Už minule sme ťa informovali o skutočnosti, že Apple sa stal biliónovou spoločnosťou. Vieš si ale reálne predstaviť, ako taký bilión vyzerá v skutočnosti? My ti to v článku ukážeme.

Apple sa len nedávno stal prvou americkou verejnou spoločnosťou, ktorá dosiahla biliónovú hodnotu. Táto hodnota je však aktuálne papierová a môžu sa ňou chváliť manažéri a finančníci. Pre nás obyčajných ľudí si je niekedy ťažké predstaviť, ako by taký bilión mohol reálne vyzerať. Portál USAToday urobil niekoľko výpočtov, ktoré nám s týmto problémom pomôžu.

Vyskladajme si bilión z iPhonov X

Začnime tým, že pre uľahčenie týchto výpočtov budeme ako menu používať doláre. Maloobchodná odporúčaná cena iPhonu X vo verzii s 64 GB úložiskom sa momentálne pohybuje na sume 1000$. Ak by sme vybrali iPhone X z krabičky a zobrali krabicu v tvare kocky, ktorá ma rozmery približne 30 cm, vošlo by sa do nej asi 325 iPhonov X. Tým by sme sa dostali na hodnotu 325 000$. Pokračujme tým, že 2 660 týchto krabíc by sme vložili do lodného prepravného kontajnera, ktorý je dlhý niečo cez 12 metrov.

Hodnota tohto kontajnera by predstavovala 864,5 milióna dolárov. Pekná sumička že? No stále je to minimálna časť. Takže by sme potrebovali vziať 574 kontajnerov a poskladať ich dohromady, čo nám prinesie hodnotu 495,6 miliardy dolárov. To sme už na polceste k biliónu. Aby sme získali biliónovú hodnotu Applu, museli by sme položiť na hromadu celkovo 1 157 lodných kontajnerov naplnených iPhonami X. Predstaviť si celý proces výpočtu ti pomôžu obrázky v galérii.

Čo by si tak Tim Cook kúpil za jeden bilión?

Pri biliónovej hodnote a číslach ešte trochu zostaneme. Pre predstavu, konkurenčný Samsung má momentálne menej ako tretinovú hodnotu, konkrétne 290 miliárd dolárov. Ak by si Tim Cook zašiel do pomyselného obchodu zo spoločnosťami, mohol by si kúpiť napríklad Disney (168 miliárd dolárov), Netflix (147 miliárd dolárov), AT & T (235 miliárd dolárov) a stále by mu na obed zostalo 450 miliárd dolárov na 450 miliárd cheeseburgerov v McDonalde.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom