Hoci elektromobilita po celej Európe výrazne naberá na popularite, elektrifikácia motocyklov mierne zaostáva. Tým samozrejme nechceme povedať, že nenájdeš v tomto segmente plnohodnotný elektrický motocykel, stačí sa pozrieť na TS Bravo od Alrendo Motorcycles, avšak práve tu je elektrifikácia o niečo pomalšia.

Elektromotocykle pre špeciálne jednotky

Ako upozorňuje portál Electrek, neplatí to pre vojenský sektor, kde sa elektrické motorky stali predmetom veľmi intenzívneho výskumu a tvrdých testov.

Najnovšie k nám z prestížneho Dubai Airshow 2021 prichádza horúca správa o predstavení nového konceptu, ktorý by mal výrazne rozšíriť možnosti pozemných prieskumných jednotiek.

18. letecká skupina Veliteľstva pre špeciálne operácie Spojených arabských emirátov (UAE SOCOM’s) predstavila helikoptéru Sikorsky UH-60M Black Hawk, ktorá má po stranách pripevnené dva nosiče určené na uskladnenie dvoch elektrických motocyklov, píše portál Janes.

Podľa dostupných informácií by malo ísť o motocykle Zero FX, ktoré sú špeciálne navrhnuté a upravené pre jazdu v teréne v extrémnych podmienkach. Elektrické motocykle sú vybavené špičkovými elektromotormi s výkonom 34 kW, vďaka čomu svoju „maximálku“ vytiahnu až na 130 km/h.

zeromotorcycles

Nízka hlučnosť elektromotorov a žiadny zápach výfukových plynov robí z elektromotorky ideálneho a nenápadného kandidáta na rýchly pozemný prieskum.

Samozrejme, aby vrtuľníky nenarušili celú vojenskú operáciu, operátori sú zvyčajne vysadení z vrtuľníkov ďaleko od cieľovej destinácie, do ktorej sa zväčša musia dostať po svojich. Teraz tak špeciálne sily majú rýchlu, efektívnu a elektrickú alternatívu, ktorá navyše umožní odviezť aj nejaký náklad.

Zástupcovia UAE SOCOM’s tvrdia, že vrtuľníky práve prechádzajú náročnými skúškami a jednotka zvažuje aj nasadenie elektrických motoriek od iných výrobcov – hovorí sa najmä o elektromotorkách SurRon. Taktiež sa testuje efektivita nasadenia motoriek na špeciálne operácie a rýchlosť odpojenia a opätovného pripojenia na nosiče pripevnené po stranách vrtuľníku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú