Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V posledných dňoch sa na Slovensku vášnivo diskutuje o jednom z nových opatrení vlády premiéra Igora Matoviča. Ide o takzvané sledovanie ľudí, ktorí budú podozriví z nákazy koronavírusom. Toto opatrenie sa mnohým ľuďom nepáči, nakoľko sú presvedčení, že ide o narušenie základných ľudských práv. Podľa najnovších informácií je však dosť možné, že sledovanie by bolo prikázané samotnou EÚ. O téme píše Reuters .

Navrhované opatrenie zo strany vlády malo najskôr platiť celoplošne pre všetkých. Okrem toho sa mali zbierať údaje ako poloha, mená komunikujúcich, dĺžka hovorov či počet SMS správ. Tieto úvahy však spoločnosť rozdelili na dve skupiny. Prvá s nimi problém nemala a tej druhej sa takéto riešenie nepáčilo.

Diskusie prebiehali aj na sociálnych sieťach, no málokto si však uvedomuje, že zbieranie metadát prebieha bez ohľadu na to či koronavírus je alebo nie je. Okrem toho zabúdame na to, že používaním sociálnych sietí po sebe zanechávame ďaleko viac dát, pričom väčšina z nich je oveľa citlivejšia. Podrobnejšie sa o tejto problematike venuje,e v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Podľa najnovších informácií sa Európska komisia dohodla s hlavnými európskymi operátormi na zdieľaní údajov o polohe smartfónov. Cieľom má byť lepšie sledovanie šírenia koronavírusu. Reuters uviedlo, že Vodafone, Deutsche Telekom, Orange a 5 ďalších operátorov (Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia a A1 Telekom Austria) sa v pondelok stretlo s komisárom EÚ pre vnútorný trh a služby, Thierrym Bretonom.

Konečná dohoda medzi nimi bola schválená včera, pričom všetky údaje budú anonymizované s cieľom chrániť súkromie používateľov. Na Slovensku platí toto opatrenie do skončenia krízy spôsobenej koronavírusom, najneskôr však do konca roka 2020. Podobnou cestu sa vybrala aj EÚ, ktorá taktiež informovala, že dáta budú vymazané ihneď po skončení tejto krízy.

Podobné riešenia so sebou nesú obavy zo strany verejnosti. Nachádzame sa však v situácii, ktorá si vyžaduje neštandardné riešenia. Aj v Číne, Singapure či Južnej Kórei využívali na boj s koronavírusom podobné riešenia. Okrem toho nad takýmto krokom uvažujú aj Spojené štáty americké, ktoré začali o poskytovaní údajov rokovať so spoločnosťami Google či Facebook, informuje Android Authority.

Zdá sa, že sledovanie sa javí ako účinné preventívne opatrenie, ktoré by bolo povinné tak či tak. Toto je len dôkaz, že Slovensko v súvislosti s opatreniami na nikoho nečaká. Naopak, snažíme sa inšpirovať krajinami, ktoré sa s koronavírusom vysporiadali najlepšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú