Už od zajtra sa mnohí Slováci zo svojich tradičných profesií prekvalifikujú na hokejových expertov. Štartujú totiž Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré budú tento rok špecifické hneď z niekoľkých dôvodov.

Tohtoročný šampionát sa po troch rokoch bude niesť v znamení návratu divákov na tribúny, ktoré môžu byť konečne zaplnené do posledného miesta, čo sa naposledy stalo v roku 2019 počas šampionátu na Slovensku.

Fontech

Z tohto dôvodu sa tento rok na šampionát veľkolepo pripravila aj RTVS, pre ktorú to budú na nejakú dobu jedny z posledných hokejových majstrovstiev. V rokoch 2024 až 2028 sa totiž športové podujatie, ktoré bežne máva pri zápasoch našej reprezentácie nadpolovičný trhový podiel, presunie na televíziu JOJ.

Na RTVS si budeš môcť vychutnať všetkých 64 zápasov, z toho 34 v priamom prenose.

RTVS navyše prvýkrát nasadí do akcie na MS v hokeji aj svoju novú televíznu stanicu :ŠPORT, ktorej vysielanie sa začalo 20. decembra minulého roka.

Kto si (ne)pozrie MS v hokeji prostredníctvom stanice :Šport?
  • užívatelia služieb káblových, IPTIV, OTT, ako aj satelitných operátorov
  • majitelia DVB-T a DVB-T2 prijímačov s podporou kompresných formátov MPEG-4 a HEVC
  • staršie typy prijímačov DVB-T s podporou MPEG-2, športová stanica :Šport nepodporuje.
Aké sú alternatívy?
  • prostredníctvom webu RTVS či rozhlasovej stanice Rádio Slovensko
Aký program ponúka RTVS tento rok?
  • Špecializované relácie k 20. výročiu zisku zlatých medailí z MS 2002
  • Novú reláciu Fínsky denník
  • Talkšou Richarda Lintnera
  • Súhrnný sumár Majstrovstvá sveta v kocke
  • Vysielanie všetkých 64 zápasov, z toho 34 v priamom prenose
  • Špeciálni hostia v Rádio Slovensko a tematicky ladené relácie
Stále sa nájdu Slováci, ktorí si nový kanál nedokážu naladiť

Športové podujatia sa často stávajú nežaleným zdrojom náhlych zmien v televíznom programe a aj preto sa veľké televízie snažia presúvať športový program na vyhradený kanál. RTVS v decembri minulého roka už po druhýkrát v histórii spustila vlastný športový kanál s názvom :Šport.

Všetko dôležité o športovej stanici RTVS
RTVS spúšťa novú televíziu. Vieme, kedy štartuje a čo na nej uvidíš

TASR

Na rok 2022 má verejnoprávna televízia zazmluvnené všetky významné podujatia a odvysiela viac ako 3 600 hodín priamych prenosov. Naplno si slovenskí diváci mohli vychutnať nový športový kanál a jeho fungovanie už počas tohtoročnej zimnej olympiády. Okrem blížiacich sa Majstrovstiev sveta v hokeji odvysiela tento rok televízia aj ďalší veľkolepý športový sviatok a to futbalové Majstrovstvá sveta v Katare.

Diváci, ktorí boli v minulosti zvyknutí na vysielanie hokejových prenosov prostredníctvom druhej stanice RTVS, sa tak tento rok budú musieť pripraviť na zmenu. Tentokrát si diváci budú môcť pozrieť hokej iba na stanici :Šport, čo by nemalo obmedzovať drvivú väčšinu Slovákov.

Stále pomerne nový kanál je totiž dostupný u väčšiny káblových, IPTIV, OTT, ako aj satelitných operátorov. Okrem toho je športový okruh šírený nekódovane (FTA) prostredníctvom DVB-T a DVB-T2 vysielačov v kompresných formátoch MPEG-4 a HEVC, v oboch prípadoch v HD kvalite.

Freepik (úprava redakcie)

Štandardní satelitní operátori ako Skylink, Skylink TV, Magio Sat či DIGI TV majú dostupný :Šport v HD kvalite. Výnimkou je iba freeSAT, ktorý šíri program na družici Thor 7 iba v štandardnom rozlíšení (SD/MPEG-4).

Napriek tomu, že drvivá väčšina fanúšikov by o hokejovú eufóriu na televíznych obrazovkách nemala prísť, stále sú však aj diváci so staršími prijímačmi DVB-T s podporou MPEG-2, ktorú :Šport nepodporuje.

V takomto prípade sa majitelia musia obrátiť na predajcov nových TV prijímačov či set-top boxov. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Slovenskej republiky v súvislosti s technologickým pokrokom v pozemnom vysielaní dlhodobo odporúča technické riešenie DVB-T2/HEVC.

Hokejové majstrovstvá prostredníctvom Rozhlasu aj Online vysielania

Hokejovú horúčku si budú môcť športoví fanúšikovia vychutnať tradične aj prostredníctvom rozhlasovej stanice Rádio Slovensko, ktorá ponúkne rovnako veľký a netradične bohatý sprievodný program vysielaný aj priamo z dejiska šampionátu.

RTVS

Oproti predošlým ročníkom pribudne viac rozhovorov, zaujímavostí z diania a noviniek, a to nielen z tábora slovenskej reprezentácie. Taktiež sú pripravené špeciálne relácie a spravodajské bloky – Rádiožurnál či krátke špecializované relácie ako Športžurnál, kde sa diváci dozvedia všetky podrobnosti a informácie z hracieho dňa.

RTVS

Alternatívnou a už tradičnou formou vysielania MS v hokeji je aj online sledovanie prostredníctvom webu rtvs.sk, kde slovenskí diváci budú môcť okrem rôznych aktualít zo šampionátu, tabuliek, štatistík či programu zápasov, sledovať aj všetky zápasy v HD kvalite, či už v priamom prenose alebo zo záznamu a krátke zostrihy z jednotlivých stretnutí.

Pre používateľov mobilných zariadení je taktiež možné sledovať hokej prostredníctvom mobilnej aplikácie RTVS.

Labutia pieseň hokeja na RTVS

RTVS síce odvysiela tento rok 3 600 hodín priamych prenosov, do ktorých sú zarátané veľké športové podujatia ako zimná olympiáda či Majstrovstvá sveta v hokeji a futbale, budúcnosť takýchto televíznych trhákov na obrazovkách verejnoprávnej televízie však ostáva otázna. Do boja o športového diváka sa stále viac zapájajú aj komerčné televízie.

:Šport
TASR

V minulosti prišla RTVS o exkluzívne práva Ligy Majstrov a minulý rok prišla dokonca aj o práva najväčšieho futbalového sviatku v Európe, ktorý sledujú stovky miliónov divákov po celom svete, Majstrovstvá Európy vo futbale 2024 a 2028, na ktoré získala práva komerčná televízia Markíza.

Televízia so sídlom v Záhorskej Bystrici minulý rok dokonca vykúpila kompletné práva na slovenskú futbalovú Fortuna ligu. Ďalšou stratou pre fanúšikov boli aj posledné roky obľúbené priame prenosy Svetového pohára v alpskom lyžovaní s Petrou Vlhovou, ktoré sa od roku 2022 vysielajú na novej športovej stanici JOJ Šport.

MLSSoccer

Práve na spomínanú televíziu sa presunú od roku 2024 aj Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré boli dlhé roky stabilnou a neoddeliteľnou súčasťou športového obsahu RTVS.

Vysielacie práva sú televíziou JOJ síce zakúpené do roku 2028, no otázkou ostáva, či sa ešte niekedy dokážu vrátiť pod krídla RTVS, keďže verejnoprávna televízia môže len ťažko konkurovať v tvrdých podmienkach boja o atraktívny obsah s komerčnými a bohatšími televíziami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP