Smartfóny dnes už kompletne nahrádzajú viacero zariadení, kvôli ktorým sme kedysi brali osobitnú tašku na príslušenstvo. Fotoaparát, budík, kalkulačka či rádio, to všetko sa dnes nachádza už zrejme v každom smartfóne, aj keď ide o staršie zariadenie.

Spomedzi viacerých dostupných pomocníkov je tým asi najmenej známym práve kompas. Popravde, nevyužíva ho ani tak veľa ľudí, no nikdy nevieš, kedy sa môže zísť. V rámci smartfónov s operačným systémom Android funguje kompas na princípe magnetometra.

Ten slúži na meranie sily a smeru magnetických polí a po následnej analýze magnetického poľa Zeme umožní senzor určiť presnú orientáciu. Magnetometrom disponuje takmer každý smartfón s Androidom, aj keď sa jedná o starší či lacnejší model.

Ako používať kompas v smartfóne?

Pri viacerých spoločnostiach, akými sú napríklad Samsung či Huawei, už aplikáciu kompasu nájdeš predinštalovanú priamo vo svojom smartfóne.

V prípade, ak si funkciu kompasu nenašiel, je tu len jediná možnosť – stiahnutie aplikácie. Tých je však naozaj mnoho a samotný Android nedisponuje vlastnou aplikáciou kompasu. Otázkou teda zostáva, akú aplikáciu si vybrať spomedzi množstva dostupných.

Rozhodne najlepšia Android aplikácia je Smart Compass, ktorú si môžeš stiahnuť kliknutím sem. Ešte pred používaním je však potrebná kalibrácia magnetického senzora. Tú vykonáš spustením aplikácie, výberom možnosti calibration a následným otáčaním smartfónu v tvare osmičky. 

Pri kalibrácii je ešte nutné, aby ste ju nevykonávali v tesnej blízkosti počítača, WiFi či iných elektronických zariadení, ktoré by mohli narúšať magnetický snímač s hodnotami. Po vykonaní kalibrácie by Smart Compass mal fungovať takmer presne, s výnimkou malých odchýlok, ktoré sa môžu niekedy pritrafiť.

Samotná aplikácia ponúka viacero funkcií či zmien ukazovateľa a pozadia, a v prípade, ak máš záujem o posielanie napríklad GPS súradníc pomocou SMS či e-mailu, odporúčame si zakúpiť Pro verziu (1,99 €).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom