniami a výrobou čo najekologickejších zariadení a výrobkov.

To, či si kúpiť elektromobil už teraz, alebo počkať na to, keď v showroomoch nebude okrem elektrických áut na výber nič iné, je už samozrejme na tebe, no je jasné, že aj milovníci silných a hlučných áut si budú musieť pomaly zvyknúť na trend z oblasti technológií a ochrany životného prostredia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom