Operačný systém Microsoftu je už dlho kritizovaný za veľké množstvo problémov, ktoré často spôsobujú práve aktualizácie. Tie okrem opráv chýb mnohokrát prinesú ďalšie, čím sa otvára nekončiaci kolotoč. Takýto prístup Microsoft však ovplyvňuje množstvo používateľov. Prinášame preto niekoľko tipov, ako sa problémovým aktualizáciám pre Windows 10 vyhnúť a ako zistiť problémy najnovších verzií.

Veľkým problémom sa najnovšie stala májová aktualizácia (May Update 2020), ktorá mala priniesť do systému viacero dôležitých noviniek, no opäť sa potvrdilo to, čo mnohí už vopred čakali. Prišli ďalšie problémy. Tie chcel Microsoft opraviť kumulatívnymi aktualizáciami v júni, ale nevyšlo mu to.

V skutočnosti spôsobili aktualizačné balíky rad ďalších chýb a mnohí používatelia sú tak právom rozhorčení. Ako sa však problémom vyhnúť? Hoci Windows 10 niekedy núti používateľa do inštalácie najnovšej verzie, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako sa vieme problémových updatov zbaviť alebo ich zastaviť skôr, ako napáchajú škody.

Aké typy aktualizácií Microsoft poskytuje?

Nové verzie systému sú dostupné 2-krát do roka

V prvom rade sa však pozrime na samotný spôsob, akým Microsoft tento systém aktualizuje. Spoločnosť preň vydáva niekoľko druhov aktualizácií, niektoré z nich sú „veľké“ a iné iba kumulatívne a majú opravovať predošlé chyby, či priniesť niekoľko drobných vylepšení. Vo všeobecnosti dostáva Windows 10 dva druhy aktualizácií.

Dvakrát do roka mu Microsoft poskytne tzv. „feature“ update a jedná sa v podstate o novú verziu systému s mnohými vylepšeniami a novými funkciami.

Už z predošlých rokov sme zvyknutí na to, že takéto aktualizácie sú vypustené v máji a potom neskôr na jeseň.

Takéto veľké aktualizácie pritom spoločnosť testuje celé mesiace, získava spätnú väzbu od členov z programu Insider, vyhodnocuje údaje a keď si je istá, že by malo byť všetko v poriadku, vypustí update do sveta. Ako sa však niekoľkokrát ukázalo, ani to nestačí na to, aby bola aktualizácia kvalitná a bez chýb.

Chyby opravujú kumulatívne aktualizácie

Práve problémy a kvalitu týchto aktualizácií, spolu s opravami iných problémov, potom riešia tzv. „kvalitatívne“ alebo tiež kumulatívne aktualizácie, ktoré majú zlepšovať kvalitu funkcií a súčastí systému a vylepšovať jeho bezpečnosť. V takýchto aktualizáciách neprichádzajú zväčša žiadne nové funkcie.

Kumulatívne updaty vydáva spoločnosť každý druhý utorok v mesiac. Takéto aktualizačné balíky sú potom sprístupňované pre všetky verzie Windowsu 10 súčasne.

Microsoft ich rozdeľuje podľa písmen „B“, „C“ a „D“. Prvé písmeno abecedy nie je v tomto prípade využité, pretože spoločnosť nevydáva aktualizácie v prvom týždni nového mesiaca. Každá z týchto aktualizácií potom prináša rôzne opravy a zmeny. „B“ aktualizácie vychádzajú každý druhý týždeň v mesiaci počas utorka, ktorý je známy aj ako „Patch Tuesday“.

Zobraziť celú galériu (7)
Microsoft (Úprava redakcie)

Takýto update prináša najdôležitejšie bezpečnostné opravy systému a obsahuje aj opravy z „C“ a „D“ aktualizácií z predošlého mesiaca. Tieto „C“ a „D“ aktualizácie sú potom vydávané v 3. a 4. týždni mesiaca a neobsahujú bezpečnostné vylepšenia. V nich Microsoft poskytuje len opravy menších chýb, ktoré však nesúvisia s bezpečnosťou systému.

Práve tieto dva typy aktualizácií sú zahrnuté medzi voliteľnými a používateľ si ich nemusí inštalovať ihneď. Neskôr sú opravy z týchto aktualizácií zahrnuté v „B“ update počas ďalšieho mesiaca, čo dáva väčší priestor na ich otestovanie.

Posledným typom aktualizácií od Microsoftu sú urgentné aktualizácie, ktoré vychádzajú v prípade objavenia kritického problému a spoločnosť ich vypustí mimo plánovaných dní, aby čo najskôr opravila vzniknuté chyby.

Ako sledovať problémy aktualizácií?

Ani mnohé opravy, kumulatívne aktualizácie či urgentné updaty však nie sú u Microsoftu zárukou, že všetko bude fungovať ako má. Posledné roky totiž ukázali, že s vydaním novej aktualizácie príde aspoň niekoľko ďalších problémov. Používatelia by tak mali byť pred inštalovaním najnovších verzií systému na pozore a vyvarovať sa urýchlenej aktualizácii Windowsu 10.

Microsoft zvykne na problémy s jednotlivými veľkými, ale aj kumulatívnymi aktualizáciami upozorňovať na svojej oficiálnej stránke, kde poskytuje informácie o známych problémoch a opravených chybách pre jednotlivé verzie Windowsu 10.

Pred inštaláciou nového updatu je tak vhodné skontrolovať a overiť problémy, ktoré môže aktualizačný balík spôsobiť. Chyby sa ale nemusia prejaviť na všetkých konfiguráciách a zariadeniach. Netreba sa však na to spoliehať.

Ako sa problémovým aktualizáciám vyhnúť?

Aj keď si niekto napriek známym chybám problémovú aktualizáciu nainštaluje, nemusí byť nič stratené. Aktualizáciám sa dá vyhnúť hneď niekoľkými spôsobmi.

Windows 10 dokáže nahnevať aj automatickými aktualizáciami, ktoré sa sťahujú a inštalujú na pozadí. Používateľ potom dostane už len upozornenie na reštart zariadenia, aby sa aktualizačný proces dokončil.

Pozastavenie aktualizácií na vybraný čas

V nastaveniach Windowsu je možné vypnúť aktualizácie aj dočasne na 35 dní, čo je zväčša dosť času na to, aby Microsoft opravil vzniknuté problémy (teda, ak neprinesie ďalšie). Takéto dočasné vypnutie všetkých automatických aktualizácií nájdeme v Aktualizácia a zabezpečenie -> Rozšírené možnosti -> Pozastaviť aktualizácie.

Zobraziť celú galériu (7)
Spôsob pre dočasné vypnutie aktualizácií Windowsu 10. Zdroj: Screenshot/FonTech

Tu je možné vybrať pozastavenie do požadovaného dátumu, avšak najneskôr do 35 dní odo dňa pozastavenia. Po uplynutí tejto lehoty však musia byť nakoniec nainštalované najnovšie aktualizácie systému, aby bolo možné odložiť automatické aktualizácie znova.

Nastavenie obmedzeného objemu dát

Windows 10 sa však dá „oklamať“ pred automatickou aktualizáciou aj pomocou zmeny dátového objemu, ktorý môže byť prenesený. V takom prípade nebude systém nútene sťahovať a inštalovať aktualizácie a bude si myslieť, že používateľ využíva obmedzený dátový balíček pri pripojení k internetu.

Zobraziť celú galériu (7)
Nastavenie obmedzeného dátového pripojenia, vďaka ktorému nebude Windows 10 automaticky sťahovať aktualizácie. Zdroj: Screenshot/FonTech

Stačí zapnúť funkciu Pripojenie účtované podľa objemu údajov, ktorú nájdeme v Nastaveniach -> Sieť a internet -> Stav -> Vlastnosti (pripojenej Wi-Fi siete). Vďaka tomu nebude systém ponúkať aktualizácie automaticky, no stále ich môže používateľ vyhľadať a nainštalovať manuálne.

Vypnutie aktualizačných služieb

Jedným z ďalších spôsobov, ako vypnúť aktualizovanie systému, je možnosť úpravy priamo v registroch, avšak túto možnosť nebudeme odporúčať. Miesto nej existuje ďalšia alternatíva, a to vypnutie automatickej inštalácie aktualizácií pomocou zastavenia služieb Windowsu, ktoré obmedzíme v službe „Services“.

Zobraziť celú galériu (7)
Trvalé vypnutie aktualizačných služieb pre Windows 10. Zdroj: Spôsob pre dočasné vypnutie aktualizácií Windowsu 10. Zdroj: Screenshot/FonTech

Tú si vyhľadáme vo vyhľadávaní spodnej lišty. Následne je potrebné nájsť službu Windows Update, dvojklikom ju otvoriť a potom sa zobrazí možnosť „Startup type“, ktorú môžeme pre vypnutie aktualizácií zmeniť na „Disabled“. Týmto spôsobom natrvalo zastavíme automatickú inštaláciu aktualizácií vo Windows 10.

Zobraziť celú galériu (7)
Vypnutie aktualizačných služieb vo Windows 10. Zdroj: Screenshot/FonTech

Pravdaže existuje ešte niekoľko dostupných riešení, ako zastaviť inštaláciu a aktualizovanie Windowsu 10, no niektoré z nich sú už o čosi komplikovanejšie. Vyššie spomínané riešenia však taktiež dokážu zastaviť aktualizovanie systému a zamedziť tak aj inštalácii chybných updatov.

Čo robiť po inštalácii problémovej aktualizácie?

Pokiaľ si už niekto nainštaloval aktualizačný balík pre Windows 10, ktorý spôsobuje vážne problémy a ovplyvňuje aj funkčnosť zariadenia alebo jeho súčastí, a Microsoft ešte nepriniesol opravu problému, existuje len jediné riešenie, ako sa z takejto situácie dostať, a to odinštalovaním posledných aktualizácií.

Zobraziť celú galériu (7)
Možnosť pre odinštalovanie aktualizácií vo Windows 10. Zdroj: Screenshot/FonTech

Najprv je však potrebné zistiť, ktorá aktualizácia spôsobuje problémy. To je možné priamo na oficiálnych stránkach Microsoftu. Ak už používateľ pozná chybný update a jeho označenie, odinštalovať ho môže behom chvíle. Možnosť na odinštalovanie aktualizácií nájdeme v Nastaveniach -> Aktualizácia a zabezpečenie -> Zobraziť históriu aktualizácií -> Odinštalovať aktualizácie.

Zobraziť celú galériu (7)
Odinštalovanie vybranej aktualizácie vo Windows 10. Zdroj: Screenshot/FonTech

Následne sa zobrazí okno so všetkými poslednými aktualizáciami. Odinštalovanie chybnej verzie je možné kliknutím na pravé tlačidlo myši, kedy sa otvorí možnosť „Odinštalovať“. Potvrdením v dialógovom okne potom dôjde k odinštalovaniu vybraného updatu. Počítač je po tejto zmene potrebné reštartovať. Po jeho zapnutí by sa už nemali potom prejavovať chyby, ktoré spôsobovala problémová aktualizácia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom