Ako sledujú ľudí kvôli koronavírusu iné krajiny? Niektoré výrazne detailnejšie ako Slovensko
V boji proti koronavírusu využívajú krajiny po celom svete všetky dostupné prostriedky, ktorými sa snažia zabrániť šíreniu nákazy. Jedným z riešení je aj stopovanie ochorenia u ľudí, ktorí by mohli byť infikovaní a vírus roznášať ďalej.
Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, sa preto rozhodli využiť na lokalizáciu špecifickej skupiny občanov sledovanie mobilných telefónov a ich dát. Krajiny v EÚ, USA a ďalšie štáty v mnohých ďalších kútoch sveta tak sledujú údaje zo smartfónov v snahe zabrániť rozšíreniu koronavírusu, informuje The Verge.
Súkromie je v modernej dobe plnej technológií jednou z najcitlivejších tém. Nikto totiž nechce, aby niekto cudzí poznal jeho súkromné rozhovory, konverzácie a iným spôsobom o ňom zisťovali citlivé veci. V krízovej situácii však mnohé krajiny po svete siahli niektorým ľuďom práve na súkromie, aby sa pokúsili zastaviť šírenie koronavírusu. Nie je to len Slovensko, ale aj ďalšie štáty, ktoré v niektorých prípadoch dokonca sledujú ľudí ešte detailnejšie, ako plánuje naša vláda.
Prednedávnom sme informovali, že slovenský parlament schválil v zrýchlenom legislatívnom konaní tzv. zákon „lex korona“, ktorý umožní sledovať špecifickú skupinu ľudí a zbierať anonymizované údaje zo smartfónov.
Cieľom bolo spočiatku sledovať ľudí, ktorí prišli zo zahraničia prostredníctvom repatriácie a mali zostať v karanténe na 2 týždne. Bohužiaľ sa našli stovky takých, ktorí povinnú karanténu nedodržali. Pripomeňme len, že pokuta za nedodržanie povinnej karantény je 1659 €. Prednedávnom však Matovičová vláda rozšírila sledovanie aj na ľudí, ktorí sa na Slovensko vracajú svojpomocne.
Od dotknutej osoby sa bude navyše pýtať aj povolenie na získanie dát o polohe. Doteraz boli totiž pod dohľadom hlavne tí, ktorí sa zo zahraničia vrátili pomocou štátu. Nový zákon vyvolal ihneď veľa kritiky a obáv, avšak podobným či dokonca prísnejším spôsobom sa rozhodli svojich obyvateľov sledovať aj ďalšie krajiny po svete.
Operátori už dohodli o zdieľaní polohy smartfónov aj s Európskou úniou. Cieľom má byť lepšie sledovanie šírenia koronavírusu, no zbierané dáta majú byť aj v tomto prípade anonymizované, a tak úrady rozhodne nebudú mať prístup k obsahu komunikácie či osobným dátam majiteľov.
Ľudí sledujú aj ďalšie krajiny. Niektoré ešte detailnejšie ako Slovensko
Účelom je, aby mohli štáty kontrolovať dodržiavanie karantnény a lepšie sledovať a brániť šíreniu koronavírusu. V takých Spojených štátoch už mnohé startupy pracujú na aplikáciách pre monitorovanie a sledovanie infekcie, pričom aj samotný Biely dom uvažuje, že bude získavať o ľuďoch informácie napríklad z lokalizačných dát Facebooku.
USA majú k dispozícii viacero technologických firiem a taktiež aj operátorov, ktorí by im dokázali poskytnúť potrebné údaje o obyvateľoch. Práve v Amerike sa totiž pandémia koronavírusu v posledných dňoch rozšírila najviac. Vláda je tiež v úzkom kontakte s Facebookom, aby sprístupnil dáta ľudí kvôli monitorovaniu.
Nenechaj si ujsť
„Špehovací zákon“ na Slovákov: Ľuďom uniká, že súkromie sme už dávno stratili
Pozitívne testovaných pacientov sledujú aj v Izraeli. Bezpečnostné zložky krajiny taktiež využívajú lokalizačné dáta, ktorými môžu sledovať jednotlivcov s potvrdeným ochorením COVID-19.
Hoci Čína zvláda podľa oficiálnych údajov šírenie koronavírusu lepšie ako mnohé iné krajiny, tamojšie úrady sledujú obyvateľov aj naďalej pomocou smartfónov. Dáta sú pritom zdieľané aj s políciou, ktorá môže v prípade porušenia nariadení a karantény zasiahnuť.
Každý z občanov má svoj unikátny farebný kód v známej aplikácii AliPay (určuje ich zdravotný stav), podľa ktorého sa má v krajine správať. Život v Číne sa síce dostáva pomaly do bežných koľají, no vláda stále aktávne testuje softvér, aby určoval, ako majú žiť občania život, píše vo svojej reportáži NYTimes.
V správe z 24. februára úradníci uviedli, že viac ako 50 miliónov ľudí sa prihlásilo do aplikácie v provincii Zhejiang, ktorej hlavným mestom je Hangzhou, čo je takmer 90 % obyvateľov provincie. 98,2% bolo zelených, čo znamená, že takmer milión ľudí malo žlté alebo červené kódy, ktoré značia, že boli v kontakte infikovaným alebo sú vystavení vážnemu riziku.
Taiwan sa zasa rozhodol využiť elektronický systém akýchsi „plotov“, ktorý posiela hlásenia polícii pri každom prípade, ak sledovaná osoba opustí svoj domov. Najviac však zrejme sleduje ľudí Južná Kórea, ktorá si vytvorila mapu smartfónov všetkých obyvateľov, aby ich mohla sledovať.
V susednej Českej republike môžu k dátam pristupovať tamojšie hygienické centrum. Informácie však má len o histórii pohybu nakazeného pacienta. Dáta o telefónnom čísle či ďalšie citlivé údaje sú v tomto prípade chránené. Takéto sledovanie vzniklo vďaka iniciatíve „Data proti Covid“.
Mobilní operátori tak môžu týmto spôsobom zistiť, kde sa infikovaná osoba pohybovala až v posledných 3 týždňoch, čo môže pomôcť k identifikovaniu ďalších osôb, ktoré môžu byť nakazené. Viac sa o tomto projekte z Česka dočítaš v samostatnom článku.
Krajina tento systém taktiež sprístupnila verejnosti, aby mohli ľudia sledovať či boli vystavení riziku nákazy, informoval Futurism. V takýchto časoch pandémie ide teda v mnohých krajinách súkromie ľudí bokom a prvoradým cieľom je boj proti koronavírusu.
Mnohí však môžu mať obavy, že sledovanie neprestane ani po skončení tejto vážnej krízy. Edward Snowden, bývalý technický poradca CIA, si myslí si, že vlády budú chcieť využívať tieto opatrenia aj po skončení krízy spôsobenej koronavírusom.
Ďalej uvádza, že opatrenia poskytujú vládam obrovskú moc, a preto sa z dočasných opatrení môžu stať trvalé, informuje TheNextWeb. Snowden si uvedomuje, že v súčasnosti sú potrebné opatrenia aj takéhoto charakteru. Obáva sa však prípadného zneužívania dát alebo ich následného použitia spolu s umelou inteligenciou.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
AKTUÁLNE: Veľká zmena v USA. Ak im nedáš sociálne siete, nepustia ťa do krajiny
Po tomto mobile túži každý Slovák: Má lokálne služby, TOP parametre a stál by polovicu minimálnej mzdy
Meta predstavila nové smart okuliare. Prináša 3K kameru a slušnú výdrž na jedno nabitie
Šport pod kontrolou: HUAWEI WATCH 5 premenia každé cvičenie na inteligentnú analýzu
EXKLUZÍVNE: Slovákov okráda „falošná Alza”. Experti varujú, že ťa pripraví o všetky peniaze
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Rodinný dom aj s pozemkami za cenu ojazdenej škodovky, štát predáva prebytočný majetok
Izraelsko-iránsky konflikt mení mapu sveta. Ako ho čítať a čo z neho plynie pre Slovensko (ANALÝZA)
Rusko zamiešalo karty v globálnom boji o „biele zlato“. Obsadilo jednu z najväčších zásob lítia v Európe
Štát spúšťa „porovnávač“ cien potravín: Vyskúšali sme, ako ukazuje rozdiely medzi obchodmi a regiónmi
Influencerka predáva podložky pod pohár za 15 eur. Odborník tvrdí, že zneužíva placebo efekt (EXKLUZÍVNE)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
- Najlepší film Marvelu posledných rokov je konečne online. Aj so slovenským dabingom
-
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
ZSE spustilo letnú bombu: Slováci si môžu elektromobily nabiť zadarmo
Rusko chce ovládnuť čínsky trh s kľúčovou surovinou, Indii ponúka „oceľové srdce“
Na Slovensku môžeme závidieť. U našich susedov spustili vo vlakoch testovanie Starlinku
Veľká zmena v slovenskej energetike: ZSE a VSE sa spojili, vzniká nová éra
Pre Teslu to už nemôže byť horšie. Na kľúčových európskych trhoch sa prepadla až o 60 %
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP