Ak nemáš k dispozícii webkameru, alebo tá, ktorú používaš, nie je kvalitná, máme pre teba riešenie. Namiesto kupovania ďalšieho hardvéru ti úplne postačí tvoj smartfón a jeho fotoaparát.

Smartfón dnes už vlastní každý a snáď neexistuje taký, ktorý by nemal selfie či klasický fotoaparát. Tie sú dnes už aj v prípade nižších tried smartfónov na vysokej úrovni, pričom minimálne poskytujú HD alebo FullHD rozlíšenie.

Nemusíš sa preto nevyhnutne obzerať po ďalšom hardvéry a utrácať peniaze. Pomocou nasledujúceho návodu nastavíš svoj smartfón ako náhradu za webkameru.

DroidCam Wireless Webcam

DroidCam je aplikácia, ktorá ti umožní pomocou desktopového klienta a fotoaparátu smartfónu premeniť tvoj Android na webkameru. Táto aplikácia funguje tak, že prepojí aplikáciu v tvojom smartfóne s desktopovým klientom, ktorý pri inštalácii zároveň nainštaluje potrebné ovládače do tvojho počítača. Následne je možné fotoaparát smartfónu využiť po pripojení oboch zariadení na rovnakú Wi-Fi sieť alebo pomocou USB kábla.

 1. Zamier do Obchodu Play a nainštaluj si aplikáciu DroidCam Wireless Webcam
 2. Po inštalácii ťa aplikácia vyzve, aby si na svojom laptope či desktope zamieril na web dev47apps.com/, kde si môžeš vybrať z platforiem ako je Windows či Linux. (v tomto prípade budeme popisovať inštaláciu na Windows)
 3. Pri inštalácii Windows aplikácie stačí postupovať podľa inštrukcií inštalátora až k úspešnému nainštalovaniu
  Zobraziť celú galériu (8)
  Screenshot/DroidCam
 4. Následne stačí spustiť desktopového klienta, ktorý musí byť spustení po celú dobu využívania fotoaparátu smartfónu. Ako je možné vidieť na obrázku, klient umožňuje smartfón prepojiť tromi spôsobmi: bezdrôtovo cez Wi-Fi, pripojením cez USB kábel a ladenie USB, alebo vytvorením Wi-Fi servera. Najschodnejšia je prvá verzia, nakoľko prepojenie cez USB kábel si vyžaduje špeciálny návod s využitím ADB nástrojov. Tretia varianta si vyžaduje zakúpenie prémiovej verzie aplikácie DroidCamX. V návode tak budeme pokračovať bezdrôtovým prepojením cez Wi-Fi
  Zobraziť celú galériu (8)
  Screenshot/DroidCam
 5. V prípade zvolenia bezdrôtového riešenia pripomíname, že smartfón a laptop musia byť pripojené k rovnakému routeru v rámci tej rovnakej siete. V tom prípade je nutné do desktopového klienta vyplniť položky DeviceIPDroidCam Port. Tieto údaje nájdeš v aplikácii svojho smartfónu. V prípade použitia smartfónu ako webkamery zaškrtni políčko Video a spusti tlačidlom Start
  Zobraziť celú galériu (8)
  Screenshot/DroidCam

 6. V klientovi by si mal automaticky uvidieť obraz z tvojho smartfónu. Kameru následne môžeš využívať na videočet napríklad prostredníctvom Messengera alebo iných aplikácií ako je Skype.
  Zobraziť celú galériu (8)
  Screenshot/DroidCam

DroidCam je možné použiť aj ako IP cameru. Do webového prehliadača stačí pritom zadať IP adresu zariadenia z aplikácie spolu s portom a v prípade videa doplniť aj /video. Cez prehliadač by si mal byť následne schopný vidieť obraz z kamery.

Zobraziť celú galériu (8)
Screenshot/DroidCam

DroidCam však má aj svoje limity. V prípade aplikácie Skype z Microsoft Store je možné, že kamera smartfónu nebude aplikáciou detegovaná. V tomto prípade odporúčame využitie klasickej verzie programu Skype, kde je možné prostredníctvom nastavení zvoliť Video výstup na DroidCam.

Základná aplikácia DroidCam ponúka rozlíšenie len 480p. Pre využitie vyššieho rozlíšenia na HD úrovni alebo FullHD je nutné kúpiť si pro verziu DroidCamX za 4,89 €, ktorá umožňuje využitie dvojnásobného počtu snímok za sekundu či ukladanie nahraného videa.

Alternatívne riešenia

EpocCam

Ak hľadáš aplikáciu, ktorá funguje aj s platformami Apple, rozhodne pomôže aplikácia EpocCam, ktorá okrem Androidu a Windowsu umožňuje využitie iPhone a Mac zariadení. Rovnako tak je dostupná v klasickej aj Pro verzii, ktorá umožnuje využitie vyššieho rozlíšenia a ďalších šikovných funkcií. Aplikáciu poľahky spojazdníš pomocou oficiálneho návodu.

Iriun 4K Webcam for PC and Mac

Aplikácia Iriun je rovnako ako EpocCam dostupná na viacerých platformách, ktoré zahŕňajú Android, Windows, no aj produkty spoločnosti Apple. Výhodou riešenia je fakt, že umožňuje bez príplatku využitie vyššieho rozlíšenia fotoaparátu. Inštalácia a spustenie je veľmi jednoduché. Dôležité je ale v každej Mac/Windows aplikácii nastaviť ako zdroj kamery aplikáciu Iriun.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú