Aj keď Google Chrome nie je najpríjemnejší k našim počítačom, ide rozhodne o jeden z najkomplexnejších a najvšestrannejších webových prehliadačov. Málo konzumentov však vie, že v Chrome je zabudovaných hneď niekoľko experimentálnych funkcionalít, ktoré posúvajú úroveň zážitku z prehliadania ešte o rapídny kus vyššie.

Hovoríme o súbore funkcií nazvaných Google Flags a keďže vo väčšine prípadov ide o nestabilné verzie rôznych nastavení alebo doplnkov, Chrome ich primárne pred používateľmi skrýva v špecifickom menu. Do neho sa vieš dostať zadaním výrazu chrome://flags na miesto URL adresy.

Postupom času a hĺbkovým testovaním aj skrz schopnosť ich zapnutia v rámci špecifického menu tak majú tieto zaujímavé vylepšenia vysokú šancu dostať sa do Chromu už ako vstavané funkcionality. Toto je náš výber najužitočnejších spôsobov, ako tieto špeciálne vymoženosti prehliadača od Googlu využiť.

Media Session Service

Každý z používateľov Windowsu ako jeden z prvých programov pri štarte systému zapína obľúbený prehliadač. Keď však Chrome bežal na pozadí a ty si si chcel zmeniť úroveň hlasitosti aj v inej aplikácii, stretol si sa s týmto škaredým oknom odkazujúcim na systémové označenie procesu chrome.exe.

FonTech

Vieš sa ho jednoducho zbaviť pri zadaní #global-media-controls do vyhľadávania v rámci menu chrome://flags. Najdi daný výraz, prepni voľbu na „Enable“, reštartuj Chrome a minimalistický ukazovateľ hlasitosti je späť.

Force Dark Mode for Web Contents

Ak sa radíš medzi nadšencov tmavého režimu, zváž jednoduchú voľbu #enable-force-dark. Pomocou nej všetky weby, a to dokonca aj tie, ktoré tmavým režimom nedisponujú, prepnú biele pozadia na čierne.

FonTech

Nejde však o stopercentné riešenie, keďže nie všetky stránky sú dizajnované, aby okamžite podporovali tmavé pozadie. Preto, ak daný web napríklad využíva tmavší font, je možné, že nepôjde o najpríjemnejší zážitok. Vo väčšine prípadov však budeš určite spokojný.

Extensions Toolbar Menu

Asi sa zhodneme na tom, že bez rozšírení prehliadačov by naše životy technologických nadšencov boli rozhodne náročnejšie. Chrome v tejto oblasti radikálne vyniká nad konkurenciou, a preto niet divu, že v pravom rohu má nejeden z nás hneď niekoľko ikoniek skrývajúcich užitočné funkcie navyše.

FonTech

Ak si nevieš pomôcť a inštaluješ jedno rozšírenie za druhým, no tvoje poriadkumilovné svedomie trpí, aktivuj si možnosť #extensions-toolbar-menu. Tá spojí jednotlivé rozšírenia do priehľadného menu, skrytého pod jedinou ikonou.

Experimental QUIC protocol

Vylepšovanie zážitku na internete sa dá vylepšiť akýmkoľvek spôsobom. Zapnutie experimentálneho protokolu QUIC vyvinutého priamo Googlom zrýchli prenos dát medzi servermi. Samozrejme, protokol funguje len s webmi obsahujúcimi QUIC.

FonTech

Protokol v sebe kombinuje prvky TCP a UDP, vďaka čomu bude surfovanie internetom o niečo rýchlejšie a bezpečnejšie. Aktivovať si ho môžeš pri vyhľadávaní výrazu #enable-quic.

Smooth Scrolling

Závidel si už od nepamäti používateľom MacOS príjemnejšie prehľadávanie webu, kde scrollovanie pôsobilo značne plynulejším dojmom? Tomuto výsledku sa môžeš aspoň priblížiť zapnutím Flag možnosti #smooth-scrolling.

FonTech

Po reštartovaní prehliadača si okamžite všimneš, ako je pohyb jednotlivými stránkami aj pri väčšej záťaži systému v podobe početných otvorených okien príjemnejší.

Parallel downloading

Pomocou zapnutia Flagu #enable-parallel-downloading dokážeš vytiahnuť z rýchlosti sťahovania ešte nejaký kilobajt navyše úplne zadarmo. Samozrejme, nepôjde o rapídne navýšenie rýchlosti, no prečo si túto funkcionalitu nezapnúť, keď je to také jednoduché, no nie?

FonTech

Zapnutie paralelného sťahovania umožní Chromu rozdeliť na pozadí sťahované súbory na menšie simultánne sťahované pakety. Z používateľského hľadiska nejde o žiadnu zmenu, no rýchlosť sťahovania sa o drobné percento navýši.

Tab Groups

Určite aj teraz máš otvorených hneď niekoľko stránok naraz. Ak pracuješ napríklad na nejakom projekte alebo si len robíš rýchly prieskum, bolo by určite efektívnejšie, keby si si relevantné stránky spojil do jednej skupiny.

FonTech

Nuž, aktivovaním Flagu #tab-groups to možné je a ide rozhodne o veľmi nápomocnú funkciu. Jednotlivé skupinky tabov si môžeš dokonca pomenovať alebo označiť farbou, takže surfovanie internetom dokáže byť výrazne produktívnejšie.

Global Media Controls Picture-in-Picture

Sleduješ svoje obľúbené video na pozadí a potrebuješ rýchlo pozrieť správu na Facebooku, no nechceš zmeškať ani sekundu? Na to je k dispozícii obľúbená funkcionalita obraz v obraze, ktorá, žiaľ, v Chrome natívne chýba. Zapnutím #enable-picture-in-picture sa však dá táto funkcionalita konečne aktivovať.

FonTech

Po reštartovaní prehliadača zamier na YouTube a na prehrávané video dvakrát klikni pravým tlačidlom na myši. Otvorí sa kontextové menu, kde sa po vybratí možnosti Picture in picture presunie video do dolnej časti obrazovky a ty ho môžeš aj naďalej sledovať po minimalizovaní Chromu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom