V súvislosti so šíriacim sa koronavírusom (COVID-19) mnohé vlády zavádzajú rôzne preventívne opatrenia. Sľubuje sa od nich predovšetkým spomalenie šírenia a lepšia kontrola nakazených. Jedným z takýchto opatrení je aj sledovanie ľudí prostredníctvom metadát od mobilných operátorov či iných organizácií.

Spomenuté opatrenia rozdeľujú spoločnosť na dva tábory. Niektorí ich považujú za nutné, no väčšina ľudí ich odsudzuje a boja sa narušenia súkromia. Vo včerajšom článku sme ťa informovali o tom, že zbieranie metadát je bežné a využíva sa predovšetkým pri odhaľovaní trestných činov. Okrem toho je potrebné myslieť na to, že každý z nás zanecháva súkromné údaje na každej sociálnej sieti či aplikácii, ktorú využíva.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Vlády, vrátanej tej našej, spoločnosť ubezpečujú, že takéto opatrenia budú v platnosti len dočasne počas krízy. Aj vláda premiéra Igora Matoviča informovala, že dáta bude môcť Úrad verejného zdravotníctva využívať len počas krízy, najneskôr však do konca roka 2020. Sú tu však ľudia, ktorí týmto slovám neveria. Medzi nimi je aj whistle-blower a bývalý technický poradca CIA, Edward Snowden, informuje TheNextWeb.

Myslí si, že vlády budú chcieť využívať tieto opatrenia aj po skončení krízy spôsobenej koronavírusom. Ďalej uvádza, že opatrenia poskytujú vládam obrovskú moc, a preto sa z dočasných opatrení môžu stať trvalé. Odôvodňuje to tým, že získané dáta bude možné vďaka technológiám využívať napríklad proti politickej opozícii či na potláčanie nesúhlasu.

Snowden si uvedomuje, že v súčasnosti sú potrebné opatrenia aj takéhoto charakteru. Obáva sa však prípadného zneužívania dát alebo ich následného použitia spolu s umelou inteligenciou. Tá sa stala obzvlášť populárnou práve pri monitorovaní života v dôsledku pandémie. Podľa jeho názoru je problém len dočasný a nakoniec sa vyrieši očkovaním a takzvanou imunitou stáda.

V Číne majú tepelné skenery, ktoré ľuďom merajú teplotu, v Rusku fungujú systémy rozpoznávania tváre, ktoré zaznamenávajú ľudí porušujúcich karanténu a v Poľsku vyvíjajú aplikáciu, ktorá bude ľudí kontrolovať prostredníctvom selfie.

„Už teraz vedia čo pozeráme na internete. Vedia aj to, na aké miesto sa presúvame s naším telefónom. V súčasnosti už dokonca vedia, aký máme srdcový rytmus či pulz. Čo sa stane, keď ku všetkým informáciám pridajú umelú inteligenciu?“, pýta sa Snowden.

Niekto by možno povedal, že ide o slová konšpirátora, no Snowden má v jednom pravdu. Vlády musia zabezpečiť, aby sa tieto údaje nijakým spôsobom nezneužívali a boli v platnosti len počas krízovej situácie. Navyše bude všetko záležať aj na otvorenosti vlád a ich komunikácie s verejnosťou. Len oni budú vedieť zabezpečiť to, aby ľudské práva boli zachované.

V neposlednom rade bude veľmi dôležité narábať so získanými údajmi zodpovedne a hlavne nájsť rovnováhu medzi bezpečnosťou, ochranou súkromia a ochranou zdravia. Opatrenia môžu byť akceptovateľné ak dopomôžu k skoršiemu porazeniu koronavírusu. Musíme si však dávať pozor na to, aby sa po koronavíruse všetko, vrátane zberu dát vrátilo do normálu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú