V texte sú použité aj materiály SITA

Spoločnosť Google musí vymazať výsledky vyhľadávania o ľuďoch v Európe, ak dokážu, že informácie sú zjavne nesprávne. Vo štvrtok o tom rozhodol Súdny dvor Európskej únie. Na tému upozornila SITA.

Google vymaže tvoje osobné údaje

Na základe princípu známeho ako právo na zabudnutie, majú ľudia v Európe právo požiadať Google a ďalšie vyhľadávače o odstránenie odkazov na neaktuálne alebo trápne informácie o nich, a to dokonca aj vtedy, ak sú pravdivé.

Freepik

Prísne pravidlá ochrany údajov v Európskej únii dávajú ľuďom právo kontrolovať, čo sa zobrazí pri vyhľadávaní ich mena online, no nariadenia často stavajú obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov proti právu verejnosti na informácie, pripomína agentúra AP.

Štvrtkové rozhodnutie súdu sa týka dvoch manažérov v skupine investičných spoločností, ktorí požiadali Google, aby odstránil výsledky vyhľadávania na základe ich mien, ktoré odkazovali na články kritizujúce investičný model skupiny. Články podľa nich obsahovali nepravdivé tvrdenia.

Google odmietol vyhovieť ich žiadosti, pretože nevedel, či sú dané články pravdivé, alebo nie. Súdny dvor preto prízvukoval, že ak niekto predloží relevantné a dostatočné dôkazy preukazujúce „zjavnú nepresnosť“ informácie, vyhľadávač musí žiadosti vyhovieť.

Google rozhodnutie súdu privítal. „Od roku 2014 sme tvrdo pracovali na implementácii práva byť zabudnutý v Európe a na dosiahnutí rozumnej rovnováhy medzi právami ľudí na prístup k informáciám a súkromím,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Ako dodala, „dotknuté odkazy a miniatúry už nie sú dostupné prostredníctvom vyhľadávania na webe a vyhľadávania obrázkov; sporný obsah je už dlho offline“.

Google ťa upozorní, keď sa tvoje osobné údaje objavia na internete

Netreba tiež zabúdať, že Američania majú od októbra  k dispozícii novú funkciu Googlu s názvom „Results About You“. Jej primárnou úlohou je poskytnúť používateľom omnoho jednoduchší spôsob, ako vyhľadať a odstrániť, respektíve požiadať o odstránenie svojich osobných údajov, ktoré sú dostupné na internete.

Táto funkcia, ktorá bola mimochodom prvýkrát ohlásená ešte v máji 2022, dostane budúci rok značné vylepšenie. Od budúceho roka si totiž ľudia budú môcť zapnúť upozornenia, ktoré im prídu vždy, keď sa vo výsledkoch vyhľadávania objavia ich osobné údaje.

Nástroj výrazne uľahčí spôsob, akým budú ľudia zasielať spoločnosti žiadosť na urýchlené odstránenie citlivých informácií z výsledkov vyhľadávania. Podľa dostupných informácií služba funguje približne tak, že ak používateľ vo výsledkoch nájde svoje osobné údaje, predovšetkým telefónne číslo, adresu bydliska, či email, po novom môže kliknúť na tri bodky v pravej časti obrazovky.

Po kliknutí sa otvorí panel s možnosťou „Odstrániť výsledok“, pričom ak výsledok vyhľadávania obsahuje jednu z vyššie uvedených vecí, Google „môže žiadosť posúdiť rýchlejšie“.

Používateľ sa taktiež môže prihlásiť na sledovanie tohto procesu a priebeh žiadosti o odstránenie dokáže sledovať vo svojom používateľskom profile.

V podstate je týmto spôsobom možné spoločnosti Google zaslať formulár na odstránenie osobných informácií z výsledkov vyhľadávania. Ľudia mohli zaslať žiadosť o odstránenie už skôr, avšak proces bol pomerne komplikovaný a zdĺhavý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú