Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svetové akciové trhy aktuálne zažívajú výrazný pokles. Po tom, ako ich hodnota v roku 2020 nezastaviteľne rástla, nadišiel čas vrátiť sa na pevnú zem. Rast, ktorý sme zažívali, bol neudržateľný. Medzi investormi vypukla panika a mnohí v tento druh investovania strácajú dôveru. Pokles je však bežnou súčasťou ekonomického cyklu.

Portál FonTech.sk sa preto skontaktoval s Tomášom Vrankom zo spoločnosti XTB, aby nám vysvetlil, čo sa práve deje. Zamerali sme sa najmä na technologické a rastové spoločnosti, ktoré dokážu byť v turbulentnom období veľmi volatilné. Zisťovali sme, prečo sa brutálne prepadli akcie Tesly, ktoré firmy sa aktuálne oplatí sledovať a či by mal slovenský investor dočasne prestať nakupovať.

Najviac trpia technologické startupy

Technologické startupy, ktoré v posledných rokoch zažívali neuveriteľný rast, klesajú najvýraznejšie. Dôkazom je aj Tesla, ktorej akcie od začiatku roka 2022 klesli o polovicu, informuje The Motley Fool. Tento pokles sa najmä v posledných týždňoch prisudzuje Muskovej akvizícii Twitteru.

Muskov nákup Twitteru môže byť jedným z dôvodov poklesu akcií, avšak neprisuzoval by som mu v tomto kontexte moc veľký význam,“ povedal Tomáš Vranka. „Teoreticky, dopad takéhoto trieštenia Muskovej pozornosti na iné projekty môže spôsobiť, že sa krátkodobo Tesle venuje menej, avšak určite by som nehovoril o priamom dopade na ceny akcií.

Tesla je rastová spoločnosť, má za sebou posledné roky vysoké zhodnotenie, ale firma je veľmi drahá vzhľadom na pomer veľkosti a toho, koľko zarába – má vysoké takzvané P/E,“ upresnil. Následne poukázal na to, že tento trend sa netýka len Tesly, pretože drahé a rastové spoločnosti počas problémových období v ekonomikách zvyknú oslabovať viac, keďže sú menej stabilné a majú väčšie výkyvy v ziskovosti.

Tesla je v konečnom dôsledku automobilka, ktorá podniká v cyklickom biznise. Okrem toho sa momentálne vo svete zvyšujú aj úrokové sadzby, čo znižuje hodnotu budúcich ziskov firiem. Za poklesom akcií Tesly by som teda primárne hľadal všeobecný sentiment na trhu plus vracanie sa jej akciína normálnejšie, ale ešte stále vysoké ohodnotenie.

A čo zabehnutejšie firmy?

Vranka ďalej poukázal na to, že nie je technologická firma ako technologická firma. Podľa neho sa spoločnosti delia na dve hravné skupiny. „Prvou sú obľúbené hot akcie posledných rokov, ktoré síce veľa sľubovali, ale ešte toho veľa nedokázali a stále nedokážu moc dobre zarábať, kopec z nich oslabilo aj o 70 až 80 %, čo sú výrazné prepady.“ Do prvej skupiny teda patria predovšetkým startupy.

Druhou sú technologické spoločnosti, ktoré zarábajú rozprávkové peniaze, sem by som zaradil napríklad Apple, Microsoft či Alphabet. Všetky tieto firmy zarábajú ročne spolu stovky miliárd USD, Apple zhruba 100 miliárd USD a Microsoft s Alphabetom okolo 70 miliárd USD každá,“ pokračoval Vranka, podľa ktorého firmy v druhej skupine už jasne ukázali, že dokážu zarábať.

Podľa Vranku je aktuálne druhá skupina lepšou možnosťou: „Pri nich vidím na trhu veľmi dobrú príležitosť, keďže kupujete výborne zabehnutý biznis za možno 70-80 % ceny, ktorá bola na trhu pred rokom – ich akcie teda oslabili len o nejakých 20-30 %.“ Svoju radu sám nasleduje a svoje pozície práve vo firmách z druhej skupiny posledné mesiace výrazne navyšoval. Obrovský potenciál vidí najmä v „oblasti AI, VR/AR, reklamy či zdravotníctva„.

Volatilnejšie akcie startupov sú podľa neho aktuálne komplikovaná a príliš riziková voľba, ktorej by sa mala väčšina ľudí vyhnúť. Upozorňuje však, že správna investícia „sa môže pekne zhodnotiť„.

Historicky by sa nákup v takomto období oplatil

Pri trhoch môžeme vychádzať jedine z historických skúseností, keďže do budúcnosti nikto nevidí. A za posledné stovky rokov v minulosti to vždy bolo tak, že americký akciový trh každú jednu korekciu vymazal a dosiahol nové maximá,“ povedal Vranka. Ako na začiatku roka upozornila Investopedia, investovanie do indexového fondu S&P 500 by medzi rokmi 1950 a 2021 by sa v priemere každý rok zhodnotilo o viac než 11 %.

Medzi rokmi 1950 a 2021 si pritom svetová ekonomika prešla viacerými krízami a recesiami. „Niekedy to trvalo niekoľko mesiacov (po príchode covidu), niekedy až niekoľko rokov (veľká finančná kríza z 2008), avšak firmy sa vždy spamätali a ich akcie rástli. Nevidím dôvod, prečo by to teraz malo byť inak, takže ja osobne považujem každý prepad na trhu za príležitosť na dokúpenie,“ pokračoval Vranka.

Sú firmy, ktoré musíš sledovať

Tomáša Vranku sme sa spýtali aj na to, ktoré firmy sa Slovákom oplatí sledovať: „Ja osobne by som určite začal práve veľkými a stabilnejšími technolgickými spoločnosťami, ktorých akcie reagujú aj pri prepadoch menej negatívne, ako akcie menších firiem. Ja osobne mám najväčšie pozície práve v Apple, Alphabete, Amazone, Microsofte a Mete, mám ale nakúpené akcie aj menších firiem, tie sú však oveľa rizikovejšie.

Obratom však upozornil, že každý by si mal o svojich investíciach zistiť čo najviac informácií. „Určite odporúčam, ak sa niekto nad investovaním zamýšla, načítať si niečo o tom, na čom tieto firmy zarábajú. Človek by bol možno prekvapený, ale napríklad Apple zarába rovnako na službách ako na predaji iPhone a Amazon má celý svoj zisk z predaja cloudu, nie z online obchodov.

Pixabay

Podľa neho má každý povinnosť si firmy naštudovať, „ide predsa o reálne peniaze„. Alternatívu vidí v akciových fondoch alebo ETF, medzi ktorými sa dá nájsť aj spomínaný index S&P 500, ktorý zahŕňa najlepšie americké spoločnosti. „Technologický index Nasdaq obsahuje akcie niekoľkých desiatok aj menších spoločností. Takto investor dokáže nakúpiť už vopred vytvorený koš technologických akcií a nemusí sa trápiť s výberom.

Čo možno ale niektorých sklame, Vranka nevidí zmysel v investíciach do slovenských spoločností. Problém nie je v spoločnostiach ako takých, ale v spôsobe investovania. Slovenské firmy na svetových akciových burzách nie sú, čo investovanie znemožní 99,99 % z nás. Možnosť nájsť lokálny startup tu stále je, minimálna výška investície a obrovské riziko však odradia takmer každého Slováka.

Daj si pozor na svoj rizikový apetít

Technologický sektor je vo všeobecnosti rizikovejší. „Ak ho porovnáme s firmami, ktoré podnikajú v oblasti predaja spotrebných tovarov či jedla a nápojov, tak sú technológie rizikovejšie,“ hovorí Vranka. Poukázal najmä na spoločnosti Procter&Gamble a Coca-Cola, ktorých výkyvy v tržbách nie sú nijak radikálne ani v zlej ekonomike. A to platí predovšetkým, ak ich porovnáme s rastovou technologickou firmou.

Upozornil však, že ide o dvojsečný meč. Ak sa ocitneme v období ekonomického rastu, tieto spoločnosti neponúkajú vysoký potenciál pre zhodnotenie. Preto je dôležitá diverzifikácia a určenie rizikového apetítu. Dôkladne premyslené portfólio dokáže predísť nejednej vráske na čele.

Za mňa môžem povedať, že technologické firmy tvoria asi 60 % mojich akcií, väčšinu z toho tvoria práve veľké firmy ktoré som spomínal a som s tým v pohode, aj keď ich ceny skorigovali od začiatku roka o možno 25 %. Tým firmám ale dlhodobo verím, akcie držím už dlhé roky a na vyššiu rozkolísanosť som si už tak nejako zvykol,“ uzavrel Vranka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú