Koronavírus je už aj na Slovensku. Len dnes sme boli svedkami oficiálneho potvrdenia prvého prípadu nákazy, pričom pacient momentálne leží na bratislavských Kramároch a pravdepodobne ide o ľahší priebeh ochorenia. Prinášame ti preto prehľad informácií, ako môžeš v súvislosti s vírusom kontaktovať verejné úrady.

Zriadený je e-mail aj call centrum

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nedávno zriadil špeciálnu e-mailovú adresu [email protected] a vlastné call centrum na čísle 0917 222 682, kde môžu občania SR úrady v súvislosti s koronavírusom kontaktovať.

Čo sa odporúčaní pre ľudí prichádzajúcich z oblastí výskytu ochorenia týka, ÚVZ SR radí kontrolovať svoj zdravotný stav počas inkubačného času (14 dní), dbať na dôkladnú hygienu a obmedziť návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí.

Ak sa počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, či kĺbov, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho lekára alebo pohotovostnú službu a informovať ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti. V prípade, že lekár určí podozrenie z nákazy koronavírusom, pošle pacienta na infektologické pracovisko, ktoré určí ďalší postup liečby.

Koronavírus bol identifikovaný začiatkom decembra 2019 v čínskom Wu-chan, no postupne sa rozšíril až do 8 miest, čo prinútilo čínsku vládu uzatvoriť mestá a nariadiť karanténu pre zastavenie jeho šírenia. Aktuálne sa po viac ako troch mesiacoch vírus rozšíril už aj do Európy, pričom údaje z interaktívnej mapy z výskumného centra CSSE ukazujú, že najviac trápi Taliansko. Rozšírený je však už vo viacerých európskych krajinách.

Zobraziť celú galériu (2)
Rozšírenie koronavírusu v Európe podľa mapy výskumníkov z CSSE / Zdroj: Screenshot/ CSSE

Vedeckým informáciám ohľadom koronavírusu sme sa venovali aj v samostatnom článku. Pôvodne boli za vinníka prenosu vírusu pasované hady, ale neskoršie výskumy ukázali, že najbližšími genetickými príbuznými sekvencií ochorenia COVID-19 sa javia koronavírusy netopierov.

Portál CNBC nedávno priniesol informáciu, že po svete kolujú už dva rôzne typy koronavírusu. Čínski vedci totiž medzi Medzi genómami koronavírusov, ktoré prenášajú netopiere a našim koronavírusom SARS-CoV-2 našli len malú zhodu.

Znamená to, že je medzi nimi ešte väčší rozdiel ako sa doteraz predpokladalo. Koronavírus, ktorý infikuje ľudí, teda musel zmutovať na zložitejší typ. Výskumníci však povedali, že údaje, ktoré mali k dispozícii, boli veľmi obmedzené. Pre lepšie pochopenie koronavírusu bude vraj potrebné väčšie množstvo vzoriek a údajov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú